سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عید فطر یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در روز اول ماه شوال، آن را جشن می‌گیرند و این‌گونه، ماه رمضان را بدرقه می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب و رسوم ایرانیان در عید فطر


عید فطر یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در روز اول ماه شوال، آن را جشن می‌گیرند و این‌گونه، ماه رمضان را بدرقه می‌کنند.


عید فطر

مسلمانان پس از یک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه این روز بزرگ هستند و با برپایی آیین‌های خاص این روز، به اصطلاح، ماه رمضان را بدرقه می‌کنند. در این روز، روزه حرام است و این روز نماز مخصوصی دارد که اکثر مسلمانان نماز عید فطر را به جماعت می‌خوانند.

عید فطر در بعضی از نقاط كشور، با تفاوت‌هایی همراه است كه در اینجا برخی از آن‌ها را ذكر كرده‌ایم:

عید فطر در استان مازندران و گیلان

در استان مازندران و گیلان، مردم اعتقاد دارند که شب عید فطر، همه اعضای خانواده باید در کنار هم باشند و با هم افطار کنند. افرادی که در شهر زندگی می‌کنند، در روز عید به روستای محل تولد خود می‌روند و با پوشیدن لباس محلی و بردن غذای خود به طبیعت، این روز را جشن می‌گیرند. یکی دیگر از نشانه‌های عید فطر در مازندران و گیلان، رفتن به زیارت اهل قبور و دادن آش نذری است. همچنین، مردم خیر مازنی و گیلک در این روز، به ایتام و فقرا نیز کمک می‌کنند.

عید فطر در کردستان

مردم در روز عید فطر در مساجد جمع شده و نذورات خود را پخش می‌کنند و با تشکیل مجامع مردمی، اقدام به فعالیت‌های منسجم نیکوکاری و اطعام ایتام و مستضعفان می‌کنند. همچنین در روزهای نزدیک به عید سعید فطر نیز با تلاش و شوق فراوان، زکات فطریه خود و افراد وابسته خانوادگی را در بین فقرا توزیع می‌کنند. مردم این استان در این روز غذاهای محلی خود را به عنوان نذری در قبرستان‌ها پخش می‌کنند. پخت غذاهای سنتی و شیرینی‌های محلی، به مناسبت نخستین سالگرد فرد متوفی خانواده و توزیع آن در بین افراد مستمند، از دیگر آداب و رسوم مردم مسلمان کردستان در روز عید سعید فطر می‌باشد.

عید فطر در کرمان

کرمانی‌ها همانند سایر مسلمانان در روز عید فطر، نماز عید فطر به جا می‌آورند و با دادن فطریه، به یاری نیازمندان می‌شتابند. آن‌ها هم چنین پس از نماز به دیدار خانواده‌هایی که به تازگی عزادار شده‌اند می‌روند و به آن‌ها تسلیت می‌گویند. زیارت اهل قبور و دید و بازدید اقوام و آشنایان، از دیگر آداب روز عید فطر در کرمان است.

عید فطر در آذربایجان شرقی

پیشینه رویت هلال ماه در روستاهای آذربایجان شرقی، حکایت‌های جالبی دارد. پیش از اینکه رادیو و تلویزیون وارد جامعه ایران شود، روستاییان برای رویت هلال ماه به پشت بام‌ها می‌رفتند و ساعت‌ها منتظر می‌ماندند. بزرگ‌ترها بعد از رویت هلال ماه رمضان، به چهره یک کودک معصوم یا یک فرد مۆمن و نمازخوان نگاه می‌کردند و اعتقاد داشتند که نگریستن به صورت آدم‌های بی‌نماز و روزه‌خوار، خوش‌یُمنی در پی نخواهد داشت. نگاه کردن به آیینه و فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد(ص) بعد از رویت هلال ماه، هنوز هم به عنوان یک رسم در بین پیرمردان استان، مرسوم است.

عید فطر

عید فطر در یزد

یزدی‌ها در عید فطر به نظافت منازل، خرید لباس نو، تهیه شیرینی و میوه‌های تازه فصل و برنامه‌ریزی برای دید و بازدید در این روز می‌پردازند و این کارها، از جمله مقدمات حلول عید سعید فطر و بزرگداشت آن در بین مردم مۆمن این استان است. از قدیم‌الایام رسم بر این بوده است که کسانی که نذر و نیازی دارند، با تهیه شیرینی، آن را در محل برگزاری نماز عید فطر و قبل از اقامه نماز، بین مردم توزیع می‌کردند.

طبخ آش معروف به حضرت ابوالفضل العباس(ع) و توزیع آن در صبح‌گاه عید بین مردم، از دیگر آداب و رسوم قدیمی این روز در بین یزدی‌هاست. در بین زنان یزدی نیز رسم است که در روز عید سعید فطر، به صورت دسته جمعی به خانه فردی که جلسات ختم قرآن مجید در طول ماه مبارک رمضان در منزل او برگزار شده است می‌روند و با دادن هدیه و شیرینی، از او تقدیر می‌کنند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taghvimi

برگرفته از گروه: رمضان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین