تبیان، دستیار زندگی
یكی از موارد بسیار اثرگذار در عاقبت به خیری انسان، شیر مادر است كه موجب شده است متجاوز از 14 قرن، در آموزشهای اسلامی با جامع ترین ، زیباترین و قوی ترین انگیزش ها ، نكات مهمی درباره شیر مادر در قالب توصیه ها و آموزشها طرح گردد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیر ناپاك خورده

شیر ناپاك خورده

یكی از موارد بسیار اثرگذار در عاقبت به خیری انسان، شیر مادر است كه موجب شده است متجاوز از 14 قرن، در آموزشهای اسلامی با جامع ترین ، زیباترین و قوی ترین انگیزش ها ، نكات مهمی درباره شیر مادر در قالب توصیه ها و آموزشها طرح گردد.

در فرهنگ اسلامی خانواده از جایگاه ارزنده ای برخوردار بوده و به عنوان عنصر اصلی انتقال فرهنگ، اندیشه، اخلاق، سنت و عواطف از نسلی به نسل دیگر محسوب می گردد. میوه و حاصل یك خانواده خوب، فرزندان صالح و سالمی هستند كه از اركان اصلی تعالی جامعه به حساب می آیند. برای به ثمر رسیدن این میوه ارزنده هر یك از پدر و مادر وظایفی را بر عهده داشته، اگر چه در این میان بیشترین سهم تربیت و تأثیر پذیری بر فرزندان از آن مادران است، زیرا مادر از ابتدایی ترین مراحل پیدایش، به عنوان مربی همراه انسان است.

با توجه به جایگاه خطیر مادر در روند انسان سازی برای اجتماع انسانی و تاثیری كه شخصیت مادر در تربیت فرزندان دارد، فرهنگ اسلامی نسبت به ارائه الگوی تربیتی برای فرزندان اهتمام ویژه ای داشته است. یكی از موارد بسیار اثرگذار در عاقبت به خیری انسان، شیر مادر است كه موجب شده است متجاوز از 14 قرن، در آموزشهای اسلامی با جامع ترین ، زیباترین و قوی ترین انگیزش ها ، نكات مهمی درباره شیر مادر در قالب توصیه ها و آموزشها طرح گردد، چرا كه هیچ غذایی نمی تواند جانشین مناسب شیر مادر برای کودکان باشد، تغذیه کودکان با شیر مادر به دلیل ویتامین ها و مواد غذایی کاملی که دارد، نه تنها باعث رشد جسمی و صحت مندی نوزاد می گردد، بلکه تغذیه کودکان با شیر مادر تأثیرات عمیق روحی و عاطفی را در کودک خلق می نماید.

در متون دینی اعم از قرآن و روایات تاكیدات ویژه ای نسبت به اهمیت شیر مادر در روند رشد و تربیت فرزندان و آثار و احكام آن وجود دارد. قرآن كریم در آیات متعددی مانند آیه 233 بقره، 15 احقاف، 14 سوره لقمان و .......شیر مادر به عنوان مبارك ترین غذای كودك شناخته شده است. البته تأثیرگذاری شیر مادر بر جسم و روح كودك، چیزی است كه همه دانشمندان به آن اعتراف دارند.

مبانی فرهنگ و ارزش های دینی برای نوع شیری كه كودك می خورد، آنقدر اهمیت قائل هست كه توصیه می‌كند كه در موقع انتخاب همسر كه مادر آینده فرزندتان خواهد بود، زن عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم و نیرومند را انتخاب كنید تا فرزندانی زیبا و نیرومند و هوشمند و خوش اخلاق داشته باشید، و ثانیاً تأكید می‌كند كه تا حد امكان كودك از شیر مادر تغذیه شود و ثالثاً می‌گوید اگر ناچار شدید برای فرزندتان دایه بگیرید دقت كنید عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم باشد، چون شیر به هر حال، در كیفیت پرورش كودك تأثیر دارد، همه این تاكیدات به این علت است كه تمام حالات و افکار و روحیات مادر به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی فرزند تأثیر می گذارد.

با توجه به تاثیرات غیرقابل انكار شیر مادر است كه توصیه می شود مادر باید سعی کند از طعامی طیب و پاک و حلال بخورد و در هنگام خوردن غذا نام و یاد خدا را در دل داشته باشد و مراقب باشد که از هر غذایی نخورد؛ چرا که مال حرام بر روی جنین اثر می گذارد و باعث شقی شدن و به وجود آمدن اخلاق و روحیات بد در کودک می شود. همان گونه که در پرورش ظاهری جنین نیاز به غذای ظاهری است، برای پرورش روح و روان جنین نیز نیاز به غذای معنوی است؛ غذایی که روح و روان کودک را با خدا و اولیای او آشنا کند، و روح عشق و زیبایی را درونش پرورش دهد.

قرآن مجید در سوره قصص وقتی داستان کودکی موسی(ع) را بیان می‎کند،  می‎فرماید: «ما از قبل شیر همه زنان شیرده را بر او حرام کرده بودیم، خواهرش گفت: آیا می‎خواهید شما را به خاندانی راهنمایی کنم که سرپرست این کودک باشند؟ خانواده‎ای که خیرخواه این کودکند.»( قصص/ 12) این آیه کریمه گر چه به ظاهر می‎خواهد بفرماید ما شیر زنان شیرده را بر موسی (ع) حرام کردیم تا از این طریق او را به مادرش برگردانیم، ولی پیام باطنی دیگری هم دارد و آن این که جناب موسی (ع) اگر باید در آینده صاحب ید بیضا گردد و بساط فرعون و فراعنه را برچیند، و با خدای خود در کوه طور سخن بگوید، باید از سینة پاکی شیر خورده باشد، و از همان ابتدا لقمه حلال در دهانش گذاشته شود.

یکی از عوامل مهم در وقوع جرم‎ها و گناهان نیز لقمه حرام و شیر ناپاك است که نورانیت دل را از بین می‎برد و انسان را بر انجام جرایم جری می‎سازد، در همین رابطه روزی از مرحوم حاج شیخ فضل الله نورى پرسیدند كه چرا یكى از این پسران شما بدین غایت شرور شده است ؟ « فرمود آن چیزهائى كه من از این دیده ام و مى بینم شما ندیده اید بعدا خواهید دید این همانا قاتل من خواهد بود و كسى است كه در پاى دار من كف زنان اظهار مسرت كرده و تبریك گویان باشد، گفتند: از چه رو این آثار از او ناشى مى گردد؟ فرمود: از آنكه شیرى كه خورده، نجس و خبیث بوده، شیر دهى كه او را تربیت نموده نجس و پلید بوده است. گفتند: داستان او را بیان فرمائید فرمود: آن زمانى كه در سامراء در محضر استاد بزرگ میرزاى شیرازى مشرف بودم خداوند این پسر را به من داد. مادرش بى شیر بود ناچار گرفتن دایه و مرضعه براى او شدیم،  بدون تحقیق زنى را براى دایگى او اجیر گرفته و به تربیت او گماشتم تا حدود دو سال شیر داد بعد معلوم گردید كه آن زن ناصبى و از خوارج بوده و دو سال شیر ناپاك به او داده است (قضى الامر الذانى لا یعلل ) نجس و حرام مجهول هم تاثیر خود را ابراز مى كند.»(1)


پی نوشت‏ها:

1.نعمت الله حسینی،مردان علم در میدان عمل، قم، دفتر انتشارات اسلامی،ج1 ،ص121

منابع:

مردان علم در میدان عمل

تهیه و فراوری: فربود، گروه حوزه علمیه تبیان