تبیان، دستیار زندگی
روستایی بدون طلاق، بیکاری و دخانیات... اگر چنین روستایی پیدا کنید، قطعا به آن لقب مدینه فاضله خواهید داد! حالا این روستا را می توانید در استان ایلام پیدا کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدینه فاضله در ایران کجاست؟
روستای وچکاب جودکی


روستایی بدون طلاق، بیکاری و دخانیات... اگر چنین روستایی پیدا کنید، قطعا به آن لقب مدینه فاضله خواهید داد! حالا این روستا را می توانید در استان ایلام پیدا کنید. استانی که طبیعت و سرسبزی اش معروف است و وچکاب جودکی، در حاشیه این سرسبزی به پاکترین روستای ایران معروف شده است.

روستای وچکاب جودکی آبدانان در حوزه جنوبی استان ایلام جایی است که به نام روستای پاک و بدون دود سیگار و دخانیات شناخته شده و درصد آمار طلاق این روستا صفر است.

روستای وچکاب جودکی

دهیار روستای وچکاب جودکی آبدانان در این باره می گوید: یک جوان بیکار در این روستا وجود ندارد و کار و تلاش از سن 16 سالگی به عنوان یک فرهنگ در بین جوانان تعریف شده و جوانان این روستا با فراغت از درس و تحصیل و در ایام اوقات فراغت خود به صورت خودجوش و خودساخته به کار و تلاش می پردازند.

سنت ها در این روستا تا جایی حفظ شده که جوانان روستای وچکاب جودکی در فصل کشاورزی دوشادوش والدین خود به کشاورزی پرداخته و کار و تلاش را زمینه سازندگی نفس و جان خود و خانواده شان می دانند

علی جودکی می گوید که این روستا جوانان تحصیل کرده بسیاری دارد به طوریکه در هر خانواده چند نفر تحصیلات عالی دارند که حتی به عنوان مدیر گروه های دانشگاه های معتبر کشور، وکلای پایه یک دادگستری و مسئول ادارات و نهادهای دولتی مشغول به خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.

روستای وچکاب جودکی

سنت ها در این روستا تا جایی حفظ شده که جوانان روستای وچکاب جودکی در فصل کشاورزی دوشادوش والدین خود به کشاورزی پرداخته و کار و تلاش را زمینه سازندگی نفس و جان خود و خانواده شان می دانند. زندگی فامیلی و ازدواج خویشاوندی در این روستا باعث شده که درصد طلاق در این روستا به صفر برسد و به عنوان روستای شاخص شناخته شود.

روستای وچکاب جودکی

جالب است بدانید که یکی دیگر از شاخص های مثبت این روستا، عدم استعمال دخانیات و کاهش بیماری های قلبی، عروقی و ریوی است که در گذر به این روستا، دیوار نوشته هایی مبتنی بر "استعمال دخانیات اکیداً ممنوع" در این روستا به وفور به چشم می خورد و زمینه ساز کاهش مشکلات جسمی قلبی و عروقی است. طبق خود اظهاری اهالی این روستا در سال های گذشته، حتی یک فرد سیگاری در این روستا پیدا نمی شود و مغازه های این روستا هم هیچ گونه مواد دخانی خرید و فروش نمی کنند.

روستای وچکاب جودکی با 700 نفر جمعیت و 150 خانوار در 22 کیلومتری مرکز آبدانان در 186 کیلومتری مرکز استان ایلام قرار دارد.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از مهر