سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تیم ملی بسکتبال ایران با شکست فیلیپین در دیدار نهایی مسابقات قهرمانی آسیا، برای سومین بار بر بام قاره‌کهن ایستاد و جام قهرمانی را بالای سر برد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بسکتبال قهرمانی آسیا - فیلیپین

ایران قهرمان مقتدر قاره کهن


تیم ملی بسکتبال ایران با شکست فیلیپین در دیدار نهایی مسابقات قهرمانی آسیا، برای سومین بار بر بام قاره‌کهن ایستاد و جام قهرمانی را بالای سر برد. آسمانخراش‌های ایران در شرایطی موفق شدند با اقتدار میزبان این دوره از مسابقات را شکست دهند که قبل از این با پیروزی برابر چین تایپه به رقابت‌های جام‌جهانی در اسپانیا راه پیدا کرده بودند.
دیدار نهایی بیست و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی آسیا بین تیم‌های ملی ایران و فیلیپین در شهر مانیل برگزار شد که در پایان تیم ملی ایران برتری 85 بر 71 مقابل رقیب خود را رقم زد و قهرمان جام ملت‌های آسیا شد.

تیم سرخپوش ایران در این بازی با ترکیب حامد حدادی، مهدی کامرانی، حامد آفاق، اوشین ساهاکیان و صمد نیکخواه بهرامی برابر حریف به میدان رفت. کوارتر اول این دیدار با وجود بازی نزدیک دو تیم با برتری 17 بر 15 شاگردان بچیروویچ خاتمه یافت.

نخستین امتیاز مسابقه را صمد نیکخواه بهرامی روی یک حرکت زیبا کسب کرد و ایران را در شروع کار 2 بر صفر پیش انداخت. فیلیپینی‌ها که پرس در دفاع و سرعت در ضد حمله را در دستور کار قرار داده بودند روی اشتباهات متوالی بازیکنان کشورمان در دقایق ابتدایی 6 امتیاز متوالی را کسب کردند. در ادامه کار نیکخواه بهرامی و اوشین ساهاکیان پی در پی را کسب کردند تا کار در عدد 6 به تساوی کشیده شود.

فیلیپین که در دفاع خوب کار می‌کرد بار دیگر 10 بر 6 از ایران پیش افتاد که یک پرتاب منطقه‌ای توسط کاردوست و شوت 3 امتیازی نیکخواه بهرامی ایران را 11 بر 12 پیش انداخت. دو تیم در ادامه کار در عدد 15 به تساوی دست یافتند ولی در نهایت این تیم ایران بود که با پرتاب دو امتیازی سهراب‌نژاد این کوارتر را با برتری به پایان برد.

در کوارتر دوم فیلیپینی‌ها با یک پرتاب دو امتیازی کار را به تساوی کشاندند و در ادامه پرتاب 3 امتیازی این تیم باعث شد که میزبان 20 بر 19 از ایران پیش بیفتد اما مهدی کامرانی با پرتاب 3 امتیازی خود ورق را برگرداند و در ادامه با ثبت امتیاز 24 توسط تیم ایران سرمربی تیم فیلیپین مجبور به تقاضای تایم اوت شد.

ایران

با شروع دوباره بازی اسکوربورد سالن برای دقایق طولانی قطع شد و بازیکنان برای این که بدن‌های خود را گرم نگه دارند به داخل زمین رفتند و به تمرین پرداختند. بعد از وقفه‌ای که ایجاد شد با تایید داوران این مسابقه پی گرفته شد و حدادی دو بار پیاپی زیر حلقه موفق عمل کرد و ایران را 30 بر 23 پیش انداخت. پاس گل این بازیکن برای ساهاکیان باعث شد ایران 32 بر 23 پیشی بگیرد و مربی حریف را وادار به تقاضای تایم اوت کند.

در ادامه میزبان 3 امتیاز کسب کرد و دو خطای متوالی از بازیکنان کشورمان سبب شد تا این بار بچیروویچ تقاضای تایم اوت کند. سرمربی تیم کشورمان در این لحظات تلاش می‌کرد تا شاگردانش آرامش خود را برای 3:36 دقیقه باقیمانده این کوارتر حفظ کنند.

اشتباه بازیکنان ایران در حمله و لو رفتن توپ این فرصت را به فیلیپین داد تا در فاصله 2:34 دقیقه به پایان کوارتر دوم به امتیاز 29 برسند ولی خیلی زود حدادی با یک شوت دو امتیازی و یک پرتاب پنالتی ایران را به امتیاز 35 رساند. در دو دقیقه پایانی این نیمه بازیکنان کشورمان چندین بار در حمله توپ را از دست دادند اما در نهایت این نیمه را با برتری 35 بر 34 به سود خود خاتمه دادند. فیلیپینی ها در آخرین ثانیه این نیمه با یک پرتاب 3 امتیازی فاصله را به یک امتیاز کاهش دادند.

در نیمه دوم ایران پرس در دفاع را در دستور کار قرار داد و روی حرکات خوب کامرانی 45 بر 36 از فیلیپین پیش افتاد که دو ضربه پنالتی و یک شوت راه دور 3 امتیازی باعث شد تا حریف به امتیاز 41 برسد. در ادامه کار ساهاکیان، حدادی و کامرانی با گل‌های خود ایران را 53 بر 43 جلو انداختند. فیلیپینی ها که چاره را در شوت‌های راه دور می دیدند در فاصله دو دقیقه 15 ثانیه به پایان کوراتر سوم با یک پرتاب 3 امتیازی فاصله را به 7 امتیاز کاهش دادند. هر چند صمد نیکخواه بهرامی با دو پرتاب پنالتی برتری ایران را به 9 امتیاز افزایش داده بود ولی بار دیگر پرتاب 3 امتیازی راه دور جیم آلاپاگ فاصله را کمتر کرد و فیلیپین را به امتیاز 51 رساند. در دقیقه پایانی این کوارتر داور بازی خطای چهارم نیکخواه بهرامی را اعلام کرد تا بچیروویچ او را از زمین بیرون بکشد. در آخرین ثانیه کوارتر سوم مهدی کامرانی با یک پرتاب 3 امتیازی ایران را به امتیاز 62 رساند و تا ایران در وقت سوم حریف را 62 بر 53 شکست دهد.

فیلیپینی ها که فاصله را به 9 امتیاز کاهش داده بودند به دنبال خطای غیر فنی بازیکن خود روی نیکخواه بهرامی این فرصت را به شاگردان بچیروویچ دادند تا از میزبان فاصله بگیرند.

بلافاصله پس از شروع وقت چهارم ایران دو امتیاز گرفت و البته در ادامه میزبان یک ضربه پنالتی را وارد سبد ایران کرد. حرکت زیبای حدادی و کسب دو امتیاز از ساهاکیان ایران را 66 بر 54 پیش انداخت و این در حالی بود که 7:50 دقیقه به پایان بازی فرصت باقی بود. حدادی پس از آن زیر سبد حریف ایران را به امتیاز 68 رساند تا سرمربی فیلیپین تقاضای تایم اوت کند.

حدادی پس از این تایم اوت با یک اسلم دانک ایران را به امتیاز 70 رساند که این گل وی بلافاصله روی یک حرکت سرعتی توسط بازیکنان فیلیپین پاسخ داده شد. دو امتیاز از حدادی و یک پرتاب سه امتیاز از یاران فیلیپین ادامه فعل و انفعلات دو تیم زیر حلقه‌های دو سوی میدان بود. فیلیپینی ها که فاصله را به 9 امتیاز کاهش داده بودند به دنبال خطای غیر فنی بازیکن خود روی نیکخواه بهرامی این فرصت را به شاگردان بچیروویچ دادند تا از میزبان فاصله بگیرند.

در دو دقیقه پایانی این دیدار فیلیپین فشار را زیاد کرد و در تلاش بود با پرسینگ در تمام نقاط زمین عقب ماندگی خود را جبران کند که تجربه بازیکنان کشورمان اجازه این کار را به میزبان جام ملت‌ها نداد و در نهایت تیم ایران این بازی حساس را با حساب از آن خود کرد و بر بام آسیا ایستاد.

با برگزاری دیدار نهایی بیست و هفتمین دوره جام ملت های بسکتبال مردان آسیا که حکم انتخابی جهان را هم داشت، پرونده این رقابت ها با کامل شدن جدول رده بندی پانزده تیمی به پایان رسید.

ایران بدون حتی یک باخت و با 9 پیروزی متوالی به عنوان قهرمانی دست یافت و فیلیپن و کره جنوبی هر یک با 7 برد و 2 باخت به ترتیب دوم و سوم شدند.

در این جدول ایران بدون حتی یک باخت و با 9 پیروزی متوالی به عنوان قهرمانی دست یافت و فیلیپن و کره جنوبی هر یک با 7 برد و 2 باخت به ترتیب دوم و سوم شدند. ضمن اینکه سه تیم ایران، فیلیپین و کره جنوبی به عنوان مدال آوران طلا، نقره و برنز مسابقات بسکتبال قهرمانی مردان آسیا به سهمیه پیکارهای جهانی 2014 اسپانیا هم دست یافتند.

حدادی بهترین بازیکن فینال شد

آسمانخراش ایرانی با درخشش فوق‌العاده‌ای که در دیدار فینال بیست و هفتمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا از خود نشان داد عنوان بهترین بازیکن دیدار پایانی جام ملت‌ها را به خود اختصاص داد.

ایران

حامد حدادی سنتر تیم ملی بسکتبال نقش مهمی را در شکست فیلیپین ایفا کرد و بهترین بازیکن دیدار نهایی شد. این بازیکن با کسب 29 امتیاز، 16ریباند، 2 بلاک شات و 2 پاس گل نمایشی خیره کننده در دیدار فینال جام ملت‌های آسیا داشت. بعد از وی صمد نیکخواه بهرامی با 19 امتیاز بهتر از سایر بازیکنان داخل میدان ظاهر شد. کاپیتان تیم ملی 3 ریباند و 7 پاس گل هم به نمام خود ثبت کرد. مهدی کامرانی نیز با کسب 15 امتیاز، 5 پاس گل و 7 ریباند در رده بعدی قرار گرفت. در تیم حریف هم جیسون ویلیام با کسب 18 امتیاز، 3 پاس گل و یک ریباند بهتر از دیگر یاران فیلیپین ظاهر شد.

حامد حدادی" ارزشمندترین بازیکن

"حامد حدادی" به عنوان ارزشمندترین بازیکن بیست و هفتمین دوره رقابتهای قهرمانی آسیا لقب گرفت. در این رده بندی نام "مهدی کامرانی" هم به چشم می‌خورد.

ایران

"حامد حدادی" از ایران در پایان  این رقابتها از سوی برگزارکنندگان به عنوان ارزشمندترین بازیکن تورنمنت لقب گرفت. این بازیکن با کسب 29 امتیاز، 16 ریباند، 2 بلاک شات و 2 پاس گل به عنوان امتیازآورترین بازیکن دیدار با فیلیپین هم لقب گرفت. حدادی با میانگین 17/6 امتیاز به عنوان امتیازآورترین کل مسابقات هم انتخاب شد. مهدی کامرانی با 1/6 توپ‌ربایی در صدر قرار گرفت و صمد نیکخواه بهرامی با 1/4 توپ‌ربایی در جایگاه دوم ایستاد. کامرانی همچنین با 6/9 پاس منجر به گل در فهرست بهترین پاس‌دهندگان تورنمنت قرار گرفت. "مارکوس دوتیت" از فیلیپین با میانگین دو بلاک در صدر جدول قرار گرفت و حدادی از ایران با 1/9 در جای دوم ایستاد.

رهبر معظم انقلاب از تیم ملی بسكتبال ایران تشکر کردند

در پی قهرمانی تیم ملی بسكتبال جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جام ملتهای آسیا و صعود به جام جهانی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی از تیم ملی بسكتبال كشورمان تشكر كردند.

متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

از تیم ملی بسكتبال بخاطر پیروزی‌ای كه مایه خرسندی مردم عزیزمان شد، تشكر می‌كنم.

سیّد علی خامنه‌ای

رئیس جمهور تبریک گفت

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در پیامی قهرمانی تیم ملی بسكتبال در جام ملت‌های آسیا و صعود به جام جهانی 2014 اسپانیا را تبریک گفت و این موفقیت را موجب شادمانی و سربلندی ملت ایران دانست.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در پیامی قهرمانی تیم ملی بسكتبال كشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا و صعود به جام جهانی را به ملت ایران تبریك گفت.

متن پیام دكتر روحانی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

پیروزی فرزندان بلند قامت ایران اسلامی در مسابقات قهرمانی بسكتبال جام ملت‌های آسیا موجب شادمانی و سربلندی ملت ایران شد. اینجانب ضمن تشكر از بازیكنان، كادر فنی و مسئولان فدراسیون بسكتبال، این موفقیت را به ملت شریف ایران تبریك گفته و امیدوارم با عزم بلند این عزیزان، شاهد پیروزیهای درخشان در مسابقات جهانی پیش رو باشیم.

حسن روحانی - رئیس جمهور

بخش ورزشی تبیان


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین