وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رییس جمهور، وزرا و معاونین رییس جمهور امروز و پس از پایان اولین جلسه هیئت دولت یازدهم در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنان پاسخ گفتند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متن و حاشیه اولین جلسه دولت جدید


رییس جمهور، وزرا و معاونین رییس جمهور امروز و پس از پایان اولین جلسه هیئت دولت یازدهم در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنان پاسخ گفتند.


منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید

البته در جلسه امروز منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید نیز قرائت شد که متنان به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید

1- خداوند را در همه حالات ناظر بر اعمال و رفتار خویش و مسئولیت را امانتی الهی بدانم.

هیئت دولت

2- همه آحاد مردم ایران را از همه اقوام و مذاهب الهی و بدون توجه به تفاوت‌های فردی، جنسیتی و گروهی، محترم بشمارم و از حقوق، حریم خصوصی، حیثیت و شرافت آنان پاسداری کنم و در استفاده از تمام سرمایه‌های انسانی کشور بکوشم.

3- هدف اول من تامین مصالح پایدار نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و در صورتی که بین منافع فردی حزبی، سازمانی، قومی و حرفه‌ای من با مصالح ملی تضادی باشد، از منافع خود بگذرم و مصالح ملی را مبنای تصمیم قرار دهم؛ در تمام تصمیمات و اقدامات خود، سیاست‌های کلی نظام (ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری)، برنامه‌های توسعه، قوانین و اولویت‌های اعلام شده از طرف رییس‌جمهور را مد نظر قرار دهم.

4- اندیشه‌ام در مدار اعتدال، تصمیماتم بر مبنای تدبیر و رفتارم در چارچوب قانون باشد و از تندروی، شتاب‌زدگی و خودسری بپرهیزم.

5- همواره از دروغ بپرهیزم؛ به شعور و افکار عمومی احترام بگذارم؛ از دست‌کاری در اطلاعات و یا ارایه اطلاعات به گونه‌ای که موجب فریب دیگران به ویژه مسئولان عالی نظام شود به شدت پرهیز کنم؛ به عنوان امین نظام جمهوری اسلامی، اطلاعات و اسرار نظام را حفظ نمایم؛ چه در زمان مسئولیت و چه بعد از آن رازدار باشم.

6- در تمام تصمیمات و اقدامات خود جویا و پذیرای نقد و نظر دیگران باشم، مسئولیت خطاهای خود را بپذیرم؛ برای دیدگاه مخالف و انتقاد، ارزش قائل باشم و خود را مقید به گزارش‌دهی منظم به رییس‌جمهور و مردم بدانم.

7- نگاه و هدف خود را به سازمان تحت مدیریت خود محدود نکنم، بلکه تعاملات بین سازمانی و هم‌افزایی های فراسازمانی را مدنظر قرار دهم. در این راه به ویژه با وزارت‌خانه‌های هم‌گروه، فراتر از منافع سازمانی و با هدف دستیابی به اهداف ملی همکاری مۆثر داشته باشم.

8- مبنای واگذاری مناصب را شایستگی، راستگویی و درستکاری قرار دهم و نزدیکان سببی و نسبی من در انتصابات از هیچ امتیاز و تقدمی برخوردار نباشند.

9- مدیران زیردست خود را برای پذیرش مسئولیت‌های بزرگتر و بلند رتبه‌تر آماده کنم و کارکنان خود را به مثابه سرمایه‌ای بپندارم که بهره‌وری و بالندگی آن‌ها بر عهده من است.

دولت کنونی همچنین 10 مصوبه دولت قبل را که متضمن ایجاد امتیاز خاص برای اشخاص حقیقی و حقوقی بود و یا تعهد مازاد بر اعتبار برای دستگاهها ایجاد می‌نمودند را لغو کرد

10- نظرات تخصصی مدیران قبلی، کارمندان، منتقدان و مشاوران مستقل خود را جویا شوم و به آن توجه ویژه کنم.

11- حق مردم در دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم؛ در ارایه اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‌ها فعالانه و با رویکرد مثبت عمل کنم و در این مسیر با نظام اطلاع‌رسانی دولت هماهنگ عمل کنم.

12- سرمایه‌های هستی چون انرژی، محیط زیست و نیروی انسانی را سرمایه‌های تمام بشر دانسته، در حف1 کاربرد درست و بهسازی آنها کوشش کنم و این سرمایه را همچون میراثی بپندارم که از گذشتگان به ما رسیده است و چون امانتی بپندارم که باید به آیندگان برسانیم.

13- هر گاه به این جمع‌بندی برسم که توان لازم برای انجام مسئولیت را از دست داده‌ام مراتب را به رییس‌جمهور اعلام کنم و زمانی که می‌خواهم سازمان تحت مدیریت خود را تحویل مسئول بعدی دهم، تمام اطلاعات و تجربیات خویش را به جانشین خود منتقل کنم.

من در پیشگاه قرآن کریم و در برابر رییس‌جمهوری اسلامی ایران به خداوند قادر متعال سوگند می‌خورم که همواره در دوران مسئولیت خود به منشور اخلاقی دولت «تدبیر و امید» متعهد باشم و همه توان خود را در راه ایفای وظیفه‌ام بکار گیرم.

هیئت دولت 10 مصوبه دولت احمدی‌نژاد را لغو کرد

همچنین هیئت وزیران در جلسه امروز خود که بیش از سه ساعت طول کشید، بعداز اظهارات روحانی و قرائت منشور اخلاقی دولت، تصمیمات و مصوباتی مهم اتخاذ شد که از جمله آنها برای بهبود وضعیت معیشت مردم و نجات دریاچه ارومیه است.

در این جلسه، هیات دولت مصوب کرد که کارگروه نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت وزیر نیرو و عضویت وزرای جهاد کشاورزی، کشور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایجاد شود.

این کارگروه ماموریت یافت با استفاده از سوابق مطالعات و اقدامات قبلی به عمل آمده در این زمینه و بررسیَ‌های تخصصی و میدانی بیشتر، ظرف 2 ماه راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را تدوین و جهت تصمیم‌گیری نهایی به دولت ارائه کند.

هیات دولت همچنین تصویب کرد که بانک مرکزی و وزارتخانه‌های مربوط اقدامات لازم را برای ترخیص کالاهای اساسی وارده به کشور بویژه تخلیه و ترخیص کشتی‌های حامل کالاهای اساسی را به عمل آورند.

در این جلسه، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی موظف شد:

الف- ظرف حداکثر دو هفته لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1392 را تدوین و به دولت ارایه کند.

ب- گزارش اجرای قانون برنامه پنجم را پس از اخذ گزارش دستگاههای مربوط تدوین و به دولت ارایه نماید تا در هنگام ارایه بودجه سال 1393 مطابق قانون به مجلس شورای اسلامی و مردم ارایه شود.

ج- لایحه بودجه قانون سال 1393 را سریع تر تدوین و به دولت ارایه نماید تا در موعد قانونی مقرر، تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.

روحانی

هیات دولت همچنین تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی و اساسنامه‌ها و موضوعات پیشنهادی دستگاهها که در دولت قبل به تصویب رسیده بود ولی به دلیل تغییر دولت ابلاغ نشده بود را مجددا بررسی و تصویب کرد که در سیر ابلاغ قرار خواهند گرفت.

دولت همچنین تعدادی دیگر از این موارد برای بازنگری و در صورت لزوم برای اصلاح به دستگاه های مربوطه و کمیسیون های هیات دولت ارجاع داد تا پس از بررسی بیشتر در دستور کار دولت قرار گیرند.

دولت کنونی همچنین 10 مصوبه دولت قبل را که متضمن ایجاد امتیاز خاص برای اشخاص حقیقی و حقوقی بود و یا تعهد مازاد بر اعتبار برای دستگاهها ایجاد می‌نمودند را لغو کرد.

بر اساس دستور رییس جمهور، مقرر شد دستگاههای اجرایی اقداماتی را که می توانند در 100 روز بر اوضاع و معیشت مردم تاثیر مثبت داشته باشند، ظرف یک هفته به دولت اعلام کنند.

اعضای هیئت دولت با پایان جلسه و گرفتن عکس یادگاری، به جمع خبرنگاران آمده و به سوالات آنها پاسخ دادند.

روحانی: مصوبه دولت برای تامین کالاهای قانون اساسی

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل اولین جلسه هیئت دولت گفت: خدا را شاکرم که اولین جلسه هیئت دولت تشکیل شد و در این جلسه معاونین و وزرا سوگندنامه اخلاقی دولت را قرائت کردند.

وی با اشاره به برگزاری اولین جلسه هیات دولت یازدهم افزود:  با برگزاری این جلسه حماسه سیاسی مردم تکمیل شد.

وی با اشاره به مصوبات امروز هیئت دولت گفت:‌اولین مصوبه دولت در زمینه تامین کالاهای اساسی مردم بود تا مردم از ناحیه تامین این کالاها نگرانی نداشته باشند.

رییس جمهور همچنین با اشاره به بحث نجات دریاچه ارومیه گفت: من قول داده بودم تا در اولین جلسه هیئت دولت تصمیمی برای نجات دریاچه ارومیه اتخاذ شود و کارگروهی در این زمینه زیر نظر وزیر نیرو تشکیل شد تا تصمیمات لازم دراین باره گرفته شود.

*وزیر اقتصاد و دارایی :تعیین سود بانکی بر اساس عقود اسلامی

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی در حاشیه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به برنامه عملیاتی خود برای اقتصاد کشور گفت: انشاءالله این برنامه عملیاتی تا اواخر این هفته ارائه خواهد شد.

همچنین وزیر اقتصاد از تصمیم این وزارتخانه برای تعیین نرخ سود بانکی بر اساس عقود اسلامی خبر داد.

*وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:منتفی شدن افزایش قیمت نرخ مکالمات تلفن‌های ثابت و سیار

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران با اشاره به منتفی شدن بحث افزایش قیمت مکالمات تلفن‌های سیار و ثابت گفت: بر اساس مصوبه‌ای که ما پیش از این داشتیم قیمت مکالمات تلفن‌های ثابت و سیار افزایش پیدا می‌کرد که ما با بخشنامه‌ای این افزایش را منتفی کردیم. وی افزود: فکر کردیم که شاید درست نباشد که در ابتدای دولت چنین فشاری به مردم وارد شود.

روحانی:اولین مصوبه دولت در زمینه تامین کالاهای اساسی مردم بود تا مردم از ناحیه تامین این کالاها نگرانی نداشته باشند

*باید به سمت بازگشایی خانه سینما با رعایت مسائل قانونی حرکت کنیم

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به اولویت‌های خود در حوزه فرهنگ گفت: ما اولویت‌های زیادی در بخش فرهنگ داریم اما مهمترین برنامه ما این است که شورای فرهنگ عمومی را فعال کنیم.

وی افزود: در شرایطی هستیم که آسیب‌های فرهنگی فوق‌العاده‌ای علیه ما وجود دارد و ماهواره و مسائل دیگر امروز فرهنگ کشور را تهدید می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از این رو ما باید در خصوص مقابله با تهاجم فرهنگی و همچنین ارتقاء فرهنگ اسلامی کار و فعالیت کنیم که یکی از اولویت‌های دولت نیز همین است.

همچنین جنتی در پاسخ به سۆال دیگری درباره بحث خانه سینما گفت: خانه سینما یک قرارگاه برای سینماگران است که مسائل صنفی خود را مطرح می‌کنند و ما باید به سمتی برویم که با رعایت مسائل قانونی، خانه سینما بازگشایی شود.

وی افزود: امروز مجموعه‌ای از اختلافات وجود دارد که باید بر اساس قانون، این اختلافات برطرف شود.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت برقراری عدالت فرهنگی در جامعه تأکید کرد.

پزشک خانواده

*وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: توقف اجرای طرح پزشک خانواده شایعه است

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی از شایعات در مورد توقف طرح پزشک خانواده گفت: توقف طرح پزشک خانواده شایعه است و این طرح در حال اجراست.

وی در جمع خبرنگاران افزود:‌ اجرای این طرح در استان های شامل این طرح ادامه دارد و قرار شد اشکالات آن برطرف شود که نبود هماهنگی میان دستگاههای مجری طرح از جمله این مشکلات است.

*رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری:یک راهبرد منسجم برای سازمان میراث فرهنگی تعریف می‌شود

محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: به نظر می رسد این سازمان در گذشته راهبرد مشخصی نداشته است بنابراین باید با اتخاذ تدابیری مناسب راهبرد آن به صورت منسجم تعریف و تدوین شود.

وی افزود: این سازمان از سه رکن میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده که این سه واحد توسعه متوازنی نداشته است بنابراین باید تلاش کنیم تا هویت و ماهیت سازمان بازتعریف و ساماندهی شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اولویت‌های ما این است که تعامل و ارتباط سه رکن فعالیت سازمان را ایجاد کنیم و این فرهنگ سازمانی و هویت واحد بر مجموعه فعالیت‌ها حاکم باشد.

*وزیر تعاون، رفاه و کار:حل مشکل اشتغال با مدیریت صحیح و احیای تعاونی ها

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه در جمع خبرنگاران و در پایان جلسه هیئت دولت، در پاسخ به سئوالی درباره برنامه های این وزارتخانه گفت: حل مسئله اشتغال وظیه دولت است و با توجه به شرایط فعلی کشور و وضعیت بودجه تلاش می کنیم وضعیت اشتغال را با مدیریت صحیح بهبود ببخشیم.

وی افزود: در این میان احیا تعاونی ها جزو سرفصل های اصلی برنامه های ما است تا بتوانیم زمینه را برای رشد تعاونی ها حاصل کنیم چرا که تعاونی ها در حالت نیمه تعطیل قرار دارند.

بخش سیاست تبیان


منبع :فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین