سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بسیاری از شرکت‌های فعال در مصر به دلیل تشدید ناآرامی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنگ خطر اقتصاد خارجی‌ها در مصر


بسیاری از شرکت‌های فعال در مصر به دلیل تشدید ناآرامی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

اقتصاد مصر

حمله خشونت بار نیروهای امنیتی مصر در روز چهارشنبه به هواداران مرسی در قاهره نه تنها واکنش‌های بین‌المللی به همراه داشته بلکه بسیاری از شرکت‎‌های خارجی ساکن این کشور را نیز مجبور به توقف فعالیت کرده است. به گزارش خبرگزای خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه اقتصادی لزاکو برخی از شرکت‌های خارجی شعبات خود را تعطیل کرده‌اند و برخی دیگر نیز منتظر روند تحولات هستند که مهترین آنها به شرح ذیل است:

گروه اورانژ(Orange)

اوپراتور فرانسوی اورانژ، شعبه موبی‌نیل، برای حفاظت از 6000 پرسنل خود که در مصر کار می‌کنند، تدابیر امنیتی در نظر گرفته و از کارکنان خود خواسته است که تا حد ممکن در منزل کار کنند. یکی از سخنگویان این گروه گفت: تدابیر امنیتی برای کارکنان در نظر گرفته شده و از آنها خواسته شده که هیچ ریسکی نکنند. گروه اورانژ در مصر نزدیک به 33 میلیون کاربر دارد و 94% از سهام موبی‌نیل را از یکسال پیش در اختیار دارد.

لفرژ(Lafarge)

گروه لفرژ وقایع مصر را با دقت زیادی دنبال می‌کند اما هنوز تصمیم قاطع برای ترک مصر نگرفته است. گروه سیمان‌سازی لفرژ حضور فعالی در بخش ساخت و ساز مصر دارد. کارخانه اصلی این گروه در 200 کیلومتری قاهره قرار دارد و خللی در فعالیت‌های این گروه هنوز ایجاد نشده است. این گروه نزدیک به 2000 نفر کارگر در مصر دارد و بخش قابل توجهی از تولیدات آن صرف مصارف داخلی می‌شود. لفرژ یکی از مهمترین کارخانه‌های تولیدکننده مصالح در مصر و خاورمیانه است.

گروه لفرژ وقایع مصر را با دقت زیادی دنبال می‌کند اما هنوز تصمیم قاطع برای ترک مصر نگرفته است. گروه سیمان‌سازی لفرژ حضور فعالی در بخش ساخت و ساز مصر دارد. کارخانه اصلی این گروه در 200 کیلومتری قاهره قرار دارد و خللی در فعالیت‌های این گروه هنوز ایجاد نشده است

گروه الکترولوکس(Electrolux)

گروه سوئدی لوازم برقی الکترولوکس، روز چهارشنبه فعالیت تولیدی خود را در مصر به طور کامل به حالت تعلیق درآورد. این گروه نزدیک به 7000 کارگر دارد. گفتنی است حجم فعالیت بازرگانی این گروه سوئدی سال گذشته به بیش از 2 میلیارد کورون سوئدی(معادل 231 میلیون یورو) بود.

جنرال موتورز(General Motors)

گروه خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که به طور موقت شعبه قاهره و تولید خودرو در این کشور را تعطیل خواهد کرد. این گروه آمریکایی در بیانیه خود آورده است: "تصمیم گرفتیم فعالیت شعبه قاهره و فعالیت‌های تولیدی کارخانه‌مان را متوقف کنیم، چرا که امنیت و سلامت کارگران برایمان بسیار مهم است اما تحولات را همچنان دنبال می‌کنیم."

اقتصاد مصر

گروه جنرال موتورز از سال 1926 واردات اتومبیل به مصر را آغاز کرد و اولین سازنده اتومبیل‌های شخصی از سال 1983 بود که توانست واحد تولید خود را در این کشور راه‌اندازی کند. جنرال موتورز با استخدام 1.400 مصری خودروهای سبک سواری و مینی بوس تولید می‌کند.

شل(Royal Dutch Shell)

گروه نفتی رویال داچ شل نیز اعلام کرد که دفتر خود در قاهره را بسته و رفت و آمدهای خود در نقاط مختلف کشور را کاهش داده است. رویال داچ شل اولین گروه نفتی اروپایی در مصر به طور رسمی اعلام نکرده که چند کارمند را در استخدام خود دارد و یا چند شعبه دارد. جزئیاتی پیرامون صدمه وارد شدن به تأسیسات این گروه در صحرای سینا نیز در دست نیست.

در میان سایر گروههای نفتی خارجی در مصر، بریتیش پترولیوم و یا توتال نیز اظهارنظر درباره وقایع و تصمیم خود نکرده‌اند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع: خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین