سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جهان امروز ما دائما در حال گسترش هست و این را مدیون دانشمندانی هستیم که دائما در حال کار و تلاش برای پیشرفت علم و دانش می باشند. در این مقاله قصد داریم که 10 تن از بزرگترین دانشمندان تاریخ علم جهان را معرفی نماییم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر این 10 دانشمند نبودند!


جهان امروز ما دائما در حال گسترش هست و این را مدیون دانشمندانی هستیم که دائما در حال کار و تلاش برای پیشرفت علم و دانش می باشند. در این مقاله قصد داریم که 10 تن از بزرگترین دانشمندان تاریخ علم جهان را معرفی نماییم

ارشمیدس

ارشمیدس

در سیراکوس یونان متولد شد و او یکی از پیشروان در علم ریاضی و منطق بوداو بیتشر به خاطر نظریه شناور بودن بر روی مایعات شناخته می شود و او منبع الهام در مهندسی مدرن است –وی طراح یک ماشین مکانیکی متشکل از اهرم و پیچ و مهره است که سنگ فرشی برای کمک به علم مکانیک امروزی می باشد و همچنین اعتقاد بر این است که وی به پادشاه کشورش کمک نمود تا متوجه بشود که تاج وی از طلای خاص نیست و تقلبی می باشد و بخاطر این پیروزی خود که مدیون علم هیدرولیک و ریاضیات بود سخت از روی شادی گریست و سال های بعد نتایج تحقیقات او در صنعت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. وی بعد ها در جنگ به طرز تاسف باری کشته شد.

 

گالیله

گالیله

گالیله فیزیکدان ایتالیایی، ریاضی دانان، ستاره شناس و فیلسوف بود. وی به عنوان پدر علم شناخته می شود و نقش بزرگی در تحول بزرگ علم داشت. وی عمده نظریات خود را در قالب نجوم و ستاره شناسی مطرح کرده بود و از نظریه و استدلالات استقرایی و خورشید محور حمایت میکرد. وی موفق به رویت شیفت فازی زهره و همچنین مشاهده زحل و نپتون و لکه های خورشیدی شده بود و توانست قطب نمایی نظامی را طراحی نماید و همچنین معتقد بود که طبیعت توسط قوانین ریاضی کنترل و اداره می شود. با این حال وی توسط کلیسای ارتدوکس مرتد شناخته شد و محکوم به حبس ابد شد تا اینکه در سال 1642 این حکم لغو شد و وی به اعدام محکوم شد.

 

 

اسحاق نیوتن

اسحاق نیوتن

بزرگترین دانشمند متولد شده تا کنون اسحاق نیوتن است. وی برای حادثه مشهور افتادن سیب و همچنین قانون عمل و عکس العمل شناخته شده است، و به عنوان پدر علم مکانیک کلاسیک از وی نام برده می شود. آزمایشات و کارهای نیوتن باعث کشف 3 قانون حرکت شد و نیوتن مردی بود که با کارهای خود باعث انقلابی در 3 حوزه مکانیک و اپتیک و ریاضیات شد.

وی حساب را پایه گذاری نمود که امروزه زیر بنای تمام قوانین فیزیکی نام برده است و همچنین علم فیزیک بدون نام وی عملا وجود نخواهد داشت. وی نظریه گرانش را پایه گذاری نمود و یک دانشجو در کالج ترینیتی کمبریج بود. تولد نیوتن در سالی که گالیله فوت نمود به عنوان یک حادثه جالب شناخته می شود.

 

نیکولا تسلا

 

مایکل فارادی

فارادی را به عنوان پدر الکترومغناطیس می شناسند و نقش محوری را در توسعه الکتریسیته و الکترومغناطیس ایفا نمود و به جهان نشان داد که این پدیده مربوط به درون ماده و اتم است. القای الکترومغناطیس و الکترولیز از مهمترین اکتشافات وی می باشد. این تلاش های وی منجر به این شد که برق به عنوان عنصری کلیدی در زندگی بشر معرفی شود و در تمام ابزار ها و وسایل بشر نقش کلیدی پیدا کند.

 

 

 

 

توماس ادیسون

 

جیمز ماکسول

وی با مجموعه معادلات ماکسول خود که برای بیان وحدت مفاهیم برق و مغناطیس و اپتیک شناخته می شود معروف است. وی نسان داد که همه آنها یک مفهوم اساسی در علم الکترومغناطیس می باشد. وی اولین دانشمندی بود که برای توسعه اولین عکس رنگی کارهایی انجام داد و همچنین در مکانیک جامدات تحقیقات زیادی نمود. وی از طریق فیزیک مدرن  پایه و اساس نظریات نسبیت خاص و مکانیک کوانتومی را بنا نهاد.

 

 

 

جیمز ماکسول

 

توماس ادیسون

ادیسون در اوهایو آمریکا متولد شد و دارای بیش از 1000 اختراع می باشد. وی توانست توجه جهانی را به واسطه ارائه گرامافون و لامپ الکتریکی جلب نماید. وی در دوران کودکی با زندگی سختی روبرو بود و تحصیل را نزد مادرش آموخت. وی به عنوان یکی از پیشگامان تکنولوژی صنعتی با تامین برقDC  خانه و مخالفتش با تسلا که معتقد بود برق AC کاربرد بیشتری در زندگی روزمره دارد، شناخته می شود.

 

 

 

 

مایکل فارادی

 

نیکولا تسلا

نیکولا تسلا دانشمند و مخترع صربستانی-آمریکایی بود. کارهای وی عمدتا در مهندسی برق بوده است و وی ریاست کنوانسیون منابع تغذیهAC  را به عهده داشته است و همچنین موتور القاییAC  و ترانسفورماتور را اختراع نمود و توسعه منابع AC  توسط وی سهم بزرگی را در راه اندازی کارخانه ها داشته است. او همچنین به واسطه آزمایش های ولتاژ بالای خود و آزمایش اشعه X شناخته می شود. امروزه سیستم های قدرت مدیون درخشش تسلا در مهندسی برق است.

 

 

 

آلبرت انیشتین

 

آلبرت انیشتین

وی کسی است که تئوری نسبیت خاص که یکی از دو قلوهای فیزیک مدرن و و مکانیک کوانتومی می باشد را ارئه داد. وی همچنین فرمول معروف E=MC^2 را ارائه داد که بعدها به پروژه منهتن و ساخت بمب اتمی منتج شد. وی در سال 1905 جایزه نوبل را به خاطر کارهای خود بر روی فوتوالکتریک دریافت نمود. انیشتین نظریه خوشه بودن بودن نور از فوتون ها را ارائه داد که شکستی برای نظریه ذره ای بودن نیوتن در ابعاد اتمی شناخته می شود. وی در دوران کودکی با مخالفت خود با یادگیری طوطی وار در مدرسه باعث شد که از مدرسه اخراج بشود. وی از نوابغ ریاضیات و فیزیک و تئوری مکانیک کوانتومی به شمار می رود.

 

نیلز بور پیشنهاد نمود که الکترون ها همانند منظومه شمسی به دور یک هسته میچرخند که مدل او باعث تنظیم جدول تناوبی عناصر و به عنوان یک گام مهم در پیشرفت شیمی و علوم ملکولی به شمار می رود
 

نیلز بور

 

نیلز بور

نیلز بور فیزیکدان دانمارکی است که مدل اتمی که این روزها بسیاری از پدیده های مختلف ذرات زیر اتمی را توضیح می دهد را توسعه داد. وی در سال 1922 توانست جایزه نوبل را به خاطر کارهایش در زمینه مکانیک کوانتومی دریافت نماید. او پیشنهاد نمود که الکترون ها همانند منظومه شمسی به دور یک هسته میچرخند که مدل او باعث تنظیم جدول تناوبی عناصر و به عنوان یک گام مهم در پیشرفت شیمی و علوم ملکولی به شمار می رود.

 

 

 

ماری کوری

ماری کوری

فیزیکدان و شیمیدان لهستانی است که جهان وی را به خاطر کارهایش در رادیو اکتیو یاد می کند. وی اولین زنی است که مفتخر به کسب جایزه نوبل گشت و اولین زن و انسانی هست که مفتخر به کسب جایزه در 2 رشته گشت می باشد. وی در سال 1903 توانست جایزه نوبل فیزیک را به همراه همسرش پیر کوری کسب نماید و در سال 1911 نیز توانست جایزه نوبل شیمی را دریافت نماید. وی عناصر پلوتونیوم و رادیو را کشف نمود و تحقیقات بسیار گسترده ای نیز بر روی رادیاکتیویته و روش های جداسازی ایزوتوپ های رادیواکتیویته ارائه نمود. وی به عنوان نمادی از توانمندی زنان در زمینه علم و پیشرفت شناخته می شود. وی متاسفانه بواسطه بیماری کم خونی که ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه های رادیو اکتیو حین انجام تحقیقات و آزمایش هایش شکل گرفت در گذشت.

 

رامتین مجتهدی

بخش دانش و زندگی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین