وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر چه اكثریت مردم زمان امیرالمؤمنین كسانی بودند كه از لذتهای دنیا محروم بودند، اما امیرالمؤمنین همچنان بر زهد تأكید می كرد و خطابش در این تأكید با متمكنین و ثروتمندان جامعه بود. امروز هم اكثریت مردم ما از یك سری امكانات اولیه زندگی محرومند، اما برخوردارا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسئولیتهای شیعه امام علی علیه السلام

شیعه

و اما مسئولیت شیعه یا مسئولیت ما: مسئولیت ما كه شیعه علی علیه السلام هستیم و به آن افتخار می كنیم، مسئولیت ما كه شیعه علی هستیم و دنیا ما را به جهت امیرالمۆمنین شناخته است كه:

(و معروفین بتصدیقنا إیاكم)

مسئولیت ما كه شیعه امام علی هستیم و خدای را بر تمسك به ولایت امیرالمۆمنین حمد می كنیم:

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسكین بولایه أمیرالمۆمنین

آیا همین افتخار و اعتقاد و تمسك ما را بس است و دیگر مسئولیتی بر دوش ما نیست؟

پس علی وار بودن، علی وار زیستن و علی وار مردن چه می شود؟

آیا همین كه بگوییم علی به عثمان بن حنیف كه از خواص اصحاب اوست فرموده شما نمی توانید مثل من عمل كنید و اینكه امام سجاد زین العابدین در مقابل زهد و عبادت امیرالمۆمنین احساس عجز می كنند، اینكه امام باقر (علیه السلام) می فرماید: از ما معصومین هم هیچ كس توان انجام دادن اعمال امام علی (علیه السلام) را ندارد، آیا برای توجیه بی مسئولیتی ما كافی است؟

پس فرمایش امام علی (علیه السلام) چه می شود، كه می فرماید:

إن لكل مأموم إماماً یقتدی به

هر پیروی را امامی است كه به او اقتدا می كند و از او پیروی می نماید.

امام علی (علیه السلام) خود پاسخ ما را داده است و پس از ذكر سیره خود و ذكر اینكه شما توانایی چنین عمل كردنی را ندارید، می فرماید:

و لكن أعینونی بورعِ و إجتهادِ و عقهِ و سدادِ

اما با پرهیزكاری و تلاش فراوان و پاكدامنی و راستی مرا یاری دهید.

اگر چه اكثریت مردم زمان امیرالمۆمنین كسانی بودند كه از لذتهای دنیا محروم بودند، اما امیرالمۆمنین همچنان بر زهد تأكید می كرد و خطابش در این تأكید با متمكنین و ثروتمندان جامعه بود. امروز هم اكثریت مردم ما از یك سری امكانات اولیه زندگی محرومند، اما برخورداران از امتیازات دنیا، همچنان هم مورد خطاب كلام مولا علی (علیه السلام) می باشند و كسانی كه مسئولیت دولتی دارند،‌بار مسئولیتشان سنگین تر است

پس سخن در این نیست كه ما یا جامعه ما بتواند خود را همگون و همسان با امام علی بن ابیطالب كند. سخن در پیدا كردن سمت و جهت حركت است،‌ یعنی:

مسئولیت ما و جامعه شیعی و علوی ما قرار گرفتن در سمت و سویی است كه به امام علی (علیه السلام) منتهی می شود.

مسئولیت ما قرار گرفتن در جبهه ای است كه امام علی (علیه السلام) علمدار اوست. پس اگر جامعه ما جامعه ای شیعی و حكومت ما حكومتی علوی است، ‌با توجه به بارزترین شاخصه های امیرالمۆمنین در دوران حكومتش، مسئولیت فعلی ما چیست؟

عدالت

1- تلاش جهت برقراری عدالت اجتماعی و تبدیل آ‌ن به فرهنگ ملی

عدالت اجتماعی یعنی یكسان بودن نظر و نگاه حكومت نسبت به آحاد مردم در مقابل قانون، امتیازات و برخوردها از یكسو و یكسان بودن حركت و نگاه و اشاره مسئولین از بالاترین رده ها تا پایین ترین رده ها در پرداختن به مشكلات مردم از سوی دیگر. یعنی اینكه همه مردم جامعه احساس كنند كه به طور یكسان از بركات نظام اسلامی بهره مند می گردند و برای رسیدن به چنین مرتبه ای باید هیچ یك از اصول و ارزشها تحت الشعاع ملاحظه كاری و شخصیت افراد صاحب نفوذ قرار نگیرد. و البته همین عدالت امیرالمۆمنین بود كه موجب شد كسانی كه صاحب نفوذ بودند نتوانند او را تحمل كنند و در پایان هم (قتل فی محراب عبادته لشده عدله). گرچه توده های مردم از عدالت امیرالمۆمنین مسرور بودند اما متاسفانه به علت ضعیف بودن قدرت تحلیل مردم، افراد صاحب نفوذ بر افكار مردم اثر می گذاشتند و آنها را به انحراف و مخالفت می كشیدند.

مسئولیت ما قرار گرفتن در جبهه ای است كه امام علی (علیه السلام) علمدار اوست. پس اگر جامعه ما جامعه ای شیعی و حكومت ما حكومتی علوی است،‌با توجه به بارزترین شاخصه های امیرالمۆمنین در دوران حكومتش، مسئولیت فعلی ما چیست؟

پس مسئولیت ما اجرای عدالت در هر مقام و منصب به مقدار توان و طاقت است.

باید عدالتی را كه می شود اجرا كرد ، به اجرا در آ‌ورد و برای رسیدن به آن ، مردم باید معنای عدالت را بفهمند تا عدالت به صورت یك فرهنگ در آمده و قابل تحمل شود و مردم برای رسیدن به آن تلاش كنند.

2- علاج بیماریهای اساسی جامعه اسلامی از طریق زهد علوی

اگر چه اكثریت مردم زمان امیرالمۆمنین كسانی بودند كه از لذتهای دنیا محروم بودند، اما امیرالمۆمنین همچنان بر زهد تأكید می كرد و خطابش در این تأكید با متمكنین و ثروتمندان جامعه بود. امروز هم اكثریت مردم ما از یك سری امكانات اولیه زندگی محرومند، اما برخورداران از امتیازات دنیا، همچنان هم مورد خطاب كلام مولا علی (علیه السلام) می باشند و كسانی كه مسئولیت دولتی دارند، ‌بار مسئولیتشان سنگین تر است.

اجرای این دو سیره، مسئولیتی است كه در پیش روی همه ماست.

امیرالمۆمنین این دو مشعل را روشن كرده است تا همه تاریخ را روشن كند و اگر كسانی سرپیچی كنند خودشان ضرر خواهند دید.

چرا كه:

 نام علی ، یاد علی و درس علی در تاریخ فراموش نخواهد شد.

بخش نهج البلاغه تبیان


منبع: سایت امام علی علیه السلام

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین