سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نشست خبری دومین جشنواره تئاتر شهر با حضور سید قاسم ناظمی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شهرام کرمی مدیر هنرهای نمایشی سازمان و دبیر جشنواره تئاتر شهربرگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جشنواره تئاتر شهر


نشست خبری دومین جشنواره تئاتر شهر با حضور سید قاسم ناظمی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شهرام کرمی مدیر هنرهای نمایشی سازمان و دبیر جشنواره تئاتر شهربرگزار شد.

جشنواره تئاتر شهر

 در ابتدای این نشست دبیر جشنواره با تسلیت درگذشت محمود استاد محمد نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر و مرشد ترابی پیشکسوت نقالی از خبرنگاران برای پوشش وسیع مراسم تشییع این دو هنرمند و دیگر فعالیت های فرهنگی و هنر تشکر کرد.

وی با تشریح مراحل برگزاری جشنواره گفت: بهن ماه سال گذشته فراخوان جشنواره اعلام شد و سیاست گذاری جشنواره به این شکل بود که دوره قبل را ارزیابی و نقاط ضعف جشنواره را بررسی کنیم. او از حمایت های ناظمی و خوراکیان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری که حامی این جشنواره بودند تشکر کرد.

ناظمی صحبت های خود را با تبریک روز خبرنگار آغاز کرده و گفت: « خبرنگاران از طبقات اجتماعی هستند که در ارتقای فرهنگی جامعه بسیار موثرند اما چون متولی اطلاع رسانی در جامعه هستند خودشان از یاد می روند.»

وی توضیح داد:« از سال گذشته برنامه ریزی جدی برای برگزاری دوره دوم جشنواره آغاز شد. در تقویم برنامه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری این جشنواره در اردیبهشت ماه باید برگزار می شد اما به جهت تقارن با انتخابات احساس کردیم در آن زمان نمی توانیم به خوبی جشنواره را برگزار کنیم و تاریخ آن را به مرداد ماه انتقال دادیم.»

ناظمی افزود:« دوره اول جشنواره با همت اصحاب هنر نمایش به خوبی برپاشد  و شاهد آن استقبال گسترده گروه های جوان از دوره دوم جشنواره تئاتر شهر است. در این دوره بیش از 651گروه برای حضور در جشنواره ابراز آمادگی کردند. تلاش ما در برگزاری جشنواره این است که حضور تئاتر را در فرهنگسراها پررنگ تر کنیم و تئاتر بخش ویژه ای را در فرهنگسراها به خود اختصاص دهد.»

 

تاسیس خانه هنرهای نمایشی تهران

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری با اعلام این خبر راه اندازی خانه هنرهای نمایشی گفت: «مرکزی با عنوان خانه هنرهای نمایشی تهران در ماه های آتی در فرهنگسرای شفق تاسیس و راه اندازی می شود . با گشایش این مرکز با حمایت همکاران ما در بخش مدیریت نمایشی سازمان، فعالیت های نمایشی تخصصی  انجام می شود و برای برجستگان هنرهای تئاتر فرصت ایجاد خواهد شد که در این مرکز به فعالیت بپردازند. »

ناظمی با تاکید بر اینکه در جشنواره تئاتر شهر از برجستگان تئاتر و مدیران فعال در عرصه هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تقدیر خواهد شد، گفت:« از استاد علی نصیریان هنرمند برجسته تئاتر کشور و حسن موذنی کارشناس هنر در منطقه 7 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تقدیر می شود.»

وی با بیان اینکه سازمان فرهنگی هنری شهرداری با امکاناتی که در اختیار دارد تلاش می کند به وظایف خود در حوزه نمایش عمل کند، ادامه داد:« این سازمان بیشتر به دنبال حمایت از هنرمندان جوان است چون حوزه حرفه ای تئاتر متولیان خود را دارد و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تلاش می کند از استعدادهای جوان که کمتر فرصت حضور در محیط های حرفه ای دارند، حمایت کند.

شهرام کرمی با بیان اینکه جشنواره شهر کامل ترین جشنواره تئاتر در سازمان فرهنگی هنری شهرداری است، گفت:« در سال های قبل شش جشنواره توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار می شد و ما همه این جشنواره ها در هم ترکیب کردیم  و همه عناوین آن جشنواره ها را به صورت بخش هایی در جشنواره تئاتر شهر آوردیم به طور مثال سال گذشته بخش بانوان و بخش تئاتر کودک و نوجوان را در جشنواره داشتیم که امسال بخش تئاتر بانوان را حذف کردیم چون تصور می کنیم این بخش باید مستقل باشد و به صورت تخصصی به آن پرداخته شود.»

 

نبود سالن تخصصی تئاتر

دبیر جشنواره با اشاره به این که یکی از معضلات سالن های تئاتر سازمان فرهنگی هنری شهرداری چندمنظوره بودن آن است، گفت:« متاسفانه ما سالن های تخصصی تئاتر نداریم . شهرداری با ساخت تماشاخانه ایرانشهر به عنوان سالنی حرفه ای کمک بسیاری به تئاتر حرفه ای کرد اما چون رویکرد ما در این جشنواره به گروه های تئاتری جوان است در زمینه سالن تئاتر تخصصی ضعف داریم.»

وی ادامه داد: « به همین دلیل عمده فعالیت ما در عرصه تئاتر کودک و نوجوان بود و تنها در چند فرهنگسرا از جمله شفق، بهمن و ابن سینا به گروه های تئاتر بزرگسال سالن دادیم که امیدورایم این ضعف در فرهنگسراها با افتتاح خانه نمایش در فرهنگسرای شفق برطرف شود.»

او از حمایت های مسوولان حوزه هنری رحمت  امینی و قادر آشنا رییس مرکز هنرهای نمایشی و فرزاد هشیار ریاست برج میلاد برای همراهی در برگزاری جشنواره تشکر کرد.

کرمی با بیان اینکه 65 درصد از گروه های جوان شرکت کننده در جشنواره از گروه های فعال در فرهنگسراها هستند گفت: «جشنواره های مختلفی با حضور گروه های حرفه ای برگزار می شود اما گروه های جوان فرصت شرکت در این جشنواره ها را ندارند و رویکرد ما در برگزاری این جشنواره حمایت از این گروه ها است. افرادی مانند فرهاد تجویدی و حمید پورآذری هم با گروه های جوان در این جشنواره شرکت کرده اند.»

 

در سال های قبل شش جشنواره توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار می شد و ما همه این جشنواره ها در هم ترکیب کردیم  و همه عناوین آن جشنواره ها را به صورت بخش هایی در جشنواره تئاتر شهر آوردیم به طور مثال سال گذشته بخش بانوان و بخش تئاتر کودک و نوجوان را در جشنواره داشتیم که امسال بخش تئاتر بانوان را حذف کردیم چون تصور می کنیم این بخش باید مستقل باشد و به صورت تخصصی به آن پرداخته شود

افتتاح نمایشگاه 20 سال پوستر تئاتر ایران

به گفته کرمی نمایشگاه 20 سال پوستر تئاتر ایران با همکاری انجمن گرافیک در نگارخانه لاله برگزار می شود .این نمایشگاه مشتمل بر 40 پوستر برگزیده از هنرمندان حرفه ای است.

دبیر جشنواره از برگزاری کارگاه های آموزشی به عنوان یکی از اتفاقات خوب جشنواره یاد کرد که با حضور 10 هنرمند شناخته شده و 800 هنرجو برپاشد و یکی از برنامه های خوب، موثر و مفید این دوره از جشنواره بوده است.

کرمی از انتشار کتاب تئاتر شورایی و شهروندی نوشته علی ظفر قهرمانی  در طول جشنواره خبر داد که به تئاتر شهر می پردازد.

دبیر جشنواره با بیان اینکه تمام نمایش های حوزه تئاتر کودک و نوجوان و بخشی از نمایش های بخش خیابانی دوره قبل جشنواره به اجرای عمومی درآمده اند، توضیح داد:« در بخش تئاتر صحنه ای به دلیل اینکه گروه ها نیاز به سالن تخصصی دارند نتوانستیم برای آنها کاری انجام دهیم اما امسال هدفمان این است که از نمایش های 66 گروه نمایشی برای اجرای عمومی حمایت کنیم.»

وی ادامه داد:« متاسفانه بعضی از گروه های به دلیل فقدان سالن نمایش تخصصی در فرهنگسراها از اجرای عمومی در این سالن ها استقبال نمی کنند و فقط به دنبال این هستند که کمک هزینه بگیرند و رفع تکلیف کنند. اما گروه های تئاتر کودک و نوجوان اجراهای خوبی داشتند و حتی یکی از گروه ها با 14 میلیون فروش گیشه داشت.»

کرمی در پاسخ به پرسشی درباره بودجه جشنواره توضیح داد: «بودجه این جشنواره در سال گذشته به تصویب رسید و تورم  هزینه ها را خیلی بالا برد و به همین دلیل بودجه این دوره خیلی محدود است. کمک هزینه ای که در فراخوان اعلام شده بودجه شناوری است که سقف آن به همه گروه ها تعلق نمی گیرد و از طرفی افزایش تعداد گروه های شرکت کننده به درخواست هیات انتخاب از 60 گروه به 66 گروه بودجه ما را باز هم تقلیل داد.»

دبیر جشنواره از انتشار دفترچه ای برای آسیب شناسی دوره قبل جشنواره و ارزیابی اهداف، کیفیت و ضعف های برگزاری خبر داد و همچنین ابزار امیدواری کرد دبیرخانه دائمی جشنواره تشکیل شود.

وی با اشاره به اصرار هیات انتخاب در پذیرش نمایش های بیشتر گفت:«کیفیت آثار باعث شد که هیات انتخاب 15 اثر بخش صحنه ای را به 18 اثر افزایش دهد همیشه بخش دردناک جشنواره برای من این است که به دلیل محدودیت بودجه ناچار به حذف تعدادی از گروه ها می شویم. سیاست گذاران جشنواره به دنبال این هستند که تعداد آثار شرکت کننده در دوره سوم را افزایش دهند و حتی کمک هزینه به گروه هایی که در مرحله اول پذیرفته شده و به مرحله دوم نمی رسند هم تعلق گیرد.»

کرمی در پاسخ به پرسشی درباره نبود تبلیغات شهری برای جشنواره تئاتر شهر توضیح داد:« از شنبه تبلیغات شهری و پخش تیزر در مترو آغاز می شود. سازمان زیبا سازی تشکیلاتی مستقلی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری است و برنامه های متعددی در تبلیغات دارد و در برنامه ریزی این سازمان ما خواستیم که در هفته آینده تبلیغات جشنواره را داشته باشیم.»

ناظمی هم در پاسخ به پرسشی درباره تعدد جشنواره ها و برنامه های تئاتر در اردیبهشت ماه و اضافه شدن جشنواره تئاتر شهر هم به این برنامه ها از سال آینده گفت:« ما به دنبال ایجاد یک شبکه فرهنگی و تامین نیازهای فرهنگی سالانه خود در سازمان فرهنگی هنری شهرداری هستیم. زمانی که جشنواره در اردیبهشت برگزار شود ما می توانیم از خروجی این جشنواره در برنامه طول سال استفاده کنیم اما امسال برای حضور گروه های تئاتر جشنواره ، برنامه های تابستانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری را از دست داده ایم . سازمان نیازمند سفارش کار به بعضی از هنرمندان است و از نمایش های گروه های شرکت کنند در جشنواره هم برای برنامه های مختلف خود در سال استفاده خواهد کرد و نیازهای خود در حوزه تئاتر را با این نمایش ها برطرف می کند.»

وی همچنین در پاسخ به انتقادی درباره عدم نبود تبلیغات برای تئاتر در سطح شهر توضیح داد:« در سال گذشته بسیاری از نمایش ها که با منویات سازمان فرهنگی هنری شهرداری سازگاربودند تبلیغات شهری داشتند و ما در چارچوب فعالیت های سازمان کاری که می توانستیم انجام دادیم. در سال  گذشته بسیاری از بزرگان هنرهای نمایشی در فرهنگسراهای اندیشه و ارسباران نمایشنامه خوانی داشتند و از حداقل پوشش تبلیغاتی محیطی بهره مند شدند. اما به نظر من جای تبلیغات هنرهای نمایشی خالی است و امیدوارم دوستان سازمان زیبا سازی بخشی از فضای تبلیغاتی خود را تا جایی که امکان داشته باشد به هنرهای نمایشی اختصاص دهند.»

کرمی هم از همکاری مسوولان سالن های مختلف نمایشی مانند تماشاخانه آو و نگارخانه لاله و برج میلاد تشکر کرد و ابراز امیدورای کرد مرکز تئاتر خاوران و صبا هرچه زودتر ساخته و افتتاح شود.

 

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: ستاد خبری جشنواره

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین