تبیان، دستیار زندگی
نفت تهران که بعد از پیروزی برابر پرسپولیس خود را تا رده دوم جدول رده‌بندی بالا کشیده است دقیقا راهی را طی می‌کند که فصل گذشته در این مسابقه ها پیموده بود. این در حالی است که استقلال و فولاد خوزستان کاملا روندی صعودی را در پیش گرفته اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کارنامه 16 تیم لیگ برتری در 6 هفته نخست


نفت تهران که بعد از پیروزی برابر پرسپولیس خود را تا رده دوم جدول رده‌بندی بالا کشیده است دقیقا راهی را طی می‌کند که فصل گذشته در این مسابقه ها پیموده بود. این در حالی است که استقلال و فولاد خوزستان کاملا روندی صعودی را در پیش گرفته اند.

پرسپولیس و ملوان

هفته ششم رقابتهای لیگ برتر فوتبال در حالی به پایان رسید که به لحاظ آماری تفاوت‌هایی را در قیاس با شش هفته ابتدایی سال گذشته شاهد هستیم که البته با کاهش تعداد تیم‌ها از 18 به 16 تیم رابطه مستقیمی دارد.

18 تیم حاضر در فصل گذشته لیگ برتر در پایان هفته ششم این مسابقات 128 گل به ثمر رسانده بودند این در حالی است که پس از دیدار تیم‌های استقلال و راه‌آهن سورینت در هفته ششم لیگ برتر در فصل آتی 97 بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرده است.

استقلال با 3 گلی که در آخرین دیدار هفته ششم لیگ برتر وارد دروازه تیم راه‌آهن سورینت کرد جمع گل‌های زده خود را به عدد 13 رساند تا از این حیث شرایط بهتری را نسبت به دیگر تیم‌های لیگ برتری داشته باشد و تهاجمی‌ترین تیم لیگ تا اینجای کار لقب گیرد.

بدترین خط حمله را در شش هفته ابتدایی لیگ برتر فصل گذشته تیم آلومینیم هرمزگان با 2 گل زده در اختیار داشت که دیگر این تیم در لیگ برتر جایی ندارد. در فصل جدید و با گذشت شش هفته این عنوان به مس کرمان تعلق دارد. شاگردان یاوری تا اینجای کار تنها یک بار موفق به گلزنی شده‌اند.

در بخش دفاعی فصل گذشته لیگ برتر، تیم‌های سایپا و استقلال در شش هفته ابتدایی با دریافت 3 گل خورده بهتر از سایرین بودند. اما در لیگ جاری پرسپولیس با 2 گل خورده بهترین عملکرد دفاعی را در بین 16 تیم حاضر در رقابتهای لیگ برتر فوتبال در اختیار دارد.

بدترین خط دفاع در شش هفته ابتدایی لیگ برتر فصل گذشته نیز از آن تیم صنعت نفت آبادان بود که 15 گل دریافت کرد. در این فصل نیز استقلال صنعتی خوزستان تنها تیمی است که تعداد گل‌های خورده‌اش دو رقمی شده است. شاگردان ویسی تاکنون 10 گل دریافت کرده اند.

بدترین خط حمله را در شش هفته ابتدایی لیگ برتر فصل گذشته تیم آلومینیم هرمزگان با 2 گل زده در اختیار داشت که دیگر این تیم در لیگ برتر جایی ندارد. در فصل جدید و با گذشت شش هفته این عنوان به مس کرمان تعلق دارد. شاگردان یاوری تا اینجای کار تنها یک بار موفق به گلزنی شده‌اند

جایگاه‌هایی که تغییر کردند

* فولاد خوزستان: صدرنشین کنونی لیگ برتر که در پایان شش هفته بازی 15 امتیاز کسب کرده است فصل گذشته در چنین روزهایی جایگاهی کاملا متفاوت داشت. این تیم فصل گذشته در پایان هفته ششم با یک برد، دو تساوی و سه باخت با کسب 5 امتیاز تیم سیزدهم جدول‌رده بندی قرار داشت اما این بار شروع فوق‌العاده‌ای را با پنج برد متوالی در لیگ برتر داشته است.

* نفت تهران: زردپوشان نفت تهران در فصل جاری نیز راه لیگ گذشته را پی گرفته‌اند. این تیم در پایان هفته ششم لیگ سیزدهم با کسب 13 امتیاز در رده سوم جدول رده‌بندی قرار دارد این در حالی است که نفتی‌ها در لیگ دوازدهم هم در پایان هفته ششم در رده دوم قرار داشتند و 11 امتیاز کسب کرده بودند.

* استقلال: شاگردان امیر قلعه‌نویی در قیاس با شش هفته ابتدایی لیگ دوازدهم کاملا شرایط متفاوتی دارند. آنها در لیگ دوازدهم بعد از پایان هفته ششم با کسب 9 امتیاز تیم دهم جدول رده‌بندی بودند اما در شش بازی لیگ سیزدهم 14 امتیاز کسب کرده‌اند(با احتساب کسر یک امتیاز انضباطی) و تیم دوم جدول رده‌بندی هستند. استقلال همچنین در کارنامه خود 4 گل زده و 3 خورده را داشت که اکنون 13 گل به ثمر رسانده و در عوض هم 7 گل در شش مسابقه دریافت کرده است.

* سپاهان اصفهان: شاگردان کرانچار هم در قیاس با لیگ دوازدهم شروع بهتری داشته‌اند. آنها که با 10 امتیاز در رده چهارم لیگ برتر قرار دارند فصل قبل در پایان شش بازی ابتدایی همین تعداد امتیاز را کسب کرده بودند ولی در مکان هفتم جدول رده‌بندی قرار داشتند.

* پرسپولیس: علی دایی با وجود باخت به نفت تهران حتما به خود می‌بالد که دست کم در شش هفته ابتدایی به گونه‌ای نتیجه گیری کرده که قابل مقایسه با تیم پرحاشیه مانوئل ژوزه در لیگ دوازدهم نباشد. سال گذشته در چنین مقطعی از فصل قرمزها با کسب یک برد، دو تساوی و سه باخت و کسب 5 امتیاز در رده پانزدهم جدول رده‌بندی قرار داشتند. اکنون پرسپولیس با 10 امتیاز تیم پنجم جدول رده‌بندی است.

استقلال - صبا

* تراکتورسازی تبریز: سرخپوشان تبریزی با وجود خریدهای پر سر و صدایی که داشته اند تنها 9 امتیاز را در شش بازی کسب کرده‌اند و در رده ششم جدول رده‌بندی قرار دارند. آنها در لیگ دوازدهم در پایان هفته ششم تیم پنجم لیگ برتر بودند آن هم با 11 امتیاز. دست کم به لحاظ آماری تیم جلالی ضعیف‌تر عمل کرده است.

* سایپا: نارنجی‌پوشان کرج در مقایسه با فصل قبل سقوطی شش پله‌ای داشته‌اند. آنها فصل قبل در این روزها صدرنشین لیگ بودند و بعد از شش بازی 13 امتیاز نیز کسب کرده بودند. سایپا هم اکنون با کسب 8 امتیاز در رده هفتم جدول قرار دارد ضمن این که یک امتیاز هم با تصمیم کمیته انضباطی فدراسیون از جمع امتیازهای این تیم کسر خواهد شد.

* صبای قم: شاگردان مایلی‌کهن با کسب 7 امتیاز تیم هشتم جدول رده‌بندی هستند. این یعنی 3 امتیاز کمتر از لیگ قبل. صبا در لیگ دوازدهم در پایان هفته ششم 10 امتیاز کسب کرده بود و در رده ششم جدول رده‌بندی قرار داشت.

* گسترش فولاد تبریز: برای تیم تازه وارد تبریزی قرار گرفتن در رده نهم جدول رده‌بندی شاید شروع بدی نباشد. آنها به طور میانگین در هر بازی یک امتیاز کسب کرده‌اند و باید دید در ادامه کار چه سرانجامی در انتظار رسول خطیبی و تیمش است.

* داماش گیلان: این تیم هم با 6 امتیازی است و در رده دهم جدول قرار دارد. داماشی‌ها دو امتیاز کمتر از زمان مشابه لیگ در فصل گذشته کسب کرده‌اند با وجود این یک رده بالاتر از قبل ایستاده‌اند.

* ذوب‌آهن اصفهان: اگرچه ذوبی‌ها شروع خیلی خوبی نداشته‌اند و با برد این هفته خود در زمین ملوان انزلی جمع امتیازاتشان را به عدد 6 رسانده‌اند تا در جدول رده‌بندی تا مکان یازدهم خود را بالا بکشند با این حال در مقایسه با لیگ دوازدهم کاملا شرایط بهتری دارند. آنها در پایان هفته ششم لیگ قبل با 3 امتیاز در قعر جدول رده‌بندی حضور داشتند.

* راه‌آهن سورینت: بابک زنجانی که با خرید امتیاز این تیم نگاه‌ها را از یکی دو سال گذشته به راه‌آهن معطوف کرده باعث شده تا انتظارات از این تیم بیشتر شود. شاگردان منصور ابراهیم‌زاده با یک بازی کمتر 5 امتیازی هستند و در رده دوازدهم ایستاده‌اند. سال گذشته علی دایی در پایان هفته ششم راه آهن را با 9 امتیاز در رده نهم جدول قرار داده بود.

شاگردان امیر قلعه‌نویی در قیاس با شش هفته ابتدایی لیگ دوازدهم کاملا شرایط متفاوتی دارند. آنها در لیگ دوازدهم بعد از پایان هفته ششم با کسب 9 امتیاز تیم دهم جدول رده‌بندی بودند اما در شش بازی لیگ سیزدهم 14 امتیاز کسب کرده‌اند(با احتساب کسر یک امتیاز انضباطی) و تیم دوم جدول رده‌بندی هستند. استقلال همچنین در کارنامه خود 4 گل زده و 3 خورده را داشت که اکنون 13 گل به ثمر رسانده و در عوض هم 7 گل در شش مسابقه دریافت کرده است

* استقلال صنعتی: آبی‌پوشان خوزستانی که گروهی از بازیکنان با تجربه این استان را از سایر تیم‌های لیگ برتری خریداری کردند تا با این تاکتیک در نخستین حضورشان در لیگ برتر جایگاه خود را مستحکم کنند سه باخت متوالی را با تفکرات ویسی متحمل شده‌اند و در 6 بازی که برگزار کردند تنها 5 امتیاز به دست آورده‌اند. عبدالله ویسی که فصل قبل در پیکان سرنوشت خوبی نداشت اگر روند تیم را تغییر ندهد به این تیم به مشکل می‌خورد.

* ملوان انزلی: شرایط کنونی این تیم انزلی چی با فصل گذشته قابل قیاس نیست. ملوان‌‎ها با کسب چهار امتیاز در رده چهاردهم ایستاده‌اند و یک امتیاز انضباطی هم از این تیم کسر خواهد شد. جالب این که قوی سپید شمال در پایان هفته ششم لیگ دوازدهم با 11 امتیاز در رده چهارم جدول رده‌بندی قرار داشت.

* مس کرمان: مس که ساعاتی قبل از شروع فصل جدید یاوری را جایگزین مجتبی تقوی کرد با کسب 4 امتیاز تیم پانزدهم جدول رده‌بندی است. این تیم فصل قبل در این مقطع 7 امتیاز داشت و تیم دوازدهم جدول رده‌بندی بود. باید دید شرایط در ادامه کار برای نارنجی پوشان کرمانی چگونه رقم خواهد خورد.

* فجرسپاسی: فجری‌ها شرایطی مشابه ملوان انزلی دارند. تیم غلام پیروانی با کسب 4 امتیاز در قعر جدول رده‌بندی دارد این در شرایطی است که در لیگ دوازدهم فجرسپاسی در پایان هفته ششم با کسب 11 امتیاز تیم سوم جدول رده‌بندی بود.

بخش ورزشی تبیان


منبع: مهر