تبیان، دستیار زندگی
متروپل ( كه هنوز نام آن قطعی نشده) سرگذشت سینمای متروپل نیست. سرگذشت لاله زار هم نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نامی که هنوز مشخص نشده


متروپل ( كه هنوز نام آن قطعی نشده) سرگذشت سینمای متروپل نیست. سرگذشت لاله زار هم نیست. داستان زنی بی پناه است كه به دو مرد در یك سینما كه تبدیل به باشگاه بیلیارد شده پناه می‌برد. مردانی كه انگار از ویترین های شكسته ، پرده های جر خورده سینما و عكس‌ها درآمده اند تا به یك آدم تنها كمك كنند. آدمی كه در پایان همه این ماجراها فقط یك چیز را به یاد می‌آورد ؛ كسانی كه در یك شب مثل قهرمانان فیلم‌های قدیمی كه دوره‌شان سپری شده به او كمك كردند و دیگر هر چه گشت پیدایشان نكرد؛ آدم‌هایی كه انگار از دل فیلم‌های قدیمی آمده بودند.

متروپل

تدوین فیلم سینمایی «متروپل» به كارگردانی مسعود كیمیایی توسط مصطفی خرقه پوش آغاز شد.

خرقه پوش كه پیش از این فیلم های «رئیس»، «محاكمه در خیابان» و «جرم» را تدوین كرده برای چهارمین بار با مسعود كیمیایی همكاری می كند.

فیلمبرداری این فیلم 29 تیر ماه آغاز شد و هفته گذشته با فیلمبرداری سكانس افتتاحیه «متروپل» در خیابان به پایان رسید. كیمیایی سینما متروپل در لاله زار را به عنوان لوكیشن اصلی فیلمش انتخاب و با بازسازی آن، آنجا را تبدیل به یك سالن بیلیارد كرد.

حدود 80 درصد از صحنه های این فیلم در همین لوكیشن فیلمبرداری شده است. «متروپل» داستان زنی به نام خاتون است كه در یك نیمه شب به باشگاه بیلیارد دو مرد پناه می آورد. تمام اتفاقات فیلم جدید كیمیایی از یك نیمه شب تا صبح روایت می شود.

كیمیایی در خصوص فیلم تازه اش به بانی فیلم گفت: متروپل ( كه هنوز نام آن قطعی نشده) سرگذشت سینمای متروپل نیست. سرگذشت لاله زار هم نیست. داستان زنی بی پناه است كه به دو مرد در یك سینما كه تبدیل به باشگاه بیلیارد شده پناه می‌برد. مردانی كه انگار از ویترین های شكسته ، پرده های جر خورده سینما و عكس‌ها درآمده اند تا به یك آدم تنها كمك كنند. آدمی كه در پایان همه این ماجراها فقط یك چیز را به یاد می‌آورد ؛ كسانی كه در یك شب مثل قهرمانان فیلم‌های قدیمی كه دوره‌شان  سپری شده به او كمك كردند و دیگر هر چه گشت پیدایشان نكرد؛ آدم‌هایی كه انگار از دل فیلم‌های قدیمی آمده بودند.

كیمیایی در خصوص همكاری‌اش با اسحاق خانزادی  صدابردار ثابت آثارش نیز گفت: همانطور كه كارگردان حیثیت نگاهش را به چشم فیلمبردار می‌‌‌‌‌‌‌سپارد، حیثیت شخصیت‌هایی كه در فیلمش صحبت می‌كنند را به صدابردار و صداگذار می‌سپارد. باید حیثیت این گفت و گو ها حفظ شود . خانزادی در این سال‌‌‌ها كه با هم كار می‌كنیم این كار را كرده و حیثیت خودش را هم به آن اضافه كرده است.

مهناز افشار، محمدرضا فروتن، پولاد کیمیایی، شقایق فراهانی، ساعد سهیلی، سحر دولت‌شاهی، یوسف مرادیان، میلاد کی‌مرام، مجید گلشنی، سامان حسینی، اکبر معززی،  حامد ابوطالبی، حسین علی محمدی، سوگل خالقی، لادن پروین، شاپور کلهر، علی اصغر طبسی، مجید علیزاده، شهرام تیموریان، سام فراهانی، مرجان کیومرثی، حمیرا عظیمی، سارا عسگری، احسان بذلی، کاترین اصلانی، اصغر مرادطلب، امید گنج‌بخش، مجتبی طهماسبی، شهباز جهانگیری، فرناز صفوی، مسعود رمضانی، سامان محمدی، مهدی چشمه، علی لاجوردی، سید فرنام قدیمی و... . بازیگران این فیلم هستند.

متروپل» قصه سرراستی دارد، چون بدون پراکنندگی است. البته کار کردن با مسعود کیمیایی آن‌قدر جذاب است که واقعا سینما را حس می‌کنی. من هر بار که می‌خواهم فیلمی را با او شروع کنم، احساس می‌کنم یک دوران جدید سینمایی برایم شروع می‌شود

فروتن: کیمیایی آدم اوریجینالی است

محمدرضا فروتن درباره همكاری تازه اش با مسعود كیمیایی در فیلم متروپل به ایسنا گفت:‌ «متروپل» قصه سرراستی دارد، چون بدون پراکنندگی است. البته کار کردن با مسعود کیمیایی آن‌قدر جذاب است که واقعا سینما را حس می‌کنی. من هر بار که می‌خواهم فیلمی را با او شروع کنم، احساس می‌کنم یک دوران جدید سینمایی برایم شروع می‌شود. مسعود کیمیایی آدم اوریجینالی است که نگاه خاصی دارد. خیلی‌ها خواستند از روی دست او بنویسند اما نتوانستند. او دیالوگ‌های خودش را می‌نویسد و سینمای خودش را نشان می‌دهد.

مهناز افشار نیز همكاری با مسعود كیمیایی را لذتبخش دانست

این بازیگر سینما در خصوص اكران آخرین فیلم تحریمی و ادامه روند سیاست حوزه هنری به باشگاه خبرنگاران گفت: روند حوزه هنری در خصوص تحریم فیلم ها واژه ای است كه نمی خواهم آن را جدی بگیرم؛ یعنی دلم می خواهد این تفكیك شدن، تحریم از سوی حوزه، بسته شدن ها، پلمب كردن و شكستن ها را باور نكنم،چرا كه همه این واژه ها حركت هستند.سینمای ما برای همه نوع تفكر و همه نوع سلیقه ها است و حوزه هنری می تواند با تفكر خود فیلم سازی كند و بقیه نیز فیلم خود را كار كنند.

متروپل

افشار عنوان كرد: این اتفاق ناخوشایندی نیست به همین جهت این تغییر و یا بد بودن را نمی توانم باور كنم، حیف از اینكه نتوانستیم برای اكران فیلم یكدست و همدل باشیم. وی در خصوص مدیریت ایوبی در سازمان سینمای افزود: هیچ گونه شناختی نسبت به  حجت الله ایوبی و علی جنتی ندارم اما با توجه به اینكه همیشه امیدوار بوده ام، هیچ وقت فكر نمی كردم كه سینما نابوده شده و یا تمام شده اكنون هم امیدوارم كه ادامه پیدا كند.

او  با اشاره به وضعیت پیش آمده خانه سینما افزود: در هیچ خانه ای تا ابد بسته نبوده و اعتقاد من بر این است كه شاید آدرس خانه عوض شود اما خانه همیشه ماندگار است.

وی در ادامه در خصوص بروز اختلالات میان سینماگران اظهار داشت: اختلافات میان سینماگران به خاطر فضای مسموم سینماگران ایجاد شده و به نظر من هیچ سینماگری نباید با دیگری اختلاف داشته باشد زیرا كه همه برای یك هدف كار می كنیم.

افشار در پایان در خصوص همكاری خود با مسعود كیمیایی خاطرنشان كرد: «متروپل» سورپرایزی است كه اجازه بدهید در زمان مناسب در مورد آن صحبت شود و دومین همكاری من با مسعود كیمیایی به حدی لذتبخش است كه تا مدتی مرا سیراب می كند.

ساعد سهیلی: پدرم عاشق کیمیایی است

ساعد سهیلی از همکاری در فیلم سینمایی «متروپل» به کارگردانی مسعود کیمیایی به عنوان یک افتخار یاد کرد.

سهیلی به سوره سینما گفت: من خیلی به فیلم امیدوار هستم. در این پروژه افتخار شاگردی مسعود کیمیایی را داشتم و خوشحال و ممنونم از اینکه ایشان به من اعتماد کرد و یکی از بهترین نقش های فیلم را به من سپرد. .

وی در مورد نقش خود در «متروپل» افزود: شخصیت خسرو که من ایفای آن را بر عهده داشتم، یک پسر تنها در لاله زار است که در زندگی گذشته خود اتفاقات زیادی را از سر گذرانده است. حالا این کاراکتر عصبی شده که اگر با او درگیر شوی، اتفاقات عجیب و غریبی راه می‌اندازد.

این بازیگر جوان سینما ادامه داد: اگر هوش و نخبگی کیمیایی را کنار بگذاریم، او یک کارگردان با اخلاق است که با همه بازیگران و عواملش رفتار بسیار خوبی داشت و تجربه ارزشمندی را برای من رقم زد.

ساعد سهیلی گفت: از زمان کودکی من، فیلم‌های کیمیایی در منزل ما بارها و بارها به تماشا گذاشته شده است. پدرم علاقه شدیدی به این کارگردان دارد، به طوری که سبک فیلمسازی او ناخودآگاه به کیمیایی نزدیک شده است. من هم پسر همان پدر هستم و همیشه سینمای کیمیایی را پسندیده‌ام.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : روزنامه بانی فیلم