سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همان طور که می دانید یک ماکارانی به تنهایی قدرت تحمل کوچکترین فشار را ندارد. ولی اگر آن ها را براساس نقشه و برنامه ریزی دقیق در کنار هم قرار دهیم ضمنا مهندسی دقیقی ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فاطمه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین

در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

پژوهشگران جوان دبیرستان یاسین به مدیریت جناب آقای روح الله قنبری در هشتمین دوره جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان حضور داشتند. دانش پژوهان این دبیرستان با ساخت سازه های ماکارونی فشاری توانستند مقام اول را در این دوره از جشنواره کسب کنند. کامیاب شهابی مقدم، مهدی ربیع پور، پارسا فلاح و سهیل عبدالهی، پژوهشگران عزیزی هستند که این پروژه را با راهنمایی جناب آقای بیگی انجام داده اند. در زیر خلاصه ای از نحوه ی انجام این پژوهش را از زبان این دانش پژوهان می بینید.

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

هدف از انجام پژوهش

آشنایی با سازه ماکارانی و توان ماکارانی در برابر فشار خارجی بر آن و یادگیری علم مهندسی

 

شرح پژوهش

همان طور که می دانید یک ماکارانی به تنهایی قدرت تحمل کوچک ترین فشار را ندارد. ولی اگر آن ها را براساس نقشه و برنامه ریزی دقیق در کنار هم قرار دهیم ضمنا مهندسی دقیقی داشته باشد می تواند بیش از صدها کیلو گرم را تحمل نماید که در این پژوهش به بررسی و اجرای فیزیکی آن برای به دست آوردن اطلاعات مربوطه به شرح ذیل می پردازیم.

اولین روز برگزاری جلسه، با همکاری معلم مربوطه شروع به مدل سازی یک پل در برنامه مدل سازی ساده کردیم و برای  تهیه نقشه سازه مورد نظر برای اجرا آماده شدیم.

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

 این سازه از دو قسمت تشکیل شده است که بعد اتمام هر دو قسمت آن به هم متصل می گردد.

همه ی گروه متوجه شدند که اولین حرکت و اساسی ترین کار صاف کردن ماکارانی ها می باشد  بعد از مدتی تمرین توانستیم که این کار را به راحتی انجام دهیم  و به مقداری که این سازه احتیاج به ماکارانی داشت آن ها را صاف کردیم و آن ها براساس اندازه های ذکر شده  در نقشه  تهیه نمودیم.

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

ماکارانی های مربوطه در مکان های مشخص شده در نقشه، نصب گردید. که این خود نیاز به دقت و همکاری گروه داشت که با گذشت 2 جلسه نیمه اول به پایان رسید. 

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

   در جلسه های بعدی شروع به تهیه نیمه دیگر سازه کردیم که کارهای اولیه مانند نیمه اول انجام گردید. بعد از اتمام نیمه دوم؛ ماکارانی های بهم متصل شده  که روی نقشه سوارشده بودند را جدا کردیم و دو نیمه تهیه شده را به هم متصل کردیم. 

برای خشک شدن چسب سازه نیاز به گذشت یک جلسه  نیاز بود. بعد از خشک شدن چسب ها برای  پی بردن به قدرت و توان سازه در مقابل فشار های وارده  آن را بارگذاری کردیم.

اولین دستاورد برتر دبیرستان یاسین در هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

با اجرای این پروهش به این نتیجه رسیدیم که این سازه توانایی نگه داشتن وزنی به میزان 70 تا 80 کیلو گرم را دارد .

 ساختن این سازه باعث به دست آوردن تجربیات بسیار جالب برای اولین بار برای کلیه افراد گروه گردید که  در ساختن سازه های بعدی بسیار مورد استفاده قرار گرفت .

 

 این تجربه باعث بالاتر رفتن سرعت عمل گروه و استفاده از ایده های متفاوت گردید .

 

بخش پژوهش تبیان - تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین