تبیان، دستیار زندگی
اگر امسال برای تشرف به مکه و حج تمتع ثبت نام کنیم چند سال بعد می توانیم اعزام شویم؟ چگونه هزینه حج کاهش یافت؟ موضوع سرمایه گذاری بعثه رهبری در پتروشیمی چه بود؟ حج تمتع چند روز طول می کشد؟ مساله بازگشت دو میلیون تومان پول حاجی ها چیست؟ چگونه حج تمتع قیمت گ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چندسال باید صبر کنیم تا حاجی شویم؟


اگر امسال برای تشرف به مکه و حج تمتع ثبت نام کنیم چند سال بعد می توانیم اعزام شویم؟ چگونه هزینه حج کاهش یافت؟ موضوع سرمایه گذاری بعثه رهبری در پتروشیمی چه بود؟ حج تمتع چند روز طول می کشد؟ مساله بازگشت دو میلیون تومان پول حاجی ها چیست؟ چگونه حج تمتع قیمت گذاری شده است؟ اگر می خواهید پاسخ این سوال ها را بدانید گزارش زیر را بخوانید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: در زمینه قیمت‌های حج امسال جلساتی را با دیوان محاسبات اداری داشتیم و موفق شدیم قیمت‌های حج امسال را کاهش دهیم و در مجموع می‌توانیم بین یک‌ونیم تا دو میلیون تومان به مردم برگردانیم.

حج

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر که  در همایش حج تمتع امسال در بین بیش از 11 هزار زائر تهرانی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی سخن می‌گفت با بیان این‌که متأسفانه در یک سال گذشته، مسائلی اتفاق افتاد که واکنش بیرونی نسبت به آن‌ها خوب نبود، افزود:در سال‌های گذشته، تلاش ما این بود که سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تمام وجود در خدمت مردم باشند و هیچ شأنی به‌جز خدمت‌گزاری برای خود قائل نیستیم، چراکه براساس نظر امام راحل و مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت یک سازمان انتفاعی نیست و نباید سودی از زائر بگیرد و باید تلاش کند قیمت‌ها را براساس قیمت تمام‌شده اعلام کند.

وی در ادامه در خصوص قیمت‌های حج امسال تأکید کرد: در محضر شما زائران شهادت می‌دهم، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت کارکنان شریفی دارند که حقوق و مزایای کمتری نسبت به کارکنان سایر دستگاه‌ها دارند، ولی امسال مسائلی مانند افزایش قیمت ارز رخ داد که باعث شد قیمت‌ها افزایش زیادی داشته باشد و سبب رنجش خاطر زائران شد و باید بگویم من هم مانند شما زائران از این موضوع رنج می‌برم ولی چون این بخش دست ما نبود نمی‌توانستیم کاری کنیم.

عدم حضور کارشناسان بعثه در قیمت‌گذاری حج امسال

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر گفت: کارشناسان بعثه برخلاف گذشته، در قیمت‌گذاری حج حضور نداشتند، شاید حدود سه‌ماه پیش، این موضوع به من اعلام شد و در جلسه‌ای با برخی مسئولان سازمان حج گفتم که به نظر کارشناسان ما، می‌توان قیمت‌ها را کاهش داد، ولی مقاومت شد. بنابراین تلاش کردیم از خبره‌ترین افراد، یعنی رۆسای سه دوره در این سازمان و کارشناسان بعثه و حج و زیارت برای بررسی ریز قیمت‌ها استفاده و تا حد امکان صرفه‌جویی کنیم تا هزینه‌ها کاهش یابد.

کاهش 900 هزار تومانی قیمت‌های حج از محل صرفه‌جویی‌ها

وی تصریح کرد: دیروز در آخرین جلسه اعلام شد، از محل تخفیف‌ها و صرفه‌جویی‌ها می‌توان 900هزار تومان از قیمت‌ها کم کرد و به زائران بازگرداند. این عدد برای من قابل قبول بود، چون بیشتر از این نمی‌توانستیم کاری کنیم و سازمان حج هم هیچ انتفاعی ندارد و تمام هزینه‌ها نیز ارزی پرداخت می‌شود.

نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت در خصوص حذف سهمیه‌های عمره نیز گفت: در سال گذشته، خیلی این موضوع سر زبان‌ها بود و عده‌ای فکر کردند این سازمان هر کسی را می‌خواهد به حج می‌فرستد. اصلا این درست نیست، وظیفه دارم از کارکنان این سازمان دفاع کنم.

باور کنید هیچ‌چیز در بازارهای آنجا نیست که با کیفیت‌تر از آن، در بازارهای ایران نباشد. اجازه ندهید حسرت از دست دادن انجام فرایضی مانند نماز که شاید یک‌بار توفیق آن در مدینه و مکه نصیب‌تان شود، بعد از سفر به دل‌تان بماند و از سوی دیگر، دیگران را به‌خاطر خرید کردن، به قضاوت این رفتار ایرانی‌ها بنشانید

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: شورای عالی حج در دولت نهم و دهم مصوبه‌ای داشت که طبق آن، 10 تا 12 درصد از تعداد زائران عمره در اختیار نهادها و ارگان‌های مختلف قرار گیرد بر همین اساس، به‌شکل قانونی این سهمیه توزیع شد و شخصی هم در آن نقش نداشت. و بنده به‌عنوان نماینده‌ ولی فقیه در امور حج، یک سهمیه هم نداشته‌ام و ندارم و هیچ‌وقت هم نخواسته‌ام یک نفر از خویشان و نزدیکان خود را از طریق استفاده از سهمیه‌ها به حج بفرستم.

6 میلیون نفر باید 10 سال در نوبت عمره بمانند

حجت‌الاسلام قاضی عسکر افزود:در جلسه‌ شورای عالی حج اعلام کردم که از‌ تبعیض در اعزام زائران به حج رنج می‌برم و با شیوه ثبت نام‌ها در آن زمان مخالفت کردم که قبول نکردند و می‌خواستند نقدینگی را جمع کنند و به این ترتیب جمعیت زیادی ثبت‌ نام کردند و 800 هزار تومان پیش‌پرداخت کردند و حالا بیش از شش‌میلیون نفر باید 10 سال در نوبت عمره بمانند.

سهمیه زوج‌های جوان امسال قطع شده بود

وی ادامه داد: در جلسه‌ شورای عالی حج اعلام کردم نباید کسی خارج از نوبت به عمره و حج برود، از ما طرح خواستند، هدفمندی‌ سهمیه‌های عمره را با موضوع سهمیه‌ جانبازان، خانواده‌های شهدا و زوج‌های جوان که امسال قطع شد، مطرح کردیم که در شورا مصوب شد به این ترتیب عمل شود ولی در اجرا این اتفاق نیفتاد.

حج

چرا سازمان حج و زیارت باید نقدینگی را در بانک‌ها زیاد کند؟!

سرپرست حجاج ایرانی درباره‌ ودیعه‌های عمره گزاران در بانک‌ها و سودی که بانک‌ها از محل آن عایدشان می‌شود گفت: دو سال پیش در همایش «حج و اقتصاد» طرحی را اعلام کردیم که هدف از آن توجیه برای سرمایه‌گذاری گردش مالی بالای این حوزه بود و همان زمان اعلام کردیم که سود بانک‌ها برای سپرده‌های حج و عمره واقعی نیست و ما هم هیچ نقشی در جمع‌آوری نقدینگی مردم و افزایش پول بانک‌ها نداریم و چرا سازمان حج و زیارت باید نقدینگی بانک‌ها را افزایش دهد، ما به‌عنوان نماینده‌ ولی فقیه باید مدافع حقوق زائر باشیم.

پیشنهاد بعثه مقام معظم رهبری برای سرمایه‌گذاری در نفت و پتروشیمی

وی افزود: وقتی طرح سرمایه‌گذاری داده شد، برخی فکر کردند ما می‌خواهیم وارد بازار دلالی شویم در حالی که سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری اصلا چنین قصدی را ندارند و طرحی که ما ارائه دادیم این بود که پول ثبت نام کنندگان به طور مستقیم در اختیار سازمان حج و زیارت قرار بگیرد و در صنایع بزرگی مانند پتروشیمی و نفت سرمایه‌گذاری شود و سود آن هم به‌شکل مستقیم به مردم برسد.

می‌توانیم بین یک‌ونیم تا دو میلیون تومان به مردم برگردانیم

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: نامه‌ای را به مقام معظم رهبری نوشتم و مطلب را منعکس کردم‌، خدا شاهد است که دیدم رهبری چقدر دلسوز مردم هستند و پیگیر مشکل افزایش قیمت‌ها شدند و درخواست کردند قیمت‌ها کاهش یابد ما موضوع را جدی پیگیری کردیم و با دیوان محاسبات اداری نیز جلسه گذاشتیم.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر افزود: امروز هم نامه‌ای به رئیس سازمان حج و زیارت نوشتم که باید مبلغ دیگری را از بانک‌ها بگیریم و به این ترتیب، در مجموع می‌توانیم بین یک‌ونیم تا دو میلیون تومان به مردم برگردانیم که تا چند روز آینده، این موضوع را قطعی می‌کنیم و مطمئن باشید این اتفاق می‌افتد و ما تلاش می‌کنیم هیچ حقی از زائران پایمال نشود.

وی خاطرنشان کرد: خواستم شفاف‌سازی شود تا فکر نکنید کسی پولی خورده است. تلاش ما این بود که از محل تخفیف‌ها و صرفه‌جویی‌ها، پولی را به زائران برگردانیم.

نامه‌ای را به مقام معظم رهبری نوشتم و مطلب را منعکس کردم‌، خدا شاهد است که دیدم رهبری چقدر دلسوز مردم هستند و پیگیر مشکل افزایش قیمت‌ها شدند و درخواست کردند قیمت‌ها کاهش یابد ما موضوع را جدی پیگیری کردیم و با دیوان محاسبات اداری نیز جلسه گذاشتیم

حج واجب چند روز طول می کشد؟

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: طول سفر حج در اختیار ما نیست و عربستان به‌ عنوان کشور میزبان، قوانینی دارد که براساس آن، امسال مدت زمان حج واجب برای زائران به 29 تا 36 روز محدود شده است.

سعید اوحدی در گردهمایی آموزش و توجیهی حج امسال که در استادیوم 12هزار نفری آزادی برگزار شد، بیان کرد: محاسبات بعثه‌ مقام معظم رهبری درباره‌ مدت زمان حج، 36 روز است و همه‌ هزینه‌ها برای این مدت زمان اضافه نسبت به تعداد روزهای قانونی و مورد نظر عربستان، از منابع داخلی سازمان حج تأمین شده است.

وی درباره اجاره‌ مسکن با توجه به ساخت و سازهای صورت‌گرفته در مکه و مدینه، افزایش هزینه‌ها‌، تغییرات ساختاری در کاروان‌ها و هیأت پزشکی، حمل و نقل داخل شهری، بهداشت محیط‌ و پخت غذا، توضیح‌ها و توصیه‌های لازم را به زائران ارائه کرد و گفت: امسال در منا و عرفات برای اولین بار، چادرهای خاصی به درمان زائران اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین درباره‌ هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاهی، گفت: قرار بود امسال پروازهای حج از فرودگاه امام (ره) انجام شود، ولی احساس کردیم این کار، سختی‌هایی دارد. هرچند زیرساختارها در این فرودگاه آماده است، اما موافقت شد که پروازهای حج از مهرآباد انجام شود و در عمره، این پروازها به فرودگاه امام (ره) انتقال یابد.

وی همچنین یادآوری کرد: امسال تمام پروازهای "مدینه قبل" به فرودگاه مدینه و پروازهای "مدینه بعد" به فرودگاه جده انجام می‌شود و تمام پروازهای برگشت از فرودگاه مدینه خواهد بود.

اوحدی همچنین درباره‌ خرید کردن در عربستان نیز، افزود: باور کنید هیچ‌چیز در بازارهای آنجا نیست که با کیفیت‌تر از آن، در بازارهای ایران نباشد. اجازه ندهید حسرت از دست دادن انجام فرایضی مانند نماز که شاید یک‌بار توفیق آن در مدینه و مکه نصیب‌تان شود، بعد از سفر به دل‌تان بماند و از سوی دیگر، دیگران را به‌خاطر خرید کردن، به قضاوت این رفتار ایرانی‌ها بنشانید.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


فارس و مهر