تبیان، دستیار زندگی
بت های قلبت که به پرستش اون ها عادت کردی. میدونی تعریف کلی بت چیه : بت هر کسی یا چیزی است که به جای خدا، اون رو در مـدیـریـت دنـیـامـوثـر بدونیم و لحظه ای یا بیشتر فکر می کنیم کاری ازدسـتـش بـر مـیـاد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بت های همیشگی قلبت رو بشکن!


میدونی تعریف کلی بت چیه:

بت ، هرکسی یا چیزی است که به جای خدا، اون رو در مـدیـریـت دنـیـا مـۆثـر بدونیم و لحظه ای یا بیشتر فکر می کنیم کاری از دسـتـش بـر مـیـاد.


هلاکت

یک انـسـان وقتی بـرای ما بـت مـیـشـود،که فکـر کنیم او همان کـار آیی هـای خدا را دارد.

این دنیا این طور آفریده شده که:

هر بـتـی رو که در افکارمان خلق می کنیم و اون را می پرستیم، به زودی برایمان تبدیل به یک هیولای وحشتناک می شود و وحشیانه به جونمان می افتد چرا که این موجود را خود آفریده ایم؛ این قانون خداست و حکمتی در اون هست.

بت ، هر کسی یا هر چیزی است که به جای خدا ، اون رو در مدیریت دنیا موثر بدونیم ،و لـحـظـه ای یـا بـیـشـتـر فکر کـنیم کاری از دسـتـش بـر میاد.

در ادامه به بررسی این پرستش (بت پرستی) می پردازیم تا ببینیم در زندگی هایمان چه پرستش های شرک آلودی داریم و خود خبر نداریم!!

نشانه های بت پرستی

شرک و بت پرستی از جمله کارهای باطلی است که بشر همواره خود را به آن آلوده ساخته و با سرگرم شدن به آن ، از خدا و خداپرستی و سعادت دنیا و آخرت خود را محروم ساخته است .

از این رو یکی از وظایف مشترک بین تمام انبیاء و رهبران الهی علیهم السلام دعوت به یکتاپرستی و مبارزه با شرک و بت پرستی بوده است.

این بیماری روحی آنقدر خطرناک است که جز با داروی حیاتبخش توحید و اعتقاد به معبودی یگانه درمان نشود و عجیب معصیتی است که خدای ارحم الراحمین صریحاً فرموده که آن را نمی بخشم؛ إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَكَ بِهِ ؛ مگر به توبه.

شرک چیست؟

لسان العرب در معنى «شرك» مى‏گوید: «الشِّرْكُ أَنْ یَجْعَلَ لِلَّهِ شَرِیكاً فِی ربوبیّته» و به این ترتیب شرك را به معنى شریك قرار دادن براى خدا در حاكمیّت و ربوبیّت تفسیر كرده است.

به عبارت دیگر شرک آن است که انسان در اداره امور عالم به منشا اثری غیر از خداوند متعال عقیده پیدا کند؛ او را شریک خدا قرار داده و به نحوی رفتار کند که پرستش او به حساب آید.

هر كس هر چیزى را اطاعت كند در حقیقت او را عبادت كرده و او را معبود خود گرفته است، پس اگر هواى نفس خود را اطاعت كند، آن را اله خود گرفته و پرستیده، با این كه غیر خدا و غیر هر كسى كه خدا دستور دهد نباید اطاعت شود

اقسام پرستش های شرک آلود در قرآن:

بت پرستی

عده ای با اینکه خدا را خالقی یکتا می دانند ؛ اما او را تنها رب و مدبر عالم ندانسته و برای خدا شریک هایی قائلند که بدون نیاز به خدای متعال در اداره عالم تأثیرگذارند.

این عده هر بخش از امور زندگی خود را تحت تدبیر ربی می دانند که آن رب و مدبر با حواس پنجگانه بشر درک نمی شود؛ مثل جن و فرشته. آنان برای این رَب های گوناگون تندیس هایی از سنگ و چوب، در ابعاد و اشکال گوناگون ساخته و آن را پرستش می کنند.

خواص از مشركین، عبادت را منحصر در رَب های اصلی مى‏كنند و بت‏ها را تنها قبله و وسیله توجه به ارباب مى‏دانند ولیكن گاهی مشرکین عوام، خود بت‏ها را معبود و ارباب و آلهه مى‏پندارند و خود آنها را عبادت مى‏كنند.

اگر کسی با دستور و اجازه الهی مطیع شخصی شد در حقیقت از فرمان خدا اطاعت کرده است و شرک محسوب نمی شود؛ مانند اطاعت از رسول الله و ائمه علیهم السلام.8 اما اگر با مجوز الهی نبود این کار عبادت آن فرد به حساب آمده و می شود پرستشی شرک آلود

انسان پرستی یا نفس پرستی

آیه 31 توبه در بیان این نوع پرستش می فرماید:

اتَّخَذُواْ أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ وَالْمَسِیحَ ابْنَ مَرْیَمَ وَمَا أُمِرُواْ إِلاَّ لِیَعْبُدُواْ إِلَـهًا وَاحِدًا لاَّ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا یُشْرِكُونَ :

اینان دانشمندان و راهبان خود و مسیح پسر مریم را به جاى خدا به الوهیّت گرفتند، با آنكه مأمور نبودند جز اینكه خدایى یگانه را بپرستند كه هیچ معبودى جز او نیست. منزّه است او از آنچه [با وى‏] شریك مى‏گردانند.

اگر کمی به زندگی هایمان دقت کنیم ، شاید ما هم به نوعی مشمول این آیه قرآن می شویم ؛ آنجا که اسباب و وسایل عالم را در رسیدن به اهدافمان ،ابزار اصلی می پنداریم و خدا را فراموش می کنیم.

آنجا که با یک بیماری ، پزشک را بت و خدایمان قرار می دهیم و خدای آفریننده وجودیمان را به فراموشی می سپاریم.

آنجا که تا نیاز مالی پیدا می کنیم ، به هرکسی رو انداخته ایم جز خدای رزاق و بی نیاز ، و همه را وسیله رسیدن به اهدافمان می دانیم جز خدا!

اطاعت بی بدیل ، شرک است

اگر بخواهیم با زبان تفاسیر و علمی صحبت کنیم باید گفت که منظور از این به خدایی گرفتن در این آیه ، اطاعت بی دلیل از عالمان و عابدان مذهبشان است که چون این کارشان بر اساس دستور خداوند نیست لذا در زمره شرک به خدا قرار می گیرد.

علامه طباطبایی(ره) در تفسیر این آیه می نویسد:

تسلیم حق

مقصود از اینكه مى‏فرماید: به جاى خداى تعالى، احبار و رهبان را ارباب خود گرفته‏اند این است كه به جاى اطاعت از خدا، احبار و رهبان را اطاعت مى‏كنند و به گفته‏هاى ایشان گوش فرا مى‏دهند و بدون هیچ قید و شرطى ایشان را فرمان مى‏برند و حال آنكه جز خداى تعالى احدى سزاوار این قسم تسلیم و اطاعت نیست.

پس اگر کسی با دستور و اجازه الهی مطیع شخصی شد ، در حقیقت از فرمان خدا اطاعت کرده است و شرک محسوب نمی شود؛ مانند اطاعت از رسول الله و ائمه علیهم السلام. اما اگر با مجوز الهی نبود این کار عبادت آن فرد به حساب آمده و می شود پرستشی شرک آلود.

دلم می خواهد ...

به عبارتی می توان گفت که رها کردن عنان دل و به دنبال خواسته های او دویدن، از نشانه های بت پرستی مخفی است.

نشانه دیگر که به زبان جاری می شود گفتن عباراتی نظیر «دلم می خواهد» است که به وفور از زبان اینگونه افراد شنیده می شود. اگر از اینان علت کارهایی را که مرتکب می شوند بپرسید به شما خواهند گفت : چون دوست دارم یا چون دلم می خواهد.

راه درمان این بیماریِ روحیِ کُشنده، پناه بردن به دامن بندگی خداست و تصمیم بر عمل به آنچه که خدا در قالب دین به ما ارزانی داشته است بدون آنکه ذره ای از خواسته های نفسانی را در این تبعیت دخالت دهیم

این قسم از بت پرستی از نظر پنهان است و برای همین خفا و وسعت دامنه ای که دارد ، از بدترین و خطرناکترین اقسام بت پرستی است.

مادر بتها بت نفس شماست           

       ز آن كه آن بت مار و این بت اژدهاست                  

راه درمان این بیماریِ روحیِ کُشنده، پناه بردن به دامن بندگی خداست و تصمیم بر عمل به آنچه که خدا در قالب دین به ما ارزانی داشته است ف بدون آنکه ذره ای از خواسته های نفسانی را در این تبعیت دخالت دهیم.

هوا پرستی

این هم یکی دیگر از پرستش های مشرکانه است که بر خلاف دو نوع قبلی شهرت چندانی ندارد اما از طرفداران قابل توجهی برخوردار است.

قرآن کریم درباره پیروان این خدا می فرماید: أَأَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنتَ تَكُونُ عَلَیْهِ وَكِیلًا

آیا آن كس كه هواىِ [نفس‏] خود را معبود خویش گرفته است دیدى؟ آیا [مى‏توانى‏] ضامنِ او باشى؟

علامه طباطبایی(ره) در المیزان می نویسد: چون عبادت چیزى به جز اظهار خضوع و مجسم نمودن بندگى بنده نیست. عابد در عبادتش مى‏خواهد این معنا را مجسم سازد، كه من به جز آنچه معبودم اراده كرده اراده نمى‏كنم، و به جز آنچه او راضى است عمل نمى‏كنم.

بنابر این، هر كس هر چیزى را اطاعت كند در حقیقت او را عبادت كرده و او را معبود خود گرفته است، پس اگر هواى نفس خود را اطاعت كند، آن را اله خود گرفته و پرستیده، با این كه غیر خدا و غیر هر كسى كه خدا دستور دهد نباید اطاعت شود.

فرآوری: زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان   


منابع:

سایت صد راز

سایت حوزه

سایت نیایش