سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
217 فیلم از 25 كشور جهان برای جشنواره فیلمسازان مستقل ارسال شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

217 فیلم از 25 کشور در جشنواره افق نو


217 فیلم از 25 كشور جهان برای جشنواره فیلمسازان مستقل ارسال شده است.


افق نو

روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلمسازان مستقل(افق نو) با اعلام این خبر افزود: روند دریافت آثار تا 31 مرداد ماه ادامه می یابد و پس از آن از اول  شهریور كار بازبینی هیات های انتخاب در بخش های ملی و بین الملل آغاز خواهد شد.

در این خبر آمده است: تاكنون از كشورهای آمریكا، فرانسه، انگلیس، كانادا، مكزیك، آلمان، ایتالیا، اتریش، بلغارستان، دانمارك، یونان، هلند، نروژ، لهستان، فلسطین، یمن، اكراین، تركیه، مصر، لبنان، مراكش، تونس، كویت، قطر، عراق و ....برای دبیرخانه جشنواره فیلم ارسال شده است.

برپایه این خبر، علاوه بر ارسال فیلم از بسیاری از كشورهای مذكور مقاله برای دومین كنفرانس بین المللی فلیمسازان و صاحب نظران مستقل كه همزمان با جشنواره در تهران برگزار می شود ارسال شده است.

 

مهمترین دستاورد جشنواره و كنفرانس "افق نو"

بازتاب مناسب بین‌المللی برای سینمای ایران  مهمترین دستاورد جشنواره و كنفرانس افق نو است.

غلامرضا منتظمی دبیر كنفرانس جهانی فیلمسازان و پژوهشگران سینمایی مستقل كه قرار است شهریور ماه آینده همزمان با جشنواره افق نو در تهران برپا شود با بیان این مطلب افزود:  از فیلمسازان و پژوهشگران و اساتید دانشگاه و نخبگان فرهنگی داخلی انتظار داریم تا استقبال بهتری از رویداد بزرگ «افق نو» داشته باشند و  امیدواریم این افراد هم با انگیزه بیشتری در جشنواره و كنفرانس شرکت كنند و فیلم‌هایشان را براساس موضوعات ارائه شده به جشنواره ارسال کنند. در موضوعاتی نظیر مقاومت و جریان حمایت از مقاومت باید بیشترین فیلم از ایران باشد و فیلمسازان ایرانی کار کرده باشند که در سه حوزه فیلم کوتاه،مستند و سینمایی انتظارمان این است که سینماگران ایرانی شرکت فعال‌تری در جشنواره فیلمسازان مستقل داشته باشند.

منتظمی با بیان اینكه کنفرانس هالیوودیسم و جشنواره «افق نو» تقریبا یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و هرکدام تکمیل کننده دیگری است خاطر نشان ساخت:  بازتابی که کنفرانس هالیوودیسم در جهان داشت نشان داد که کار دقیقی طراحی، هدفگذاری و انجام می‌شود چرا که تمامی رسانه‌های بزرگ دنیا و شبکه‌های مهم تلویزیونی دنیا خبر این کنفرانس را انعکاس  دادند و چون جشنواره «افق نو» در ادامه هالیوودیسم است انتظار داریم تا همین پوشش رسانه‌ای و بازتاب بین المللی صورت پذیرد.

وی یادآور شد: یکی از دستاوردهای کنفرانس هالیوودیسم و افق نو پرونده شکایتی بود که علیه کمپانی‌های سازنده فیلم علیه ایران به جریان افتاد که ابعاد جهانی زیادی پیدا کرد و بخشی از جشنواره دوم نیز به دیگر فیلم‌های ضد ایرانی ساخته شده اختصاص خواهد یافت.  امروز به وسیله برخی از فیلم‌ها ایران را به عنوان یک تهدید هسته ای برای صلح جهانی معرفی می‌کنند و عنوان می‌کنند که ایران با سلاح هسته‌ای به دنبال نابودی اروپا و آمریکا است. به این ترتیب بخش مهمی از جشنواره امسال به مرور برخی از این فیلم‌های ضد ایرانی اختصاص خواهد یافت تا تصویرسازی های دروغین و تحریفات گسترده سینمایی روشن شود.

افرادی که در جشنواره و كنفرانس افق نو شركت می كنند لزوما فیلمساز نیستند، اما منتقد و متفکر هستند و کمتر امکان بیان دیدگاه‌های خود را پیدا كرده اند اما به طور کلی فیلم‌های مطرح و قابل دفاعی در جشنواره امسال قرار است به نمایش در بیایند

مشاور امور بین الملل سازمان سینمایی كشور ادامه داد: همان موضعی که ایران در جهان گرفته است و اصالت و جهت‌گیری که انجام داده است. بر این اساس منافع ملی کشورمان نیز مورد توجه قرار گرفت. در این جشنواره تاکید خواهد شد و مقالاتی که بر اساس محور های تعیین شده در این خصوص دریافت می‌شوند در یک فضای رقابتی انتخاب و در کنفرانس ارائه خواهد شد، ضمن اینکه به مقالات برتر جوایز مناسب تعلق خواهد گرفت و کتاب مقالات جشنواره به زبان های انگلیسی و فارسی منتشر خواهد شد.

به گفته وی افرادی  که در جشنواره و كنفرانس افق نو شركت می كنند لزوما فیلمساز نیستند، اما منتقد و متفکر هستند و کمتر امکان بیان دیدگاه‌های خود را پیدا كرده اند اما به طور کلی فیلم‌های مطرح و قابل دفاعی در جشنواره امسال قرار است به نمایش در بیایند.

منتظمی با تاكید بر اینكه لیست میهمانانی که دعوت را پذیرفته اند، واقعا برای اهالی رسانه غافلگیرکننده خواهد بود اضافه كرد: با توجه به شرایط موجود و ظرفیت های میهمانان شرکت کننده، اینگونه خواهد بود اما به شرطی که فیلمسازان داخلی هم حضور فعالی در جشنواره و نشست‌ها داشته باشند. ما نباید توقع داشته باشیم که کسانی که امروز جریان فکری را در کشورهای خود تاثیر تحت تاثیر قرار داده اند،  به تنهایی صحبت کنند و هیچ فیلمساز و منتقد و متفکر ایرانی در این مباحث مشارکت نداشته باشد و واقعا از فیلمسازان داخلی درخواست می‌کنم تا در کنار میهمانان خارجی حضور داشته باشند و در مباحث مختلف با این افراد تبادل نظر و حتی چالش کنند چرا که امروز ایران کشور تاثیرگذاری در دنیا است و با توجه به اینکه بیش از 50 میهمان خارجی در جشنواره حضور خواهند داشت شایسته است، که فیلمسازان ما حضور فعالی داشته باشند.

 دبیر كنفرانس بین المللی فیلمسازان مستقل بازتاب مناسب بین‌المللی برای سینمای ایران  از جمله دستاوردها و كاركردهای این جریان فرهنگی عنوان كرد و افزود: امروز مردم دنیا و به خصوص در اروپا و آمریکا به دلیل سیطره لابی‌ها‌ به رسانه های رسمی اعتمادشان کم شده است. اکنون سایت‌ها و شبکه‌های مجازی جایگزین آنها شده است. به همین دلیل چون جهان به سمت بیداری در حرکت است،  بیشترین تغذیه مردم از سوی رسانه‌های مجازی است که بخشی از نمایندگان آنها در جشنواره حضور خواهند داشت و قطعا حضور این افراد در جشنواره یک بازتاب مناسب بین‌المللی برای سینمای ایران خواهد داشت.ضمن اینکه کارهای مشترکی تعریف شده است که ساخته خواهند شد و بستگی دارد به اینکه چقدر جریان رسانه‌ای داخلی جشنواره را پوشش دهد. مناسب است، رسانه‌ها کمک ‌کنند تا این موضوع به شکل مناسبی انجام شود.

 

«فیلمسازان مستقل» توسط بخش خصوصی اداره شود

«مصطفی کیایی» فیلمنامه نویس و کارگردان گفت: سینمای مستقل در ایران هنوز تکلیفش مشخص نیست، هستند فیلمسازانی که در ایران با دغدغه خودشان فیلم می سازند که در برخی جشنواره های خارجی هم با اقبال مواجه می شوند.

 برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره سی ام ادامه داد: به نظرم فیلمسازان ایران باید رویکرد جدیدی در فیلمنامه هایشان داشته باشند تا حضور درستی در جشنواره های خارجی داشته باشیم و به نظرم بهترین روش برای جهانی شدن سینمای ایران، حضور در جشنواره های خارجی است و این به رویکرد مناسب در فیلمنامه توسط فیلمساز برمی گردد.

وی یادآور شد: البته این مشخص است هر جشنواره‌ای در خارج از کشور نگاه سیاسی خودش را به دنبال دارد که این امر موجب شد سازمان سینمایی با تصمیمی مجوز پخش در ایران جدا از جشنواره خارجی در نظر بگیرد و به فیلم هایی اجازه حضور در جشنواره های مختلف خارجی را دهد که از ارشاد مجوز پخش داشته باشند.

کارگردان و فیلمنامه نویس «ضد گلوله» افزود: به نظرم باید جشنواره افق نو با توجه به عنوان «فیلمسازان مستقل» باید توسط بخش خصوصی اداره شود.

دومین جشنواره بین المللی فیلمسازان مستقل (افق نو) از 12 تا 16 شهریورماه با موضوعاتی چون: موضوعاتی چون: " جنبش وال استریت"، " بیداری اسلامی"، "بیداری جهانی"، " نقش لابی های در بحران کنونی آمریکا و اروپا "، " قدرت و نفوذ لابی‌های در غرب "، "بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا "، " مقاومت علیه اشغال و مداخله غیرقانونی"، " جنبش های ضد جنگ"، " اسلام هراسی و ایران هراسی"، " جهان مدرن و عدالت پایدار"، " جهانی به دور از تروریسم و سلاح های هسته ای"، " جریان های تکفیری و تروریستی"، "فلسطین- مقاومت و ظلم ستیزی"، "  هالیوود،"، " به تصویر کشاندن شیطان"، " خشونت "، " تروریسم در هالیوود"، " 11 سپتامبر و هالیوود" به دبیری نادر طالب زاده در تهران برگزار می شود.

 

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: روابط عمومی جشنواره

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین