تبیان، دستیار زندگی
دخترهای جوان دوست دارند خوش‌اندام باشند، دوست دارند زیبا باشند، دوست دارند بدرخشند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رژیم‌های یویویی: دشمن سلامت دختر خانم‌ها


لاغر شدن خوب است اما لاغر ماندن مهم‌تر است. بعضی از دخترهای جوان به محض اینکه چند کیلو لاغر می‌شوند و به اصطلاح به هدفشان می‌رسند بی‌خیال رژیم شده و به عادت‌های قبلی خود بر می‌گردند.
برای همین طولی هم نمی‌کشد که به وزن قبلی و شاید هم بیشتر می‌رسند. به این می‌گویند رژیم یویویی


رژیم‌ یویویی

دخترهای جوان دوست دارند خوش‌اندام باشند، دوست دارند زیبا باشند، دوست دارند بدرخشند. هیچ‌کدام از این‌ها عیب نیست به شرطی که افراط و تفریطی در کار نباشد. اینکه به فکر تناسب اندامتان هستید خیلی هم خوب هست اما هر کاری اصولی دارد. اگر برای لاغر شدن تن به رژیم‌های سخت می‌دهید و بعد از اینکه به هدفتان رسیدید همه چیز را رها می‌کنید و چند ماه بعد به وزن قبلی بر می‌گردید بدانید که سلامتتان را در معرض خطر قرار می‌دهید. برای اینکه در دام این قبیل رژیم‌ها نیفتید با ما همراه باشید.

رژیم سخت: سلامت شکننده

اینکه تلاش کنید با در پیش گرفتن تغذیه‌ی سالم و ورزش به وزن ایده‌آلتان نزدیک شوید خدمت بزرگی به سلامتی‌تان می‌کنید اما اگر می‌خواهید با نخوردن و رژیم‌های سخت غذایی لاغرتر از وزن طبیعی‌تان باشید کاری می‌کنید که در عادت ماهانه‌تان بی‌نظمی به وجود بیاید و برای همین هم قدرت باروری‌تان را به خطر می‌اندازید. در بسیاری از این رژیم‌ها اولین دستوری که داده می‌شود حذف چربی‌هاست. اما توجه داشته باشید کاهش افراطی چربی‌های غذایی می‌تواند به بروز اختلالات مربوط به تخمدان‌ها منجر شود. علاوه بر این‌ها باید بدانید که رژیم‌های سخت و نامناسب غذایی شما را در معرض مشکلاتی مانند بی‌اشتهایی،انورکسی و دیگر اختلالات عصبی قرار می‌دهید. پس سلامتتان را فدای رژیم‌های نامناسب نکنید. در ادامه چند توصیه برای مقابله با رژیم‌های نامناسب و یویویی در اختیارتان می‌گذاریم.

رژیم یویویی چیست؟

لاغر شدن خوب است اما لاغر ماندن مهم‌تر است. بعضی از دخترهای جوان به محض اینکه چند کیلو لاغر می‌شوند و به اصطلاح به هدفشان می‌رسند بی‌خیال رژیم شده و به عادت‌های قبلی خود بر می‌گردند. برای همین طولی هم نمی‌کشد که به وزن قبلی و شاید هم بیشتر می‌رسند. به این می‌گویند رژیم یویویی.

معمولاً استرس، سختی رژیم‌های لاغری، مرگ یک عزیز، نگرانی‌های روزمره و غیره باعث به هم خوردن رژیم و یویویی شدن آن می‌شود.

بعد از لاغری: تازه اول راه است

فکر نکنید چند کیلو لاغر شدید همه چیز تمام شد. تازه ‌کار اصلی‌تان شروع شده است. بعد از رژیم به مرحله‌ی تثبیت وزن می‌رسید. زمانی که به هدفتان رسیدید باید هشیارتر باشید و عادت‌های درست غذایی را ادامه دهید. این تنها راه خوش‌اندام ماندن است.

اگر رژیم مناسبی انتخاب کنید می‌توانید پیتزا هم بخورید

نوع رژیمی که انتخاب می‌کنید مهم است. بعضی از رژیم‌ها به گونه‌ای هستند که می‌شود همیشه روی آن مانور داد. یعنی اینکه خیلی سخت نیستند و شما را از مصرف گروه‌های غذایی محروم نمی‌کنند. در این صورت می‌توانید به طور معقول و کافی از هر ماده‌ی غذایی میل کنید. در این صورت هم با وزنتان الاکلنگ بازی نمی‌کنید. برای مثال رژیمی که متعادل‌تر است و انرژی روزانه‌تان را به‌ 1600 کیلوکالری محدود می‌کند به مراتب بهتر از مثلاً رژیم پر پروتئین است که شما را از خوردن یک یا چند گروه غذایی منع می‌کند. پس رژیمی بگیرید که شما را از خوردن محروم نکند و ساده‌تر باشد تا بتوانید برای مدت طولانی آن را دنبال کنید.

معمولاً استرس، سختی رژیم‌های لاغری، مرگ یک عزیز، نگرانی‌های روزمره

و غیره باعث به هم خوردن رژیم و یویویی شدن آن می‌شود

مقاومت کنید

دوره‌ی رژیم تمام شده. شیرینی‌جات و چیپس و غیره به شما چشمک می‌زند. حالا که رژیم تمام شده چه کار می‌کنید؟ باید مقاومت کنید. باید عادت‌های غذایی جدیدی که پیدا کرده‌اید را ادامه دهید و با هشیاری و دقت زیاد مواد غذایی را انتخاب کنید. هله‌هوله‌ها خیری به سلامتی نمی‌رسانند و دشمن تناسب اندام نیز هستند. از هیچ وعده‌ی غذایی صرف‌نظر نکنید، از ریزه‌خواری بپرهیزید و حتماً ورزش منظم را در برنامه‌ی روزانه‌تان داشته باشید تا وزنتان ثابت بماند و از رژیم‌هایی یویویی در امان باشید. توصیه می‌کنیم یک دفترچه یادداشت بردارید و  غذاهایی که خورده‌اید را یادداشت کنید. در این صورت بیشتر برنامه‌ی غذایی‌تان را کنترل و اشتباهاتتان را اصلاح می‌کنید.


سه وعده‌ی غذایی را حفظ کنید

خیلی مهم است که هر روز سه وعده‌ی غذایی اصلی را داشته باشید و به طور منظم در طول روز کالری (انرژی) دریافت کنید. اگر در هر وعده‌ی غذایی درست و به میزان کافی غذا بخورید دیگر نیازی نیست در بین وعده‌های غذایی سر یخچال یا گنجه‌ها بروید. سعی کنید سر ساعات منظمی غذا بخورید تا بدنتان به این ریتم عادت کند.

برای لاغری ماده‌ی غذایی ممنوعه وجود ندارد

اگر می‌خواهید لاغر و خوش‌اندام شوید لازم نیست خودتان را از برخی از خوردنی‌ها محروم کنید. مسئله سر میزان مصرف مواد غذایی است نه نوع آن‌ها. یک رژیم غذایی مناسب حاوی تمام گروه‌های غذایی خواهد بود به شرط اینکه در مصرف هیچ ماده غذایی افراط نشود. مهم است که در برنامه‌ی غذایی‌تان گلوسیدهای پیچیده مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز بدنتان تامین شود. ماهی و غذاهای دریایی، هم برای قلبتان مفید است و هم شما را خوش‌اندام می‌کند. روزانه یک تا دو مرتبه گوشت یا یک ماده غذایی جایگزین مصرف کنید تا میزان پروتئین بدنتان تامین شود. بدانید که مواد غذایی نشاسته‌ای هم اگر به میزان معقولی مصرف شوند شما را چاق نخواهند کرد. خلاصه اینکه خودتان را از مصرف هیچ ماده‌ی غذایی سالمی محروم نکنید فقط حواستان باشد که زیاده‌روی نکرده باشید.

میوه و سبزی

قانون پنج واحد میوه و سبزیجات را برای همیشه رعایت کنید

میوه‌ها و سبزیجات دوست زیبایی اندام شما هستند. این مواد غذایی کم کالری و درعین‌حال سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. فیبرهای موجود در میوه و سبزیجات باعث می‌شود که مواد غذایی در معده حجیم شده و جای زیادی بگیرد. برای همین هم زود سیر می‌شوید و دنبال پرخوری نمی‌روید.

امان از چربی

چربی‌ها دشمن شماره یک وزن ایده‌آل هستند اما معنی حرفمان این نیست که کلاً چربی را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید. روغن برای جذب مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات لازم است. تنها کاری که باید بکنید انتخاب‌های درست است. مثلاً اینکه گوشت‌های کم چرب مانند گوشت بوقلمون، یا سینه‌ی مرغ، ماهی‌ها و غذاهای دریایی را در الویت قرار دهید. در روغن بهترین گزینه‌ها روغن زیتون، روغن کلزا، روغن آفتابگردان می‌باشد. تا جایی که می‌توانید از مصرف مواد غذایی شور مانند سوسیس و کالباس، اسنک‌ها، بیسکویت‌های اشتهاآور یا غذاهای آماده و صنعتی بپرهیزید.

شکلات بله اما نه زیاد

همیشه که نمی‌شود به فکر رژیم و لاغری و برنامه‌ی غذایی بی‌نقص بود. تمام صفای زندگی به لذت‌های کوچک آن است. زمانی که هوس شکلات یا یک تکه کیک شکلاتی می‌کنید لازم نیست خودتان را سرزنش کنید. گاهی باید روی آب آمد و نفسی تازه کرد. برای اینکه بتوانید همچنان به رژیمتان ادامه دهید هر از گاهی به خودتان شکلات یا یک تکه کیک شکلاتی کوچک هدیه دهید.

دختر جان: تنبلی ممنوع!

ورزش راز خوش‌اندامی است. منظورمان این نیست که در حد یک ورزشکار حرفه‌ای بدوید و ورزش کنید. کافی است روزانه سی دقیقه از وقت ارزشمندتان را بدهید و پیاده‌روی کنید. البته نه اینکه یواش بروید و به در و دیوار نگاه کنید. نیم ساعت پیاده‌روی تند داشته باشید. کارهای دیگری هم می‌توانید بکنید. به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. چند ایستگاه مانده به مدرسه یا دانشگاه از اتوبوس پیاده شوید و پیاده بروید. وقتی گرم صحبت تلفنی با دوستتان هستید به جای لم دادن روی مبل راه بروید. بدون شک عشق خرید هم که هستید! با دوستانتان به خرید بروید. یک ساعت گشت و گذار در مراکز خرید 215  کیلوکالری می‌سوزاند. باور کنید با همین کارهای ساده کلی کالری می‌سوزانید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

رژیم یویو، شما را چاق تر می‌کند

سلامت قلبتان را فدای رژیم‌های یویویی نکنید

تاثیر رژیم‌های سخت غذایی روی سلامت دختران جوان

رژیم‌های بسیار کم کالری و کاهش وزن

رژیم‌های غذایی غیراصولی چه بر سرتان می‌آورد؟

سلامت، قربانی کاهش وزن شدید!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.