تبیان، دستیار زندگی
وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی به مردم گفته که باید بین مهار تورم و مسکن مهر یکی را انتخاب کنند! این یعنی توقف محترمانه مسکن مهر.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مستاجران به فکر شکم باشند نه مسکن!


وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی به مردم گفته که باید بین مهار تورم و مسکن مهر یکی را انتخاب کنند! این یعنی توقف محترمانه مسکن مهر.
مسکن مهر

وزیر مسکن اگر قبل از کسب رای اعتماد خطاب به نمایندگان مجلس همین سخن را عنوان می‌کرد شاید رای نمی‌آورد. این سخن اگر علمی هم باشد سیاستمدارانه و هوشمندانه اعلام نشده است چراکه از این به بعد وزیر صنعت می‌تواند بگوید مردم بین مرغ و گوشت یکی را انتخاب کنند؛ وزیر کار بگوید بین ارزانی و اشتغال یکی را انتخاب کنید، وزیر اقتصاد بگوید بین سکه ارزان و دلار یکی را انتخاب کنید یا وزیر اطلاعات بگوید بین امنیت اقتصادی یا امنیت اجتماعی یکی را انتخاب کنید!

شهرک مهر به جای مسکن مهر؟

عباس آخوندی قبل از اینکه وزیر راه و شهرسازی بشود در برنامه‌ای که به نماینده‌های مجلس اعلام کرده بود حمایت از گروه‌های آسیب پذیر اقتصادی و اجتماعی یکی از مواد برنامه مذکور بود. همچنین در برنامه ارائه شده حمایت از تاسیس شهرک‌های مسکونی توسط بخش خصوصی با استفاده قانون ایجاد شهرک‌ها و مشارکت دادن شهرداری‌ها و نهادهای اجتماعی و خیریه مردم در افزایش بهره‌وری، تامین خدمات زیربنایی و بهبود محیط مسکونی مجموعه‌های مسکن مهر، تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران، بررسی خدمات زیر بنایی مسکن مهر و تدبیر برای حل مشکلات خریداران از دیگر برنامه‌های آخوندی اعلام شد اما 10 روز از وزیر شدن وی نمی‌گذشت که او همه اینها را فراموش کرد و همه کاسه کوزه‌های اقتصاد را بر سر مسکن مهر شکست!

اگر بخواهیم سیاستی را تثبیت و یا تغییر دهیم نباید براساس اغراض شخصی و دلخواه مدیران باشد بلکه باید ببینیم این سیاست ها چقدر مشکلات مردم را حل می کند و چقدر امکان تداوم دارد ضمن آنکه منابع مالی آن نیز باید وجود داشته باشد...باید طرح مسکن مهر را آسیب شناسی کرد و بررسی بیشتری انجام داد تا بتوانیم درباره ادامه یا توقف اجرای آن تصمیم بگیریم

آخوندی گفت:" اگر بخواهیم سیاستی را تثبیت و یا تغییر دهیم نباید براساس اغراض شخصی و دلخواه مدیران باشد بلکه باید ببینیم این سیاست ها چقدر مشکلات مردم را حل می کند و چقدر امکان تداوم دارد ضمن آنکه منابع مالی آن نیز باید وجود داشته باشد...باید طرح مسکن مهر را آسیب شناسی کرد و بررسی بیشتری انجام داد تا بتوانیم درباره ادامه یا توقف اجرای آن تصمیم بگیریم...باید ببینیم از نظر اقتصاد کلان آیا امکان تداوم چنین طرحی وجود دارد یا خیر و باید در بررسی ادامه این طرح با مردم با صراحت و صداقت صحبت کنیم و از خودشان راهکار بخواهیم تا بهتر تصمیم بگیریم."

آخوندی

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجرای طرح مسکن مهر عمدتا با تزریق منابع بانک مرکزی و نه منابع بانک ها صورت گرفته است، گفت: " تاکنون حدود 38 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی در این طرح تزریق شده است و حدود 12 هزار میلیارد تومان دیگر نیز باید در این طرح تزریق شود.از نظر بانک مرکزی این تزریق پول موجب افزایش پایه پولی می شود و تاثیر مستقیم بر افزایش تورم دارد.براساس گزارش آقای بهمنی، بیش از 40 درصد افزایش پایه پولی کشور ناشی از طرح مسکن مهر است، یعنی حدود 40 درصد تورم بیش از 40 درصدی فعلی ناشی از این حوزه است.از مردم باید سوال شود که آیا اجرای طرح مسکن مهر را قبول می کنید یا افزایش تورم را؟ دولت در حال بررسی است که آیا چنین طرحی را ادامه دهد یا خیر؟"

همه سخنان آقای وزیر قبول!

اینکه مسکن مهر موجب شده در افزایش تورم موثر باشد را قبول داریم. اینکه این طرح باید با مطالعه بیشتری اجرایی می‌شد را قبول می‌کنیم. اصلا اینکه طرح مسکن مهر تا همین جا بس و است و نباید ادامه یابد را هم می‌پذیریم اما آیا آقای وزیر نمی‌دانند که بازار مسکن حوزه حساسی است و کوچکترین اظهارنظر می‌تواند در بازار تاثیر مستقیم بگذارد؟ فرض کنید دولت هم تصمیم بگیرد مسکن مهر (که تنها امید بسیاری از بی‌خانه‌ها بوده) متوقف شود آیا نرخ مسکن افزایش نمی‌یابد؟

آقای وزیر راه و شهرسازی چگونه می‌خواهد برنامه‌های اعلامی خود مثل "حمایت از گروه‌های آسیب پذیر اقتصادی و اجتماعی" یا "تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران" را اجرایی کند؟ آیا برای اجرای این برنامه‌ها نباید از طرح‌های مشابه مسکن مهر اجرایی شود و اگر این طرح‌ها اجرایی شود هم تورم از بین می‌رود و هم مردم خانه‌دار می‌شوند؟ چه تضمینی هست که این طرح‌ها دوباره موجب تورم نشوند؟

آیا خانه مانند دلار و سکه نابسامان نمی‌شود؟ انتظار داشتیم آقای وزیر در این باره کمی هوشمندانه سخن می‌گفت و نباید به مردم به نوعی اولتیماتوم می‌داد که دیگر منتظر مسکن‌دار شدنشان نباشید. قطعا آن کسی که هم‌اکنون مالک سقف بالا سر خود نیست با سخنان عجیب و غریب آقای وزیر ناامید شده است و فکر می‌کند بین سیر شدن و شکمش و خانه‌ای کوچک باید یکی را انتخاب کند. یکی از دوستانی که صاحبخانه نیست بعد از سخنان آقای وزیر با نگارنده این مطلب تماس گرفت و با بغض گفت: یعنی چه می‌شود؟ می‌ترسم به خاطر حرف آقای وزیر حتی اگر ارزانی هم بشود مسکن گران‌تر از وضعیت فعلی شود!

مسکن

می‌توان گفت که سخنان آخوندی علمی بود اما سیاستمدارانه و مدبرانه نبود.

دوم نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم اینکه آقای آخوندی در برنامه‌های خود "تدوین روش مناسب و اخذ مجوزهای لازم برای ایجاد رابطه منطقی بین یارانه هدفمندی، اقساط پرداختی خریداران مسکن مهر و هزینه‌های تأمین خدمات زیر بنایی آنها با همکاری مجلس محترم و نهادهای ذیربط" را یکی از برنامه‌های کاری خود عنوان کرده بود آیا این برنامه با سخنان اخیر وی ناسازگار نیست؟ اصلا آقای وزیر راه و شهرسازی چگونه می‌خواهد برنامه‌های اعلامی خود مثل "حمایت از گروه‌های آسیب پذیر اقتصادی و اجتماعی" یا "تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران" را اجرایی کند؟ آیا برای اجرای این برنامه‌ها نباید از طرح‌های مشابه مسکن مهر اجرایی شود و اگر این طرح‌ها اجرایی شود هم تورم از بین می‌رود و هم مردم خانه‌دار می‌شوند؟ چه تضمینی هست که این طرح‌ها دوباره موجب تورم نشوند؟

مستاجران، جوانان و کسانی که در آرزوی خانه‌دار شدن هستند انتظار دارند اگر کسی برنامه مدونی برای خانه‌دار کردن آنها ندارد حداقل، کل برنامه‌هایی که کورسویی امید برای آنها به ارمغان می‌آورد را زیر سوال نبرد. می‌دانیم تیم آقای آخوندی می‌تواند بازار نابسامان مسکن را سامان ببخشند اما امیدواریم این ساماندهی هر چه سریع‌تر رخ دهد در بین اجرای طرح‌های جدید جنبه‌های مثبت طرح‌های قدیم هم دیده شود.

محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان