تبیان، دستیار زندگی
پاسخ به سؤالی که چه بسا به ذهن بسیاری از ما خطور کرده باشد و در پی جواب آن باشیم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وجود و ظهور امام مهدی در قرآن کریم

ظهور

در این مقاله به سۆالی پاسخ داده می شود که چه بسا به ذهن بسیاری از ما خطور کرده باشد و در پی یافتن پاسخ آن بر آمده باشیم و آن این است که ؛ آیا در قرآن کریم شواهدی بر وجود و ظهور امام مهدی یافت می شود؟ پاسخ : هر چند نیاز نیست هر موضوع صحیحی با تمام جزئیات و خصوصیاتش در قرآن کریم آمده باشد، زیرا بسیاری از موارد واقعیت دارد ولی وحی الهی به جزئیات متعرض نگشته است.

اما جواب سوال مذکور مثبت است. آیات بسیاری پیرامون حکومت جهانی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) وجود دارد که بزرگان دین در کتابهای معتبر و گرانبهایشان نقل فرموده اند، از جمله آنها «علامه مجلسی» که در کتاب شریف بحار الانوار بابی را به ذکر آیات قرآن کریم که به قیام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تاویل شده، اختصاص داده است، و ما در این جا به چند نمونه اکتفا می کنیم:

1 - « در زبور (حضرت داود) بعد از کتب آسمانی سابق نوشتیم که: زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند.» (1) و اینان قائم آل محمد و یاران او می باشند.

2- « خدا فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دین ها غالب شود؛ هر چند مشرکین نخواهند.» (2) بنا بر روایتی از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است، این آیه درباره قائم آل محمد است، وی امامی است که خداوند او را بر همه کیش ها و آیین ها غالب گرداند.

3- « خداوند به کسانی که از شما ایمان آورده و عمل صالح پیشه ساخته اند، وعده داده که آنها را در زمین نماینده خود گرداند، چنانکه همانند آنها را سابقه خلیفه کرد. و ثابت می دارد دین آنها را، که برای آنان برگزید، ترس آنها را تبدیل به امن کنیم، و اینان هیچگاه به من شرک نورزند.« (3)

در کتاب «غیبت» شیخ طوسی، روایت شده که این آیه نیز درباره مهدی موعود (عج) و یاران او نازل شده است.

4- « ما اراده کرده ایم بر آنان که در زمین زبون گشتند، منت بنهیم و آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم.» (4)

«خدا فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دین ها غالب شود؛ هر چند مشرکین نخواهند.» بنا بر روایتی از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است، این آیه درباره قائم آل محمد است، وی امامی است که خداوند او را بر همه کیش ها و آیین ها غالب گرداند

در «غیبت»، شیخ طوسی از امیر المۆمنین (علیه السلام) روایت می کند که در تفسیر این آیه فرمود: اینان که در زمین ضعیف گشته اند آل پیغمبرند، که خداوند مهدی آنها را برانگیزد تا آنان را عزیز و دشمنان ایشان را ذلیل گرداند.

5- «بدانید که خداوند، زمین را پس از مردنش زنده می‌گرداند، ما آیات خود را برای شما بیان کردیم تا در آن باره تعقل کنید.» (5)

در «غیبت»، شیخ طوسی از ابن عباس روایت نموده که در تفسیر این آیه گفت: خداوند زمین مرده را بعد از بیدادگری اهلش، با ظهور قائم آل محمد اصلاح کند.

علامه مجلسی در همین رابطه 60 آیه از آیات قرآن کریم را با روایات مربوطه ذکر فرموده که علاقمندان می توانند به کتاب وی مراجعه نمایند.(6)

پی نوشت:

1) و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکران الارض یرثها عبادی الصالحون». (انبیاء/105(

2) هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون». )صف /9(

3) وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم...». (نور /54)

4) و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین» )حدید /15(

5) اعلموا ان الله یحیی الارض بعد موتها، قد بینا لکم الآیات لعلکم تعقلون» )حدید/26(

6) مهدی موعود، ترجمه علی دوانی، ص 272-246

بخش مهدویت تبیان


منبع: یکصد پرسش و پاسخ . علیرضا رجالی تهرانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.