تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه برابر با ششم شهریور ماه 1392، بیستم شوال 1434 هجری قمری و بیست و هشتم آگوست سال 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ششم شهریور در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز چهارشنبه برابر با ششم شهریور ماه 1392، بیستم شوال 1434 هجری قمری و بیست و هشتم آگوست سال 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

6 شهریور 1357

امام خمینی(ره) به دنبال نخست وزیری شریف امامی در پیامی به ملت ایران فرمودند: در محیطی حكومت آشتی ملی را اعلام نموده اند كه توپ ها و تانك ها و مسلسل ها توسط ارتش و سایر مأموران در شهرستانها مشغول سركوبی ملتی است كه حقوق اولیه بشر و اجرای احكام اسلام را خواستار است.

6 شهریور 1355

روزنامه ها از قتل سه مستشاران آمریكایی در منطقه شرق تهران خبردادند.

6 شهریور 1351

رانندگان شركت واحد اتوبوسرانی در اعتراض به دستمزد كم خود دست به اعتصاب زدند.

6 شهریور 1347

امام خمینی(ره) باصدور فتوایی با پرداخت زكات و سایر صدقات به مردم فلسطین موافقت كردند.

6 شهریور 1340

فیلیپس تالبوت، معاون وزارت امورخارجه آمریكا كه به منظور مطالعه در زمینه های اقتصادی و سركشی موسسات آمریكایی به ایران آمده بود، تهران را به مقصد رم ترك كرد.

6 شهریور 1340

سه نفر از نمایندگان بنیاد راكفلر با نخست‏وزیر وقت ملاقات كردند. به گزارش روزنامه ها، این مذاكرات پیرامون سرمایه‏گذاری در ایران و مشاركت با سرمایه‏های داخلی صورت گرفته است.

6 شهریور 1336

هوارد پیچ مدیر كمپانی نفتی استاندارد اویل آو نیوجرسی‌ سه سال پس از امضای قرارداد نفتی كنسرسیوم با دكتر امینی وزیر دارایی دولت زاهدی در تاریخ 9 شهریور 1333، وارد تهران شد.

6 شهریور 1332

لایحه خرید یك میلیون دلار ساز و برگ مورد نیاز ارتش از آمریكا به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

6 شهریور 1320

محمدعلی فروغی، نخست وزیر جدید، سفیران انگلیس و امریكا را در منزل خود ملاقات و آنها را از تصمیم حكومت پهلوی مبنی بر ترك مخاصمه، آگاه كرد.

6 شهریور 1320

به دنبال تهدید های روسیه و انگلستان در جریان جنگ جهانی دوم، رضاخان،رییس شهربانی كل كشور سرهنگ مختاری، را به كاخ سعد‌آباد احضار و از او خواست مخفیانه ترتیب اعزام خانواده سلطنتی به اصفهان را بدهد.

6 شهریور 1316

به درخواست فرهنگستان علوم شوروی مبنی بر تقاضای مساعدت علمی وزارت معارف ایران برای تدوین كتابی با عنوان دائرة المعارف ایران، وزارت دربار از وزارت معارف خواست كه اقدام لازم برای معرفی افراد مناسب را انجام دهد.

6 شهریور 1311

میرزاحسن خان مستوفی الممالك كه چند دوره رییس الوزرا و از چهره های معروف عصر مشروطیت بود، در 59 سالگی درگذشت.

6 شهریور 1299

آیت‌الله میرزا محمد‌تقی حائری شیرازی رهبر سیاسی نهضت استقلال‌طلبی عراق در برابر استعمار انگلیس دار فانی را وداع گفت.

6 شهریور 1298

19 روز پس از انعقاد قرارداد 1919 وثوق الدوله با انگلیس، دولت شوروی در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام لغو پیمان‌های استعماری دولت روسیه تزاری با ایران‌، به انعقاد این قرارداد اعتراض كرد.

6 شهریور 1297

به نوشته روزنامه دولت علیه ایران اموال زیادی از اهالی شهر آباده در استان فارس توسط سوار نظام هندی كه در پوشش پلیس جنوب در ایران مستقر بودند مصادره و ضبط شد.

تنظیم: هومن بهلولی