سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هنرمند بلژیکی در اقدامی خارق‌العاده، پرتره‌ای از «نلسون ماندلا» را با ضربات مشت بر روی دیوار به تصویر کشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خلق پرتره ماندلا با ضربات مشت


هنرمند بلژیکی در اقدامی خارق‌العاده، پرتره‌ای از «نلسون ماندلا» را با ضربات مشت بر روی دیوار به تصویر کشید.

خلق پرتره ماندلا با ضربات مشت

«نیل آکاشی»، هنرمند بلژیکی با پوشیدن دستکش بوکس و وارد آوردن ضربات متعدد، تصویری از «نلسون ماندلا» را روی دیوار کارگاه نقاشی‌اش در شانگهای حک کرد.

این هنرمند با 27 هزار بار کوبیدن مشت به دیوار، تصویری از سمبل استقامت سیاهان آفریقا را به تصویر کشید.

آکاشی ایده‌ این طرح را از علاقه‌ نلسون ماندلا به ورزش بوکس پیش از آغاز مبارزاتش علیه آپارتاید گرفته است.

 

هنرمند 34 ساله بلژیکی ساخت این نقش را از روزهای پایانی ژوئن آغاز کرد و تا اوایل جولای آن را به پایان برد و در تمام این مدت گرمای طاقت‌فرسای تابستان شانگهای را تحمل کرد.

«آکاشی» در این‌باره گفت: در این مدت حدود سه تا پنج کیلو وزن کم کردم. زمانی تصمیم به خلق این پرتره شش متری گرفتم که ماندلا از اوایل ژوئن در بیمارستان بستری شد و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد.

وی این پرتره را بر روی دیواری پوشیده از سولفور جیوه که برگرفته از هنر قدیمی چینی‌ها است، خلق کرده و با استفاده از رنگ سیاه در اثرش، نماد مبارزه ماندلا برابر آپارتاید را به تصویر کشیده است.

آکاشی درباره اثرش توضیح داد: حقیقتا ماندلا را یک هنرمند بزرگ آزادی می‌دانم. ماندلا منبع الهام هنری خارق‌العاده‌ای برای تمام جهان است.

نلسون ماندلا به‌ عنوان نخستین رییس جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی، در سال 1993 موفق به کسب جایزه صلح نوبل شد.

هنرمند 34 ساله بلژیکی ساخت این نقش را از روزهای پایانی ژوئن آغاز کرد و تا اوایل جولای آن را به پایان برد و در تمام این مدت گرمای طاقت‌فرسای تابستان شانگهای را تحمل کرد

نلسون رولیهلاهلا ماندلا (زادهء 26 تیر 1297 خورشیدی برابر با 18 ژوئیه 1918) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که درانتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهء مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود.

او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود. ماندلا در طول 27 سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد، مشهورترین چهرهء مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود.

خلق پرتره ماندلا با ضربات مشت

ماندلا پس از آزادی از زندان در سال 1990، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم اکنون یک چهره سرشناس دولتمرد است که همچنان در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلاست. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به‌نشانهء احترام وی را مخولو (پدربزرگ) صدا می‌زنند.

 

فرآوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

همشهری آنلاین

حزب کنگره ملی آفریقا

فیگارو

ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین