سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نمایشگاهی از تابلوهای نقاشی و طرح‌های ابتکاری لئوناردو داوینچی برای ساخت ابزار آلات مختلف مکانیکی با هکاری سفارت ایتالیا در دوبی آغاز به کار کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح‌های ابتکاری داوینچی


نمایشگاهی از تابلوهای نقاشی و طرح‌های ابتکاری لئوناردو داوینچی برای ساخت ابزار آلات مختلف مکانیکی با هکاری سفارت ایتالیا در دوبی آغاز به کار کرد.

طرح‌های ابتکاری داوینچی

«جورجیو استاراتسی»، سفیر ایتالیا در دوبی از افتتاح یک نمایشگاه ویژه آثار لئوناردو داوینچی، نقاش ایتالیایی خبر داد.

این نمایشگاه که توسط سفارت ایتالیا در دوبی راه‌اندازی شده است، تا 15 اوت ادامه دارد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور مدیر موزه لئوناردو داوینچی در ایتالیا و تعدادی از مسئولان فرهنگی این کشور انجام شد.

در این نمایشگاه مجموعه‌ای از آثار هنری داوینچی در عصر رنسانس به نمایش گذاشته شده است.

وی علاوه بر نقاشی از چهره افراد و مناظر‌، طرح‌های ابتکاری خود برای ساخت وسایل و ابزارآلات مختلف مکانیکی را هم ترسیم کرده است.

هم‌اکنون در این نمایشگاه 40 ابزار که براساس طرح‌های ابتکاری داوینچی ساخته شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

بیشتر این ابزارها در کشاورزی،‌ دریانوردی‌، پرواز و جنگ کاربرد دارند.

چندی پیش این نمایشگاه با نظارت «شیخ حمد بن مبارک»، وزیر فرهنگ و جوانان امارات در ابوظبی برگزار شد.

 

زندگینامه لئوناردو داوینچی

لئوناردو در سال 1452 در نزدیکی شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. پدرش کارمند دولت و مادرش در مهمانخانه‌ای خدمتکار بود. او دوران کودکی را نزد پدربزرگش و تحصیلات ابتدایی را در مدرسه دهکده محل سکونتش گذراند و با حل مسائل مشکل ریاضی نشان داد که بسیار باهوش است.

در همین زمان استعداد خلاقه‌اش در هنر نقاشی نیز آشکار شد و در16سالگی "آندره دل وروچیو" استاد نقاشی او بسیار تشویقش کرد. وروچیو فن کارکردن روی سنگ مرمر، چوب و فلز را به لئوناردو آموخت.

لئوناردو مخترع بزرگی بود. یکی از طرح‌های ابتکاری او لباس غواصی و زیر دریایی جنگی است. او همچنین مسلسل، تانک نظامی، ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، کیلومتر شمار و خیلی چیزهای دیگر را اختراع کرد

او عقیده داشت که آشنایی با مکتب‌های کلاسیک لاتین و یونان، فلسفه، ریاضیات و کالبد شکافی برای لئوناردو بسیار ضروری است.

لئوناردو در 26 سالگی تحصیلاتش را به پایان رساند و به گروه نقاشان پیوست و در همان سال‌ها آلت موسیقی جدیدی را اختراع کرد و آن را عود نامید که مورد توجه دوک لودویک سفورزا، حکمران میلان قرار گرفت.

در آن زمان مدعیان تاج و تخت ایتالیا برای تصاحب مقام پادشاهی با هم در جنگ بودند. لئوناردو نیز از آب گل آلود ماهی گرفت و شروع به طرح و ساختن ماشین‌های جنگی کرد و همین امر باعث شد که دوک به سلطنت برسد.

لئوناردو هم فوراً وقت را غنیمت شمرد و نقشه‌های جدید شهرسازی را که مطابق با آن طرح شبکه فاضلاب شهری مطلوب می‌شد، ارائه داد؛ ولی دوک که تنها به تابلوهای نقاشی علاقه داشت، آن را رد کرد و پس از مدتی به داوینچی فرمان داد که تابلوی "شام آخر" را که از آثار نفیس لئوناردو بود در خانقاه سانتاماریا به معرض نمایش بگذارد.

طرح‌های ابتکاری داوینچی

لئوناردو مخترع بزرگی بود. یکی از طرح‌های ابتکاری او لباس غواصی و زیر دریایی جنگی است. او همچنین مسلسل، تانک نظامی، ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، کیلومتر شمار و خیلی چیزهای دیگر را اختراع کرد.

لئوناردو در سال 1500 در سن چهل و هشت سالگی به فلورانس بازگشت و شش سال در آنجا ماند و در همین مدت بود که باشکوه ترین اثر هنری خود، یعنی تابلوی "مونالیزا" یا "لبخند ژوکوند" را خلق کرد.

 

داوینچی هیچ گاه محاسبات مربوط به دستگاه ماشین را فاش نکرد؛ زیرا معتقد بود که "طبیعت زشت انسان او را مجبور می کند تا از این وسیله ها در راه مقاصد ناپسند و خرابکارانه استفاده کند".

لئوناردو داوینچی در سال 1519 چشم از جهان فرو بست.

 

فرآوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

ایسنا به نقل از شبکه الزاویه

همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین