تبیان، دستیار زندگی
دانشمندان ایتالیایی گوری در فلورانس را نبش قبر کرده‌اند تا با آزمایش دی‌ان‌ای هویت مدل نقاشی «مونالیزا» را کشف کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نبش قبر برای کشف راز «مونالیزا»


دانشمندان ایتالیایی گوری در فلورانس را نبش قبر کرده‌اند تا با آزمایش دی‌ان‌ای هویت مدل نقاشی «مونالیزا» را کشف کنند.

نبش قبر برای کشف راز «مونالیزا»

این گور متعلق به خانواده لیزا ژراردینی، همسر یک تاجر ابریشم است.

بسیاری عقیده دارند لیزا ژراردینی مدل تابلوی نقاشی معروف «مونالیزا» اثر لئوناردو داوینچی است.

متخصصان امیدوارند مقایسه دی‌ان‌ای کشف شده در این گور با سه اسکلتی که سال گذشته در دیری در همان نزدیکی پیدا شد، منجر به کشف هویت مدل نقاشی معروف داوینچی شود. حدود چهار قرن است که هویت زن تابلوی «مونالیزا» و لبخند اسرارآمیز او، متخصصان را به فکر فرو برده است.

دانشمندان برای دستیابی به این دی‌ان‌ای باید کف سنگی کلیسایی را بشکنند که قبر خانوادگی فرانچسکو دوژوکوندو، تاجر فلورانسی ابریشم زیر آن قرار داشت.

سیلوانو وینستی، نویسنده و محقق می‌خواهد دی‌ان‌ای به دست آمده از استخوان‌های ‌این قبر را با اسکلت‌های سه زنی که در دیر سنت اورسولا در همان نزدیکی کشف شده، مقایسه کند. لیزا ژراردینی سال 1542 در کسوت یک راهبه در این دیر درگذشت.

دانشمندان امیدورند برخی از این استخوان‌ها متعلق به یکی از نزدیکان لیزا باشد که با او رابطه خونی دارد. آن‌ها به‌ویژه امیدوارند این فرد پسر او، پیه‌رو باشد.

وینستی در این باره گفت: «هر وقت از این رابطه مادر و پسری مطمئن شویم، آن موقع مونا لیزا را پیدا می‌کنیم.»

او افزود اگر دی‌ان‌ای مشابه را پیدا کنند آن وقتی می‌توانند تصویر تقریبی چهره ژراردینی را بازآفرینی و بعد آن را با نقاشی مقایسه کنند.

لئوناردو داوینچی نزدیک 15 سال روی کشیدن تابلویی، که حالا یکی از معروف‌ترین تابلوهای هنر است، وقت گذاشت. این تابلو یکی از آثار محبوب داوینچی بود و به هر جا که سفر می‌کرد آن را همراه خود می‌برد تا اینکه در سال 1519 درگذشت.

تابلو «مونالیزا» بعدا به دست پادشاه فرانسیس رسید که در فاصله 1515 تا 1547 بر فرانسه حکمرانی می‌کرد. این تابلو از اواخر قرن هجدهم در موزه لوور به نمایش گذاشته شد.

دانشمندان برای دستیابی به این دی‌ان‌ای باید کف سنگی کلیسایی را بشکنند که قبر خانوادگی فرانچسکو دوژوکوندو، تاجر فلورانسی ابریشم زیر آن قرار داشت

تابلو «مونالیزا» سال 1911 از موزه به سرقت رفت. سارق یکی از کارکنان سابق موزه بود و معتقد بود این اثر متعلق به ایتالیاست. این فرد دو سال بعد دستگیر شد و تابلو «مونالیزا» به موزه لوور بازگردانده شد.

تابلوی «مونالیزا» پربازدیدترین اثر هنری در موزه لوور است. این درحالی است که برخی ادعا کرده‌اند، داوینچی «مونالیزا» را براساس چهره خودش کشیده است.

دلیل این عده این است که با مقایسه تابلو با پرتره‌ای که داوینچی سال‌ها بعد از چهره خود کشیده، می‌شود متوجه برخی شباهت‌ها شد و همین دلیل لبخند اسرارآمیز مونالیزا است.

بخش هنری تبیان


منبع: خبرآنلاین/حسین عیدی‌زاده