سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با جذب طلاب نخبه و به اصطلاح مغز، می توان از پدیده فرار مغزها در حوزه را کاهش داد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد اولیائی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرار مغزها از حوزه(2)

راه های جلوگیری از فرار مغزها

فرار مغزها از حوزه(2)
با جذب طلاب نخبه و به اصطلاح مغز، می توان از پدیده فرار مغزها در حوزه را کاهش داد.

در قسمت پیشیین، به بیان پدیده ی فرار مغزها در حوزه اشاره شد و عوامل گسترش این پدیده بیان گردید. در این قسمت سعی می شود راه های جلوگیری و کاهش این فرار ذکر شود؛

 

جذب نخبگان

بهترین راه مبارزه و با فرار مغزها از حوزه جذب مغزهاست. به عبارت دیگر جذب نخبگان حوزه می تواند از فرار آن ها به جاهای دیگر جلوگیری کند.

 

سیستم حوزه، خود باید برای جلوگیری از این فرار ها اقدام به جذب نماید. اگر دست اندرکاران حوزه نخواهند این متخصصین فعلی یا آینده را از دست ندهند باید شرایط را برای آن ها فراهم نموده و با بکار گیری ایشان در بدنه خود حوزه، از رفتن آن ها جلوگیری کند.

در غیر اینصورت همانگونه که قبلا ذکر شد موسسات و ادارات دیگر در کمین جذب چنین افرادی نشسته اند.

 

بهبود اقتصاد

در قسمت نخست عوامل اقتصادی یکی از مهمترین دلایل فرار مغزها بیان گردید.

طلبه ی فاضلی که به درس مشغول است لاجرم از وضع معیشتی مرفهی برخوردار نیست و در نتیجه برای رفاه خانواده و رفع مشکلات اقتصادی خویش به تدریج از سیستم درس فاصله گرفته و به نوعی از آن فرار می کند. این می شود که ما در ادارات، موسسات اجرایی و حتی بازار شاهد حضور طلابی هستیم که تا چندی پیش به شده و با انگیزه مشغول خواندن دروس خود بوده اند و چه بسا می توانستند در آینده یکی از هترین های حوزه باشند.

 

سیستم حوزه و تمام کسانی که نگران از دست دادن مغزهای خود در حوزه هستند، باید هر چه سریعتر وضعیت اقتصادی و مسائل رفاهی این دسته از طلاب را فراهم کنند تا حداقل، وضع معیشتی، دلیل فرار این طلاب از سیستم درسی نباشد.

حوزه می تواند با قرار دادن تسهیلاتی برای طلاب پژوهش گر به این بهبود اقتصادی کمک شایانی کند، یا می تواند با افزایش شهریه این طلاب و تمام طلاب با استعدادی که مغزهای حوزه به شمار می روند انگیزه درس خواندن را در ایشان بیشتر کنند.

 

ایجاد شغل

یکی از راه هایی که هر سیستمی می تواند برای جلوگیری از فرار مغزهای خود در پیش بگیرد ایجاد حس امنیت شغلی در فرد است. حوزه نیز می تواند با ایجاد شغل های مرتبط با طلبگی، درس و پژوهشگری این حس امنیت را در طلاب موفق خود ایجاد و حفظ نماید.

 

وقتی شما به عنوان یک طلبه از آینده خود نگران نباشید چرا باید از سیستم حوزه و یا درس خواندن فراری باشید. طلبه ای که بداند با درس خواندن محض نیز می تواند آینده ای بسیار خوب با شغلی مناسب را در اختیار داشته باشد چرا باید به فرار فکر کند؟ امنیت شغلی مسأله ای بسیار مهم است که آرامش شما را برای هر کاری تضمین می کند و درس خواندن از جمله فعالیت هایی است که به شدت به آرامش نیاز دارد. بعلاوه مغز بودن یک طلبه، فقط و فقط در گروی تحصیل قوی تر است که بدون آرامش و امنیت امکان پذیر نخواد بود.

 

توجه بیشتر به پژوهش و پژوهشگری

بیان شد که یکی از اقسام فرار مغزها در حوزه، ورود آنها به دانشگاه است.

یکی از دلایل استقبال حوزویان از ورود به دانشگاهف علاقه به سیستم اکتیو و جوشان پژوهش و پژوهشگری در دانشگاه است. اگر سیستم حوزه این جریان فعال را در حوزه ایجاد نماید چرا یک طلبه با این هدف حوزه را ترک کند؟ با توجه بیشتر با امر پژوهش می توان مغزهای متعددی را در خود حوزه حفظ نمود.

 

به هر حال آنچه مهم است اهمیت این موضوع یعنی پدیده فرار مغزهاست. حوزه باید بیش از این نگران از دست دادن طلاب فاضل و با استعدادی باشد که هر کدام می توانند در آینده از قطب های علمی باشند. با نگاهی با حضور گسترده طلاب در جاهایی غیر از حوزه و آنچه مرتبط با آن است، می توان این نگرانی را بیشتر حس نمود.


تهیه و تولید:احمد اولیایی-گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین