تبیان، دستیار زندگی
وحى هم به لحاظ مبدأ (خدا) و هم به لحاظ رسانه (رسول) معصوم است؛ بر خلاف عقل، علم و تجربه‏هاى بشرى که همچون رودخانه‏هایى مى‏مانند که در مسیر خود گل و لاى‏هاى بسیارى را مى‏آورند. گاه نیز آب از سرچشمه گل‏آلود است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویژگی های وحی

پیامبر


انسان‌ها یک معلومات عادی دارند که از راه چشم و گوش و سایر حواس ظاهری حاصل می‌شود. همه‌ی انسان‌ها کم و بیش از نوعی آگاهی بهره‌مند هستند. گاه برای بعضی از انسان‌ها یک نوع ادراکات دیگری هم حاصل می‌شود و مطالبی به ذهنشان می‌آید که جنبه‌ی استثنایی دارد و از اسباب ظاهری پیدا نشده است.


مطالعات روان‌شناختی نیز روی این نوع آگاهی انجام گرفته و وجودش از طرف متخصّصان پذیرفته شده است مثل تله پاتی و امثال اینها که در روان‌شناسی مطرح است؛ از قدیمی ترین ایاّمی که تاریخ نشان می‌دهد کم و بیش این چیزها میان انسان‌ها بوده است و انسان‌ها پذیرفتند که غیر از این راه‌های ادراکی که همه‌ی ما داریم، یک نوع دیگر ادراک غیر عادی هم وجود دارد که با محاسبات عادی جور در نمی‌آید؛ مثلاً یک مرتاض دستش را باز می‌کند، قطار می‌ایستد.

آیا وحی پیغمبران مانند آگاهی‌های غیر عادی برخی افراد، مانند مرتاضان است که با ریاضت‌های خاصی حاصل می‌شود؟ مسّلماً آنچه درباره‌ی آگاهی پیامبران معتقدیم غیر از این امور است و قوام دین به معنای اصطلاحی آن، به وحی متوّقف است.

وحی یکی از مبادی معرفت بشر

وحى تشریعی(رسالی)، عالى‏ترین مرتبه‏ى ارتباط خداوند با بندگان خود است. این نوع وحى، چنان اهمّیّت و ارزشى دارد که حذف آن از زندگى، به معناى حذف همه‏ى ارزش‏ها و هدایت‏هایى است که سعادت جوامع بشرى موقوف به آنهاست. مى‏توان وحى را یکى از مجارى معرفت براى انسان برشمرد؛ اما به حتم این نوع معرفت، ویژگى‏هایى دارد که با دیگر معارف قابل مقایسه نیست. مبادى و مجارى معرفتِ بشرى عبارتند از:

1. حس و تجربه؛

2. تعقّل و تفکّر؛

3. تاریخ و تجارب بشرى؛

4. تجربه‏هاى درونى و شعور باطنى؛

5. وحـى.

وحى هم به لحاظ مبدأ (خدا) و هم به لحاظ رسانه (رسول) معصوم است؛ بر خلاف عقل، علم و تجربه‏هاى بشرى که همچون رودخانه‏هایى مى‏مانند که در مسیر خود گل و لاى‏هاى بسیارى را مى‏آورند. گاه نیز آب از سرچشمه گل‏آلود است

ویژگی های وحی

در میان معرفت‏هاى پنجگانه‏ى بالا، وحى ویژگى‏هایى دارد که آن را از همه‏ى معرفت‏هاى دیگر برتر مى‏نشاند. پاره‏اى از این ویژگى‏ها که وحى را به مثابه‏ى چراغ هدایت انسان به سوى سعادت می کشاند، بدین قرار است:

1ـ هم‏سازى با فطرت آدمى

وحى و آنچه از جانب خداوند فرود مى‏آید، در هماهنگى کامل با گرایش‏هاى فطرى انسان است.«فأقِم وجهَک للدین حنیفاً فطرت الله التى فَطَرَ الناس علیها».(1) روى خویش به سوى دین پاکیزه گردان؛ فطرتى که خداوند، مردم را بر آن سرشت.

2ـ صلاحیت قانون گذارى

آدمیان از طریق عقل و تجربه‏هاى تاریخى خود نیز مى‏توانند، قوانینى را وضع کنند که روند زندگى را براى آنان سهل و خوشایند کند؛ اما عقل و دیگر مبادى قانون‏گذارى، همگى در طرح قانونى که کامل و همه‏سو نگر باشد، عاجزند؛ زیرا «هدایت به هر وسیله و به سوى هر چه باشد، کار دستگاه آفرینش خواهد بود. همان دستگاه که انسان را آفرید و براى وى هدفِ سعادتى قرار داده و هدایت عمومى را که هدایت انسان نیز جزئى از آن است، جزئى از برنامه‏ى خود مقرر داشته است و روشن است که در کار آفرینش تناقض و خطا معنى ندارد. هدایت به سوى قانونى که برطرف کننده اختلاف باشد، کار عقل نیست؛ زیرا همین عقل است که به سوى اختلاف دعوت مى‏کند؛ همین عقل است که در انسان غریزه‏ى استخدام و حفظ منافع به طور اطلاق و آزادى کامل عمل به وجود مى‏آورد.(2)» تجربه‏هاى کهن و معاصر بشرى نیز ثابت کرده است که علم و عقل به تنهایى قادر به قانون‏گذارى براى بشر نیستند. اجتماعى را نیز نمى‏توان یافت که هیچ تأثیرى از وحى نگرفته باشد.

اخلاق پیامبر در خانواده
3ـ مصونیت از خطا

اگر وحى، تعلیم و برنامه‏ى زندگى اجتماعى انسان بر اساس برنامه‏هاى کلان آفرینش و هدف خلقت باشد، روشن است که تکوین و آفرینش هرگز در کار خود خطا نمى‏کند. بدین رو، راه وحى، همان راه خلقت و فطرت انسان است. چنانکه خداوند نیز مى‏فرماید: «ما ترى فى خلقِ الرحمنِ مِنْ تفاوُتٍ.»(3) در آفرینش خداى مهربان، تفاوتى نمى‏بینى.

وحى هم به لحاظ مبدأ (خدا) و هم به لحاظ رسانه(رسول) معصوم است؛ بر خلاف عقل، علم و تجربه‏هاى بشرى که همچون رودخانه‏هایى مى‏مانند که در مسیر خود گل و لاى‏هاى بسیارى را مى‏آورند. گاه نیز آب از سرچشمه گل‏آلود است.

4ـ جامعیّت

وحى، جامع نگرش‏ها، گرایش‏ها و برنامه‏هایى است که انسان را به کمال نهایى خود مى‏رساند. وحى در جامعیّت خود، رقیب و مخالفى ندارد. هم بنا به مضامین قرآنى و هم بنا بر آزمون‏هایى که وحى به اجرا گذاشته است، چنین جامعیّتى را در جایى دیگر نمى‏توان سراغ گرفت. آیاتى همچون «لا رطبٍ و لا یابسٍ الا فى کتابٍ مبین»(4) و «فیه تبیان کل شى‏ءٍ»(5) پرده از این ویژگى شگفت وحى قرآنى برمى‏دارد.

آدمیان از طریق عقل و تجربه‏هاى تاریخى خود نیز مى‏توانند، قوانینى را وضع کنند که روند زندگى را براى آنان سهل و خوشایند کند؛ اما عقل و دیگر مبادى قانون‏گذارى، همگى در طرح قانونى که کامل و همه‏سو نگر باشد، عاجزند؛ زیرا «هدایت به هر وسیله و به سوى هر چه باشد، کار دستگاه آفرینش خواهد بود

5ـ  استظهار به پشتیبانى عقل و علم

اگر آنچه از آسمان فرود مى‏آید، نیازى به تأیید عوامل زمینى ندارد، امّا تأییدات عقلى و علمى، اطمینان بشر را به وحى آسمانى بیشتر مى‏کند. خداوند مردم را به تعقّل دعوت مى‏کند و عالم را برتر از جاهل مى‏شمارد، عقل و علم نیز از همه‏ى امکانات خود براى تأیید وحى سود مى‏برند. البته هرگز نمى‏توان عیار وحى را با محک عقلى بشرى یا علوم جزئى سنجید.

حدیث عشق و ایمان است قرآن              صفا بخش دل و جان است قرآن

رهاند آدمی را از جهالت                         فروغ علم و ایمان است قرآن

بود معجز، رسول هاشمی را             كه در شأنش ثناخوان است قرآن

در آن سامان كه سامان نیست كس را        پناه هر مسلمان است قرآن

خلاصه:

وحی یکی از مبادی معرفت بشر است که ویژگیهائی دارد و عبارتند از:  حس و تجربه؛تعقّل و تفکّر؛  تاریخ و تجارب بشرى؛ تجربه‏هاى درونى و شعور باطنى؛ وحـى.

در میان معرفت‏هاى پنجگانه‏ى فوق، وحى ویژگى‏هایى دارد که از همه‏ى معرفت‏هاى دیگر برتر می باشد.

پى‏نوشت‏ها:

1ـ سوره‏ى روم، آیه‏ى 30.

2ـ علامه طباطبایى، قرآن در اسلام، ص 2-81.

3ـ سوره‏ى ملک، آیه‏ى 3.

4ـ انعام، آیه‏ى 59.

5ـ نحل، آیه‏ى 89.

فرآوری: انصاری نسب   

بخش اعتقادات شیعه تبیان


منبع:

مقاله وحی در قرآن ،منیره صباغی ندوشن، مجله صحیفه مبین –شماره 33.

وحی شناسی، محمدتقی مصباح یزدی؛ مجله کوثر 1383 شماره 15.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.