تبیان، دستیار زندگی
پیامبر(ص) فرمودند: دو صنف از مردم اهل آتش هستند که من آنها را می‌بینم گروهی که با آنها تازیانه‌ای مانند دم گاو بود که باآن مردم را میزنند، دوم زنانی که لباس در تن دارند و برهنه‌اند و به شهوترانی متمایل سرهای ایشان مانند کوهان شتر باشد داخل بهشت نمی‌شوند و
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می خوای چادری باشی؟کلیک کن


کافی است دوری در شهر بزنید ؛ تعداد شان افزایش چشمگیری یافته است. در خیابان،  مترو،  اتوبوس، مراکز خرید و... دخترها و زنانی را مشاهده می کنید که چادر به سر دارند ، اما گویی هیچ به سر ندارند


زن چادری

پیامبر(ص) فرمودند: دو صنف از مردم اهل آتش هستند که من آنها را می‌بینم گروهی که با آنها تازیانه‌ای مانند دم گاو بود که باآن مردم را میزنند، دوم زنانی که لباس در تن دارند و برهنه‌اند و به شهوترانی متمایل سرهای ایشان مانند کوهان شتر باشد داخل بهشت نمی‌شوند و بوی بهشت را نخواهند یافت (1)

در ایستگاه اتوبوس، خانم چادری با صورت بزک کرده ای را دیدم  که موهایش را با همین کلیپس‌هایی که مد شده، همان‌هایی که در دوطرفش پُر از پَر یا پارچه‌ی انباشته شده است، از زیر چادر آنچنان بالا برده و حجمی را نمایان کرده‌ بود که نگو...

جالب تر آن که در مقابل دیدگان پسرک جوانی، با چنان عشوه ای موهایش را درست می کرد و از جلوی روسری و چادرش بیرون می ریخت که انگار نه انگار...

 چادریهایی که تفاوت های فاحشی با دیگر قشر چادری جامعه دارند، عجیب هستند چادریهایی که چون عروسک بزک کرده متحرک، این سو و آن سو می روند و خودنمایی می کنند.

چادریهایی که چادر به سر دارند اما گردی صورت شان را چنان آرایش کرده اند که شاید یک عروس شهر هم، چنین آرایشی نداشته باشد، موها را زیر همان چادر چنان تزئین کرده اند  و بالا برده اند که نه تنها حجم نمایان شده آن، نگاه هر عابر زن و مرد گذرا را به خود جلب می کند  بلکه به راحتی می توان  نوع و مدل آن موهای پوشیده شده را هم حدس زد.

چادرهایی که با پوشش زیر آن اعم از مانتوهای تنگ و چسبان، روسری های رنگارنگ و جذاب، شلوارهای تنگ و بعضا پاچه‌های داخل بوت شده در فصل سرما، بیش از پیش صاحبانشان را در معرض دید همگان قرار می دهند.

چادرهایی که بیش از آن که بر سر، سر شوند بر دوش زنان و دختران سر می شوند ، چادرهایی که دور کمرش تنگ و دور سرش گشادتر است و بی زحمت بر شانه ها می افتند، چادرهایی که با کفش های پاشنه بلند چند سانتی هم قد کوتاه می کنند، چادرهایی که رفته رفته از هر طرف آب می روند، چادرهایی که ...

اجازه دهید دیگر بیش از این، هیچ نگوئیم!!

اما به راستی چرا چادر زنان ما، این چنین شده است؟!

مگر نه فلسفه حجاب، پوشش و ستر بر برهنگی و زیبایی است، پس چرا زنان ما خلاف آن عمل می کنند؟!

چرا ما باید شاهد این گونه بانوان باحجاب بی حجاب در سطح شهر باشیم؟!

چرا دختران و زنان ما، باید این چنین،خود را ملعبه نگاه نامحرمان قرار دهند و در کوی و برزن جولان دهند  ؟!

اصلا زنان ما را چه شده است؟!

آنهایی که به دنبال خودنمایی هستند، دیگر چرا چادر می پوشند؟!

مگر کسی آنان را وادار به پوشیدن چادر كرده است؟!

آنان  از روی تقلید و ناآگاهی و یا به قصد خراب کردن چهره افراد چادری، چنین رفتار می کنند؟!

و...

عدم درک و معرفت به اصل حجاب و ارکان آن، باعث شده که برخی با حجاب ظاهری و سر کردن چادرهایی که نماد هیچی حجابی نیستند و بیشتر حالت خودنمایی دارند، دیگرانی را که  معتقد به اصل پوشش هستند و چادر را به عنوان حجاب خود برگزیده اند، زیر سوال ببرند و ناآگاهان جاهل را بر پیشه عفت و حیای آنان مشکوک گردانند

علت هر چه باشد؛ باور زنان به حجاب، چیز دیگری است!!

همگی قبول داریم که حجاب تنها در چادر خلاصه نمی شود و چادر هم  واجب نیست  و کسی هم  نمی تواند تحقق اصل حجاب را فقط در چادر خلاصه نماید. اما باز همه می دانیم که اگر کسی پوشش چادر را برگزیده، اعتقاد کامل به حجاب داشته و باید بر طبق آن انتخاب خود، عمل کند.

پس خانمی که چادر به سر می کند اما صورت آرایش کرده و موهایش را به معرض نمایش می گذارد،  چه چیزی را می خواهد ثابت کند؟

بی گمان هر عقل سلیمی، پاسخ این سوال را این گونه خواهد داد که این افراد اصلا اعتقاد به اصل حجاب ندارند چه برسد به این که به اسباب آن، که چادر است ( حجاب ارجح، چادر است ) معتقد باشند.

باور و معرفت به انتخاب و پذیرش هر مساله ای، اصل عمل و پایبندی به آن است. به طور مثال شما دانش آموزی را در نظر بگیرید که از دوره راهنمایی به دانشگاه برود! بی گمان این فرد چون در سطحی نیست که بتواند نقش یک دانشجو را ایفا کند و جایگاه آن را درک نماید؛ نه تنها خود، با مشکل مواجه خواهد شد بلکه دیگرانی چون خود دانشجو را نیز، زیرسوال خواهد برد. پس می توان گفت:  کسی که  نتوانسته فلسفه حجاب را بپذیرد و فهم کند، بی تردید اصل حجابش را نیز باور ندارد و حد و حدودی هم برای آن تعریف نمی کند و به راحتی آن را در دستخوش تغییراتی چون مد و زیبایی، تقلید و... قرار می دهد.

عدم درک و معرفت به اصل حجاب و ارکان آن، باعث شده که برخی با حجاب ظاهری و سر کردن چادرهایی که نماد هیچی حجابی نیستند و بیشتر حالت خودنمایی دارند، دیگرانی را که  معتقد به اصل پوشش هستند و چادر را به عنوان حجاب خود برگزیده اند، زیر سوال ببرند و ناآگاهان جاهل را بر پیشه عفت و حیای آنان مشکوک گردانند.

زن چادری

بله درست است؛ متاسفانه، خانم هایی که به معرفت حجاب نرسیده اند و حجاب را دست آویزی برای خودنمایی هر چه بیشتر خود انتخاب کرده اند، کاری کرده اند که تر و خشک با هم بسوزد!!

چه بسا بسیاری از زنان و دختران، به واقع چادر را برای مصونیت گوهره وجود خود به سر می کنند و بدان اعتقاد والایی دارند، اما به خاطر خیانت آن کسانی که چادر را ابزار خودنمایی و بی بندو باری کرده اند، متحمل آلام عدیده ای از جانب بی خبران امر شده و به یک چشم نگریسته می شوند!!

چند کلامی خصوصی با دختران ایرانی

یادتان باشد فلسفه حجاب و پوشش چیست!!

یادتان باشد با حجابی به صرف تقلید ، مد و زیبایی و...، حجاب خود را ناحجاب نکنید!!

یادتان باشد چادر بر سرهای کوهان شتری و صورت های رنگین کمان نقاشی شده، تنها ایمان، عفت و آبروی صاحبش را با خود به تاراج می برد!!

پی نوشت‌ها:

1- سفینة البحار

نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.