تبیان، دستیار زندگی
امداکس با 25 عدد از بزرگترین شرکت‌های مخابرات در آمریکا و تعداد بیشتری شرکت در سرتاسر دنیا قرارداد دارد. کاخ سفید و سایر خطوط تلفن ایمن دولت، مصون هستند، اما تقریباً غیرممکن است که با تلفن‌های معمولی تماسی گرفت و «امداکس» سابقه‌ای از آن نداشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیا زیر ذره بین آمریکا


امداکس با 25 عدد از بزرگترین شرکت‌های مخابرات در آمریکا و تعداد بیشتری شرکت در سرتاسر دنیا قرارداد دارد. کاخ سفید و سایر خطوط تلفن ایمن دولت، مصون هستند، اما تقریباً غیرممکن است که با تلفن‌های معمولی تماسی گرفت و «امداکس» سابقه‌ای از آن نداشته باشد.

امریکا

پس از آنکه «ادوارد اسنودن»، پیمانکار اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا از جاسوسی‌های گسترده دولت این کشور از شهروندان کشورهای مختلف پرده برداشت این افشاگری‌ها و تبعات آنها از جنبه‌های مختلف از تأثیر آن بر اقتصاد آمریکا تا تغییر عادت‌های کاربران اینترنتی در دنیا، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دراین میان، روزنامه انگلیسی گاردین و ـ از رسانه‌های داخلی آمریکا ـ  روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن ‌پست که از مدتها پیش پرونده جاسوسی‌های تلفنی و اینترنتی از شهروندان را پیگیری می‌کرده‌اند، روزهای شلوغ و پر دغدغه‌ای داشتند.

با این حال، یک خط سیر تحقیقی مستند و جداگانه که به موازات پژوهش‌های رسانه‌های آمریکایی جریان داشته اما این رسانه‌ها هرگز به آن توجه نکرده‌اند، نقش شرکت‌های اسرائیلی در جاسوسی‌های تلفنی و اینترنتی از شهروندان کشورهای دیگر بوده است. این گزارش تحقیقی که اطلاعات آن از کتابهای مستند، گزارش‌های رسانه‌های معتبر و تحقیقات مستقل پژوهشگران شناخته شده در حوزه جاسوسی‌های اینترنتی و تلفنی جمع‌آوری شده نگاهی است به برخی از مهم‌ترین شواهد این حقیقت که کمتر به آن پرداخته شده است. مقامات سابق و کنونی این آژانس می‌گویند کنترل 75درصد ارتباطات اینترنتی به این معنی است که میزان نظارت دولت و آژانس‌های اطلاعاتی بر فعالیت‌های شهروندان در فضای مجازی بسیار بیشتر از آن چیزی است که افشا شده و مقامات آمریکایی به اطلاع مردم رسانده‌اند!.

یک سوال که پیش از پرداختن به موضوع اصلی طرح آن لازم است این است که اصولاً گردآوری داده‌های ارتباطی شهروندان، علاوه بر اینکه نفوذ به حریم شخصی آنها تلقی می‌شود چه اهمیت‌های دیگری به ویژه از بعد سیاسی می‌تواند داشته باشد؟ روزنامه واشنگتن‌پست موضوع اهمیت دسترسی دولت به این داده‌ها پس از آنکه ماه گذشته افشا شد که دولت آمریکا «فراداده‌های» شرکت مخابراتی «وریزون» را جمع آوری کرده و می‌داند که چه کسی، چه موقع، از کجا با چه کسی تماس گرفته است، اینگونه توضیح می‌دهد: به عنوان مثال، داشتن سوابق تماس تلفنی هر عضو کنگره می‌تواند نشان دهد کدام یک از اعضای کنگره معشوقه دارند؛ ممکن است از این موضوع برای گرفتن حق‌السکوت از این اعضا جهت حمایت از برنامه‌های یک رئیس جمهور آینده استفاده شود. سوابق تلفنی افراد می‌تواند اطلاعات سیاسی مهمی هم فراهم آورد، مثل اینکه مثلاً اعضای کنگره هر چند وقت یکبار با گروه‌های ذی‌ نفع صحبت کرده‌اند.

این در حالی است که اخیرأ آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به گزارش اخیر «وال استریت ژورنال» بار دیگر ادعا کرده است که این سیستم تنها برای ردیابی اتباع خارجی و کسانی که قصد ضربه زدن به آمریکا را داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آژانس همچنین ادعا کرده است که تلاش می‌کند تا حریم خصوصی شهروندان حفظ شود

با این حال، ناظران کارآزموده از مدتها پیش گفته‌اند که فراداده‌های تلفنی (تلفن همراه، اینترنت و ...) آمریکایی‌ها می‌توانند از طریق نرم‌ افزارهای موسوم به «در پشتی» در اختیار مجموعه‌های نظامی ـ اطلاعاتی قرار بگیرند. نرم ‌افزارهای در پشتی»، نرم‌افزارهایی هستند که اگر روی کامپیوتر نصب شوند، می ‌توانند آن را بدون اطلاع طرف مقابل تحت کنترل هکری در نقطه ‌ای دیگر از جهان درآورند.

در دسامبر سال 2001 خبرنگار سیاسی اصلی خبرگزاری آمریکایی فاکس ‌نیوز (1996) به نام «کارل کامرون» یک مجموعه چهار قسمتی از جاسوسی اسرائیلی‌ها از آمریکایی‌ها و در داخل خاک این کشور منتشر کرد. اما این خبرگزاری به دلایلی نامعلوم مدت کوتاهی بعد، این مجموعه چهار قسمتی را از خروجی سایت خود خارج کرد.

کامرون توجه‌ها را به برنامه راهبردی اسرائیل برای تسلط بر نرم‌افزارهای ارتباطات جلب کرد. به عنوان مثال، شرکت اسرائیلی «امداکس»، یک شرکت تأمین‌کننده نرم‌افزارها و خدمات ارتباطی، شرکتی پیشرو در ارائه خدمات صورت‌ حساب‌ های مخابراتی قلمداد می‌شود. این شرکت که به کابینه رژیم اسرائیل وابسته است، مسئولیت ساخت جت‌های جنگنده را به عهده دارد.

اسنودن

کامرون در سال 2001 گزارش داد: امداکس با 25 عدد از بزرگترین شرکت‌های مخابرات در آمریکا و تعداد بیشتری شرکت در سرتاسر دنیا قرارداد دارد. کاخ سفید و سایر خطوط تلفن ایمن دولت، مصون هستند، اما تقریباً غیرممکن است که با تلفن‌های معمولی تماسی گرفت و «امداکس» سابقه‌ای از آن نداشته باشد... اما منابعی به فاکس‌نیوز گفته‌اند که در سال 1999، سازمان فوق مخفیانه آژانس امنیت ملی، گزارشی موسوم به «اطلاعات فوق سری/حساس رده‌بندی‌شده» منتشر کرد و در آن هشدار داد سوابق تمامی تماس‌های تلفنی در آمریکا به دستان کشورهای خارجی ـ و به ویژه اسرائیل ـ می‌افتد. محققان باور ندارند که به تماس‌های تلفنی گوش داده می‌شود، اما داده‌های مربوط به اینکه چه کسی با چه کسی تماس می‌گیرد و این تماس‌ها در چه زمانی انجام می‌شوند (یعنی فراداده‌ها) خود اهمیت زیادی دارند.»

اما این موضوع برای شرکت‌های فناوری آمریکایی صحت نداشت. چرا باید باور داشت که شرکت‌های اسرائیلی با جامعه اطلاعاتی رژیمشان همکاری اندکی خواهند داشت؟ در واقع، رشد روزافزون بخش فناوری اسرائیل تا اندازه اندازه زیادی ارتباط بالایی با کارهای جاسوسی آنها دارد، درست همان‌طور که «دره سیلیکون»، حاصل تلاشهای آمریکا در دوران جنگ سرد بود.

پایگاه خبری فوربس در سال 2007 گزارش داد که بسیاری از شرکت‌های دارای فناوری عالی اسرائیل توسط متخصصان شرکت اسرائیلی معروف «یونیت 8200» پی‌ریزی شده‌اند؛ و «یونیت 8200» شرکتی وابسته به نیروهای نظامی اسرائیل است که مسئولیت گردآوری اطلاعات برای ستاد مشترک ارتش این رژیم به عهده دارد. این افشاگر آمریکایی سپس گفت: اما بینی اکنون مظنون است که جامعه اطلاعاتی اسرائیل بعداً این فناوری را به شرکت‌های اسرائیلی فعال در سرتاسر دنیا، از جمله آمریکا تحویل داد. این شرکت‌ها، در عوض می‌توانستند به عنوان ادامه سرویس های اطلاعاتی اسرائیل فعالیت کنند و اطلاعات حساس نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک را به سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل بازگردانند.

کامرون در سال 2001 گزارش داد: امداکس با 25 عدد از بزرگترین شرکت‌های مخابرات در آمریکا و تعداد بیشتری شرکت در سرتاسر دنیا قرارداد دارد. کاخ سفید و سایر خطوط تلفن ایمن دولت، مصون هستند، اما تقریباً غیرممکن است که با تلفن‌های معمولی تماسی گرفت و «امداکس» سابقه‌ای از آن نداشته باشد...

این در حالی است که اخیرأ آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به گزارش اخیر «وال استریت ژورنال» بار دیگر ادعا کرده است که این سیستم تنها برای ردیابی اتباع خارجی و کسانی که قصد ضربه زدن به آمریکا را داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آژانس همچنین ادعا کرده است که تلاش می‌کند تا حریم خصوصی شهروندان حفظ شود.

حدود سه ماه قبل بود که «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا دست به افشاگری‌های گسترده در مورد سیستم‌های مختلف جاسوسی اینترنتی این آژانس و دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا زد. اسنودن دو هفته قبل از روسیه پناهندگی سیاسی موقت دریافت کرد. افشای این اطلاعات تنش بی‌سابقه‌ای را در روابط آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به وجود آورد، تا جایی که حتی پیمان بازرگانی آمریکا و اتحادیه اروپا در معرض خطر قرار گرفت. اما آیا به راستی این همه رسوایی باعث عقب نشینی آمریکا از این قبیل همور می شود؟!

فرآوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: فارس / قطره / ویکیپدیا