تبیان، دستیار زندگی
روزی که «قهوه تلخ» طوفان به پا کرده بود، کمتر کسی به سرنوشت تلخ سریال مهران مدیری و دیگر سریال های ساخته شده برای شبکه نمایش خانگی فکر می کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«قلب یخی»شما را هم سرکار گذاشته؟!


روزی که «قهوه تلخ»طوفان به پا کرده بود، کمتر کسی به سرنوشت تلخ سریال مهران مدیری و دیگر سریال های ساخته شده برای شبکه نمایش خانگی فکر می کرد.

قلب یخی

مدیری به واسطه محبوبیت میان مردم،خواست کسی کپی نکند. مردم را با وعده دادن ِ ماشین و آپارتمان برای خرید سریالش ترغیب کرد؛ اما بدقولی تهیه کنندگان این مجموعه باعث شد کار نیمه تمام رها شود و مردمی که بر عهدشان با مدیری وفادارمانده بودند، دچار ضرر مادی و معنوی شوند.

مجموعه «قلب یخی» رقیب دیگر«قهوه تلخ» هم توانسته بود برای خود مشتریان پرو پا قرصی فراهم کند. فیلمنامه کنجکاوی برانگیز سریال محمد حسین لطیفی،خیلی ها را به سمت این مجموعه کشانده بود.

این سریال خیلی زود به کما رفت تا فصل دوم آن با داستان و کارگردان جدید و کلی بازیگر چهره ، کلید بخورد. در دور تازه ، تاکید سازندگان بر این بود که اتفاق قبل دیگر رخ نخواهد داد و این سریال هر هفته سرموقع در شبکه نمایش خانگی توزیع می شود.

این بارهم سازندگان خیلی زود ازعهدشان خارج شدند. سریال به طور نامنظم توزیع شد و کم کم فاصله پخش هر قسمت بیش تر از قبل شد.

بلاتکلیفی قسمت های پایانی

ابتدای تابستان جدیدترین قسمت ازاین فصل به بازار آمد و پس از آن هنوز قسمت‌های پایانی که قراراست پرونده این مجموعه را برای مخاطب ببندد، وارد بازار نشده است. این در حالی است که کمال طباطبایی تهیه کننده اثر نیز دراین‌باره پاسخگو نیست.

از طرف دیگر علی اسدزاده مدیرموسسه تصویرگستر پاسارگاد که پخش این مجموعه را برعهده دارد، درباره تاخیر در پخش قسمت های پایانی به خبرگزاری مهر گفته:«ما با تهیه کننده در یک زمان مشخص قرارداد بسته بودیم که تا این مهلت باید توزیع مجموعه به پایان می رسید. در حال حاضر این زمان به پایان رسیده است وما دیگر پخش قسمت های پایانی را برعهده نداریم و مشغول فراهم کردن شرایط توزیع مجموعه شاه گوش داوود میرباقری هستیم.»

با توجه به صحبت‌های اسدزاده مشخص نیست که تهیه‌کننده قرار است قسمت‌های پایانی را توسط کدام موسسه توزیع کند.

از طرف دیگر گویا تهیه‌کننده هنوز برای قسمت های پایانی پروانه نمایش دریافت نکرده است. محمدرضا فرجی مدیر شبکه نمایش خانگی وزارت ارشاد نیز در این باره به توضیح داد:« فکر می‌کنم این مجموعه باید در دو قسمت دیگر به پایان برسد. از مدتها پیش تصویربرداری کار به پایان رسیده و حتی آماده نمایش است اما برای گرفتن مجوز نمایش آن هنوز اقدامی نکرده اند. اگر به شورا ارائه بدهند ما مشکلی برای دادن مجوز نداریم.»

«قلب یخی» شما را هم سرکار گذاشته؟!

قهوه تلخ و قلب یخی ناتمام مانده اند.مدیری قول داده بود چند قسمت پایانی قهوه تلخ را بسازد تا به سهم خود از مردم دلجویی کرده باشد. سازندگان قلب یخی هم مصرانه تاکید داشتند که سریال به صورت منظم تولید و پخش خواهد شد.

با این حال هیچ یک از وعده ها محقق نشده.مخاطبان هم دست شان به جایی بند نیست که بتوانند اعاده مادی و معنوی کنند.

نتیجه چنین اتفاقی سلب اعتماد مردم از رسانه ای به نام شبکه نمایش خانگی است. کما این که بعد از قلب یخی و قهوه تلخ،مردم روی خوشی به ویلای من،ساخت ایران و شام ایرانی نشان نداند. حتی مجموعه مهیجی مثل رالی ایرانی هم چندان خوش اقبال نبوده.

نتیجه تلخ دیگر این اتفاق،رواج بازار قاچاق فیلم ها و سریال ها است. وقتی ساز و کار تعریف شده برای شبکه نمایش خانگی وجود نداشته باشد و سازندگان این آثار متعهد به قول شان نباشند، چندان نمی توان به سلامت بازار امید بست.

در شرایطی که بازار ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی داغ است، تنها راه نجات،بازگرداندن اعتماد به مردم است. این اعتماد در وهله اول با ارائه محصولات باکیفیت و در ادامه با عمل به وعده ها محقق می شود.از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این زمینه قوانین سفت و سخت تری داشته باشد

باز هم اعتماد می کنید؟

این سوالی است که پاسخش را می توان در تیراژ پایین «ویلای من» یافت. مهران مدیری که از پرطرفدارترین چهره های طنز است، در «ویلای من» مورد اقبال واقع نشد تا این کمدین محبوب برای نخستین بار طعم تلخ بی اعتمادی مخاطب را بچشد.

در شرایطی که بازار ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی داغ است، تنها راه نجات،بازگرداندن اعتماد به مردم است. این اعتماد در وهله اول با ارائه محصولات باکیفیت و در ادامه با عمل به وعده ها محقق می شود.

از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این زمینه قوانین سفت و سخت تری اتخاذ کند. مردم باید اطمینان داشته باشند که در صورت خسران مادی و معنوی جایی برای احقاق حق شان وجود دارد. در غیر این صورت این آخرین جرقه های شبکه خانگی هم به زودی رو به خاموشی می گذارد.

این روزهای شبکه نمایش خانگی

شبکه نمایش خانگی علیرغم تجربیات ناموفقی که پشت سر گذاشته، همچنان مطلوب فیلمسازان است. کارگردانان و تهیه کنندگان به دلیل فضای بازتر این رسانه نسبت به تلویزیون و نیز سود آن، میل بیشتری برای فعالیت در این عرصه دارند.

مهران مدیری همچنان بر فیلمسازی در این شبکه اصرار دارد. «شوخی کردم» پروژه جدید اوست که در حال حاضر مراحل پیش تولید را سپری می کند.لاله صبوری، رضا شفیعی جم ،بهنوش بختیاری،رضا شفیعی جم،مهران غفوریان،رضا فیض‌نوروزی،عارف لرستانی، الیکا عبدالرزاقی و برزو ارجمند بازیگرانی هستند که حضورشان دراین سریال قطعی شده. این مجموعه بازگشت مدیری به آیتم سازی محسوب می شود و قرار است ابتدا در چهل قسمت ساخته شود و هر هفته دو قسمت آن در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد. پس از پایان توزیع این چهل قسمت، 40 قسمت بعدی با لحاظ بازخوردهای بخشهای قبلی ساخته و توزیع خواهد شد.خشایار الوند و امیر مهدی ژوله از جمله نویسندگان اصلی سریال هستند.

قهوه تلخ

داوود میرباقری پس از سال ها بار دیگر به عرصه طنز بازگشته . سریال او «شاهگوش» نام دارد و قرار است از 17 مهر 92 روانه بازار ‌شود.اکبرعبدی ، محسن تنابنده، فرهاد اصلانی، احمد مهران‌فر، مرجانه گلچین، طناز طباطبایی، حمیدرضا آذرنگ، سیروس گرجستانی و... از جمله بازیگران این مجموعه هستند که در 26 قسمت ساخته می‌شود.ماجرای «شاهگوش»، تصادفی است که تنها شاهد آن، گدایی نیمه نابیناست که تنها سه عدد پلاک ماشین را می‌بیند. اتفاقی که باعث می‌شود پای افراد زیادی به کلانتری باز شود.

بیژن بیرنگ که به خاطر«شام ایرانی» تجربه خوشی از شبکه نمایش خانگی ندارد، این روزها قصد ساخت اثری تازه با عنوان «عشق تعطیل نیست» برای این رسانه را دارد. درونمایه این سریال، عاشقانه و کمدی است. تا کنون حضور الناز شاکردوست، مهرانه مهین ترابی و بهنوش بختیاری برای ایفای نقش در این سریال قطعی شده.

حسن فتحی «روزی روزگاری عاشقی» را به زودی کلید می زند.اسماعیل عفیفه که پیش از این به عنوان تهیه کننده اکثر پروژه های حسن فتحی فعالیت داشته، در این سریال به عنوان مجری طرح حضور خواهد داشت.

«روبیک» مجموعه دیگر است که مهیار عبدالملکی برای شبکه نمایش خانگی ساخته. اکبر عبدی، فریبا نادری، خاطره حاتمی، پریناز ایزدیار، کامبیز دیرباز، محمد حاتمی، محسن افشانی، آرمان صورتگر، زهرا پیرهادی، شهاب شادانی، هانیه غلامی، لادن سلیمانی و... بازیگران اصلی مجموعه هستند. در خلاصه داستان «روبیک» آمده: ماموران بالارتبه نیروی انتظامی به دنبال کشف مواد مخدر مسموم هستند که وارد بازار شده و بسیار کشنده است. از سوی دیگر مسیب که خود فروشنده خرده پای مواد مخدر است متوجه مسموم بودن موادش می شود. فرزندان مسیب، ترگل و ملاحت و پسر بزرگ ترش منصور هرکدام به نحوی درگیر ماجراهایی می شوند که پیش برنده داستان است. عبدالملکی پیش از این در کارنامه خود ساخت فیلم های «اینجا دلتنگی نیست»، «ماهی دم قرمز» و «اصلاجور درنمیاد» را داشته است.

کمال تبریزی و مهدی فخیم زاده دیگر کارگردانانی اند که متقاضی ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی هستند.

احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان