تبیان، دستیار زندگی
این روزها اخبار تپشی سخت بر قلب و پیکره تهران افکنده است، تهران است وخیابان بهشت مقر شهرداری و شورای شهر تهران و زمانه انتخاب مدیریت شهری.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام بهشتی می شوند؛ قالیباف یا هاشمی؟


این روزها اخبار تپشی سخت بر قلب و پیکره تهران افکنده است، تهران است وخیابان بهشت مقر شهرداری و شورای شهر تهران و زمانه انتخاب مدیریت شهری. اعضای جدید شورای شهر تهران، طی چند روز آینده ، از میان گزینه‌ها به احتمال زیاد بین محمدباقر قالیباف - شهردار فعلی - و محسن هاشمی - مدیرعامل سابق متروی تهران - یکی را برمی‌گزینند در این گزارش استدلال دو عضو شورا از دو طیف طرفداران این دو نامزد شورای شهر آمده است.

قالیباف امتیاز بالاتری نسبت به هاشمی دارد
قالیباف و هاشمی

مجتبی شاکری دیگر منتخب چهارمین دوره شورای شهر تهران گفت: «حدود 15 نفر برای شهردار آینده تهران مطرح هستند اما در واقع رقابت اصلی میان آقای قالیباف و محسن هاشمی است.»

شاکری در پاسخ به این سوال که کدام یک از این دو نفر برای تصدی شهرداری تهران از سوابق و تجارب مدیریتی بیشتری برخوردار هستند؟، گفت: «اعضای شورا شاخص‌های بیست گانه‌ای را در چهار محور مدیریتی، رویکردی، شخصیتی و اعتقادی و ارزشی طراحی کردند.»

وی ادامه داد: «استمزاجی که ما نسبت به کاندیداهایی که مطرح بودند از جمله این دو نفر داشتیم نشان دهنده فاصله جدی میان آقای قالیباف با سایر کاندیداها است. چرا که کارنامه آقای قالیباف هم به لحاظ شخصیتی و هم به لحاظ مدیریتی که در بخش‌های کلان از جمله نیروی هوایی، نیروی انتظامی و شهرداری تهران سابقه فعالیت داشتند با دیگران قابل قیاس نیست.»

وی افزود: «آقای محسن هاشمی زیرمجموعه یکی از معاونت‌های نُه گانه شهرداری (در بخش مترو) فعالیت کردند و در مدیریت کلان سابقه‌ای ندارند. لذا از این جهت استمزاج اولیه حاکی از امتیاز بالاتر آقای قالیباف نسبت به آقای هاشمی است.»

شاکری درباره انتقاد برخی اعضای شورا به انتخاب مجدد قالیباف به جهت هشت سال شهردار بودن وی و اینکه دارای انگیزه و ایده جدیدی نیست گفت: «به این انتقاد سه پاسخ می‌توان داد. پاسخ اول اینکه آقای هاشمی هشت سال رئیس جمهور بودند و سال 92 مجددا کاندیدای انتخابات شدند و همه اصلاح‌طلبان نیز از ایشان استقبال کردند.»

وی ادامه داد: «پاسخ دوم اینکه برخی از وزرایی که اکنون در دولت آقای روحانی حضور دارند پیش از این سه دوره وزیر بودند، اما اکنون دوباره در مدیریت سطح بالایی قرار گرفتند.»

« آقای قالیباف و محسن هاشمی دوستان دوران جنگ من هستند. محسن هاشمی را با تخضض و نبوغ شان در ساخت موشک سوخت جامد در دوران جنگ و نیاز ضروری‌مان به این تکنولوژِی به خاطر دارم و آقای قالیباف هم در ذهن من همان سپاهی با لباس‌های خاکی است که از خط مقدم جبهه برمی‌گشتند.»

وی افزود: «پاسخ سوم اینکه کدام منع قانونی برای این امر وجود دارد؟ استدلال مهم آقای روحانی برای دفاع از وزرا در مجلس این بود که عنوان می‌کردند اکنون دوره آزمون و خطا نیست و به همین دلیل وزرای باتجربه معرفی کردند. لذا حتی اگر با همین معیار آقای روحانی بخواهیم دست به انتخاب شهردار آینده بزنیم یک شهردار باتجربه و با کارنامه روشن بهتر از فردی است که تجربه‌ای در کارنامه خود ندارد.»

هشت سال برای اداره شهر کافی است

محمد سالاری منتخب چهارمین دوره شورای شهر تهران گفت: «طیف اصولگرای شورا بیشتر به دنبال شهردار شدن آقای قالیباف هستند؛ هرچند گزینه‌های دیگری همچون آقای فتاح، نیکزاد و رستم قاسمی نیز درمیان آنها مطرح است اما گزینه اصلی آنها آقای قالیباف است.»

سالاری

وی ادامه داد: «اما در طیف‌ اصلاح طلب در یک فرایند بررسی چند نفر مطرح شد که در نهایت به 6 گزینه ختم شد که عبارت بودند از آقایان محسن هاشمی، مهرعلیزاده، صفدر حسینی، مصطفی سلیمی، اصغر نصیری و خانم ابتکار که قرار شد برنامه‌های خود را ارائه کنند و پس از بررسی یک نفر از میان آنها به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شود. پس از بررسی برنامه‌ها کل اصلاح طلبان و اعضای مستقل حاضر در جلسه به محسن هاشمی برای معرفی به شورای شهر تهران رای مثبت دادند.»

سالاری در پاسخ به این سوال که کدام یک از کاندیداهای مطرح برای تصدی شهرداری تهران از سوابق و تجارب مدیریتی بیشتری برخوردار هستند؟، گفت: «آقای دکتر قالیباف هشت سال شهردار تهران بودند و انصافا در زمینه عمرانی کارهای خوبی انجام دادند؛ هرچند در حوزه نرم افزاری و بحث‌های فرهنگی و اجتماعی و بحث داخل محلات کارهای زیادی انجام نشده است اما زحمات ایشان واقعا قابل تقدیر است.»

وی ادامه داد: «اما به نظر ما هشت سال برای اداره شهر کافی است؛ چون وقتی فردی هشت سال شهردار شهری مانند تهران است هرچه ایده و انگیزه داشته از بین رفته و ایده‌های خود را انجام داده است. لذا لازم است فردی شهردار شود که با رویکردی جدید و انگیزه‌های قوی بتواند مواردی که در دوران مدیریت قبلی از آن غفلت شده به سرانجام برساند و البته اینجا بحث ضعف آقای قالیباف مطرح نیست.»

سالاری گفت: «آقای محسن هاشمی یک متخصص در حوزه حمل و نقل ریلی است و دارای کارنامه درخشانی در این حوزه است و مردم هر روز از دستاوردهای ایشان استفاده می‌کنند و در دوران مدیریتی نیز نشان داده با همه شهرداران می‌تواند کار کند و فردی کم حاشیه است.»

وی ادامه داد: «در بدنه مدیریت شهری و اذهان عمومی نیز به ایشان اقبال خوبی صورت گرفته است. لذا ضمن احترام به آقای دکتر قالیباف با توجه به اینکه ایشان هشت سال شهردار تهران بودند من فکر می‌کنم اگر نیروی جدیدی شهردار تهران شود بهتر است.»

این منتخب چهارمین دوره شورای شهر تهران در پایان تصریح کرد: «در نهایت هر فردی که شهردار شود (چه از طیف اصولگرا و چه از طیف اصلاح طلب) همه ما باید بپذیریم و با ایشان همکاری کنیم و هدف ما خدمت رسانی به مردم باشد.»

به نظر ما هشت سال برای اداره شهر کافی است؛ چون وقتی فردی هشت سال شهردار شهری مانند تهران است هرچه ایده و انگیزه داشته از بین رفته و ایده‌های خود را انجام داده است. لذا لازم است فردی شهردار شود که با رویکردی جدید و انگیزه‌های قوی بتواند مواردی که در دوران مدیریت قبلی از آن غفلت شده به سرانجام برساند

دولت از چه کسی حمایت می کند؟

مشاور رئیس‌جمهور نیز برخی خبرسازی‌ها در مورد حمایتش از محمدباقر قالیباف را تکذیب کرد و تاکید کرد که سخنان وی تحریف شده است و له و علیه هیچ یک از کاندیداهای شهرداری تهران گفت و گویی انجام نداده است.

اکبر ترکان با بیان اینکه حضور او در جلسه شورای شهر تهران به عنوان رئیس شورای عالی فنی شهرداری تهران بوده است، گفت:« من، قالیباف و محسن هاشمی را از دوران جنگ می شناسم و تصویری که از هر دو دارم به روزهای جنگ برمی‌گردد اما به هیچ وجه در حمایت از آقای قالیباف گفت و گویی نکرده‌ام.»

وی با بیان اینکه انتخاب شهردار تهران جزو اختیارات و حقوق شورای شهر تهران است و نباید یکی از کاندیداها در صدد جلب حمایت دولت باشد، اظهار داشت:«حضور اینجانب در شورای شهر تهران برای تصویب نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران بود که از یک سال و نیم پیش من به همراه آقایان حسینی و عطالله هاشمی روی آن کار می‌کردیم.»

ترکان

مشاور رئیس جمهور، افزود:« از آقای چمران خواسته بودیم تا پیش از پایان عمر شورای شهر این موضوع را در دستور کار شورا بگذارندتا با حضور در شورای شهر در مورد این نظام جامع توضیحاتی را ارائه دادیم.»

ترکان تاکید کرد:« بنابراین برخلاف برخی رفتارهای دور از اخلاق برخی رسانه‌ها، حضور من در شورای شهر در مورد تایید و حمایت از آقای قالیباف نبوده است و بحث تصویب نظام فنی و اجرایی شهرداری بوده است . انتخاب شهردار برعهده اعضای شورای شهر است و اینجانب به عنوان یک عضو دولت نه بر له و نه علیه هیچ یک از کاندیداها موضع نمی‌گیرم.»

وی در مورد آشنایی‌اش با قالیباف و محسن هاشمی گفت:« آقای قالیباف و محسن هاشمی دوستان دوران جنگ من هستند. محسن هاشمی را با تخضض و نبوغ شان در ساخت موشک سوخت جامد در دوران جنگ و نیاز ضروری‌مان به این تکنولوژِی به خاطر دارم و آقای قالیباف هم در ذهن من همان سپاهی با لباس‌های خاکی است که از خط مقدم جبهه برمی‌گشتند.»

مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد:« رفاقتم با آقای قالیباف به احترام دوران جنگ است. من قالیبافی که لباس سپاهی و سر و روی خاکی دارد در ذهنم مانده است و آن قالیباف را دوست دارم.»

وی در مورد آشنایی اش با محسن هاشمی هم گفت: «شناختم بامحسن هاشمی هم از روزهای جنگ است. ایشان در پروژه موشکی کار بسیار بزرگی انجام داد و با پیگری و تخصص شان توانستند، ساخت کارخانه موشک های سوخت جامد را با اراده ایشان انجام دادیم .محسن هاشمی فرزند برومند آیت الله هاشمی است و ظرفیت علمی بالایی را در این زمینه دارد.»

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : ایسنا و خبرآنلاین