سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحویل بیش از یک میلیون واحد مسکن مهر، تامین خدمات روبنایی سایت ها و حمل و نقل شهرهای جدید به شهرهای مادر از بزگترین چالش های آخوندی در بخش مسکن است. سر و سامان پروژه های مسکن مهر در شهرهای جدید اطراف تهران از بزرگترین چالش های آخوندی در وزارت راه و شهرساز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرنوشت نامعلوم مسکن مهر با وزیر جدید!


تحویل بیش از یک میلیون واحد مسکن مهر، تامین خدمات روبنایی سایت ها و حمل و نقل شهرهای جدید به شهرهای مادر از بزگترین چالش های آخوندی در بخش مسکن است. سر و سامان پروژه های مسکن مهر در شهرهای جدید اطراف تهران از بزرگترین چالش های آخوندی در وزارت راه و شهرسازی است زیرا بیش از یک میلیون خانوار در انتظار تحویل واحدهای خود هستند تا هر چه زودتر با اجاره نشینی خداحافظی کنند.

در واقع دولت دهم با وجود وعده هایی که برای خانه دار شدن تمامی ایرانیان داده بود نتوانست حتی تمام واحدهای مسکن مهر را در دوران خود به مردم واگذار کند و تنها حدود نیمی از این واحدها بنابر آمار این وزارتخانه به متقاضیان تحویل داده شده است.

اخوندی

براین اساس شهر جدید پرند به عنوان بزرگترین سایت مسکن مهر که برنامه ساخت 95 هزار و 300 واحد مسکن مهر در آن دیده شده است به شدت با مشکل تامین خدمات زیربنایی و روبنایی روبرو است و وزارت نیرو  هم بارها اعلام کرده که بودجه کافی برای تامین زیرساخت ها را ندارد.

گرچه دولت دهم سعی کرد با تخصیص اعتباراتی از چند منبع، این هزینه ها را جبران کند اما بازهم حجم بالای کار وزارت نیرو در شهرهای جدید نتوانست همپای ساخت مسکن، پیش برود و در نهایت تحویل واحدهای مسکن مهر به تعویق افتاد.

در حال حاضر در شهر جدید پرند که قرار بود در پایان وزارت علی نیکزاد به عنوان یک شهر امروزی دارای امکانات حمل و نقل مناسب و بازارهایی برای تامین نیازهای مردم باشد، تنها تلی از خاک با ساختمان های نیمه کاره است که متقاضیان را در هنگام بازدید از سایت های مسکن مهر متعجب می کند.

در واقع قول وزیر راه و شهرسازی دولت دهم مبنی بر تامین مترو پرند به جایی نرسید و تنها ریل گذاری بخشی از مسیر که از پرند تا فرودگاه امام خمینی بود به اتمام رسید و هنوز اقدامات خاصی در مابقی مسیر انجام نشده است این در حالی بود که نیکزاد قرار بود در خردادماه امسال مترو پرند را افتتاح کند و مترو هشتگرد را هم در نیمه اول امسال به اتمام برساند.

عدم تحویل بیش از 70 هزار واحد در پرند

براساس این گزارش تاکنون 25 هزار واحد در شهرجدید پرند واگذار شده است که تقریبا محوطه سازی تمامی این واحدها به اتمام نرسیده و مردم از زمین های خاکی برای رسیدن به واحدهای خود می گذرند و به دلیل نبود حمل و نقل مناسب با شرایط سختی به محل کار خود در تهران می روند.

مصوبه هیئت وزیران در آخرین روزهای دولت دهم مبنی بر آزادسازی سندهای مسکن مهر هم از دیگر موضوعاتی است که باید از سوی وزیر راه و شهرسازی مشخص شود به این دلیل که آزادسازی سند بدون ایجاد سازو کارهای قانونی می تواند زمینه را برای سودجویی بیشتر دلالان از این بازار فراهم کند

گزارش ها حاکی از این است که ساخت و ساز واحدها که در دو سال اخیر با شتاب انجام می شد هم از اسفندماه سال گذشته به حالت نیمه تعطیل درآمده و پیمانکاران و انبوه سازان حاضر به ساخت مسکن با نرخ های تعیین شده از سوی دولت نیستند.

آنها معتقدند که افزایش نرخ مصالح ساختمانی در سال گذشته، هزینه های ساخت مسکن مهر را هم افزایش داده بنابراین دولت باید در نرخ کنونی تجدید نظر کند بنابراین ساخت و سازهای مسکن مهر در شهرهای جدید اطراف تهران به خصوص پرند و پردیس به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

مسکن مهر

ساخت مسکن مهر در شهر جدید پردیس هم تحویل واحدهای مسکن مهر با تاخیر زیادی روبرو است و وضعیت چند هزار واحدی که قرار بود در 6 ماهه ابتدای امسال به پیش خریداران واگذار شود هنوز نامشخص است ضمن آنکه در سال گذشته برای 80 هزار واحد دیگر هم ثبت نام انجام گرفت که هنوز در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند و پیمانکاران رغبتی برای ساخت از خود نشان نمی دهند.

از سوی دیگر، مصوبه هیئت وزیران در آخرین روزهای دولت دهم مبنی بر آزادسازی سندهای مسکن مهر هم از دیگر موضوعاتی است که باید از سوی وزیر راه و شهرسازی مشخص شود به این دلیل که آزادسازی سند بدون ایجاد سازو کارهای قانونی می تواند زمینه را برای سودجویی بیشتر دلالان از این بازار فراهم کند.

بنابراین به نظر می رسد که یکی از اولویت های وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم ساماندهی به پروژه های مسکن مهر و تامین زیرساخت های این پروژه ها است تا هرچه زودتر متقاضیانی که از سال ها پیش در این پروژه ثبت نام کردند صاحبخانه شوند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین