سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر ارشاد آئین‌نامه مربوط به قانون سخت و زیان آور حرفه خبرنگاری را برای اجرا به معاونت مطبوعاتی ابلاغ کرده است اما عضو هئیت مدیره سازمان تامین اجتماعی قیودی را این بین اضافه کرده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آئین‌نامه اجرایی سخت و زیان‌آور بودن حرفه خبرنگاری ابلاغ شد

خبرنگاران زودتر از مشاغل دیگر بازنشسته می شوند؟


 وزیر ارشاد آئین‌نامه مربوط به قانون سخت و زیان آور حرفه خبرنگاری را برای اجرا به معاونت مطبوعاتی ابلاغ کرده است اما عضو هئیت مدیره سازمان تامین اجتماعی قیودی را این بین اضافه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آئین‌نامه مربوط به قانون سخت و زیان آور حرفه خبرنگاری را برای اجرا به معاونت مطبوعاتی ابلاغ کرد که بر اساس آن خبرنگاران با داشتن 20 سال سابقه و پرداخت حق بیمه، بازنشست خواهند شد.

خبرنگاران

مهدی شجاعی، مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان در این باره به خبرنگار مهر گفت: آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شنبه (12 مرداد) آئین‌نامه مربوط به سخت و زیان‌آور بودن حرفه خبرنگاری را برای اجرا به معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه ابلاغ کرد.

مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان با بیان اینکه این قانون وجود داشت، اما در اجرا دچار مشکلاتی بود که این مشکلات برطرف شده است، اطمینان داد: الان که این قانون برای اجرا ابلاغ شده است، آخرین مانع اجرای قانون سخت و زیان‌آور بودن حرفه خبرنگاری هم برداشته شد و بر اساس آن، خبرنگاران با داشتن 20 سال سابقه و پرداخت حق بیمه، بازنشست خواهند شد.

شجاعی اضافه کرد: موانع متعددی در راستای بهره مندی خبرنگاران از قانون مشاغل سخت و زیان آور وجود داشت كه آخرین مانع آن مشخص نبودن مصادیق حرفه خبرنگاری بود که خوشبختانه این مانع هم برداشته شد.

به گفته مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان، آئین‌نامه اجرایی حرفه خبرنگاری در جلسه روز دوشنبه هفته گذشته شورای معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسیده بود و برای اجرا، تنها نیازمند ابلاغ به معاونت مطبوعاتی را داشت.

الان که این قانون برای اجرا ابلاغ شده است، آخرین مانع اجرای قانون سخت و زیان‌آور بودن حرفه خبرنگاری هم برداشته شد و بر اساس آن، خبرنگاران با داشتن 20 سال سابقه و پرداخت حق بیمه، بازنشست خواهند شد

شروط تامین اجتماعی برای لحاظ خبرنگاری در زمره مشاغل سخت و زیان آور

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بخشی از مشاغل "خبرنگاری" مشمول قوانین سخت و زیان آور می‌شود، اظهار کرد: مشاغل سخت و زیان آور، نرخ حق بیمه مشخص دارند و در صورت پرداخت آن می‌توان خبرنگاران را تحت عنوان این مشاغل بازنشسته کرد.

صمدالله فیروزی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ با اشاره به اینکه کمیته‌ای تحت عنوان «کمیته قانون مشاغل سخت و زیان آور» تحت نظر شورای حفاظت فنی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تایید و تطبیق مشاغل با مشاغل سخت و زیان آور وجود دارد، گفت: طبق آیین نامه، این شورا دارای گروه تخصصی است که اعضای آن مرکب از سایر دستگاه‌هاست و عمل تطبیق و تایید مشاغل را با مشاغل سخت و زیان آور انجام می‌دهد.

وی افزود: وظیفه تایید و تطبیق مشاغل با مشاغل سخت و زیان آورو بر عهده کمیته قانون مشاغل سخت و زیان آوراست که این کمیته خود زیر مجموعه شورای حفاظت فنی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است.

خبرنگاران

کل حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری به عنوان مشاغل سخت و زیان آور در نظر گرفته نمی‌شود

فیروزی با اشاره به اینکه خبرنگاران در یک برهه زمانی جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شدند، خاطر نشان کرد: کل حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری به عنوان مشاغل سخت و زیان آور در نظر گرفته نمی‌شود، چرا که ممکن است بعضی از این افراد در این مشاغل خبرنگار و روزنامه نگار نباشند و به طور مثال با عنوان "کارمند" مشغول به کار باشند.

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مشاغل سخت و زیان آور در سه شرط مختلف تطبیق و تایید می‌شود، اظهار کرد: مورد اول کسانی هستند که 20 سال تمام در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت کرده‌اند، این افراد پس از طی این سالها و بدون داشتن شرط سنی در حالی که 20 سال سابقه کاری آنها 30 سال لحاظ می‌شود(هر یک سال برابر با یک سال و نیم محاسبه می‌شود)، بازنشسته می‌شوند.

وی ادامه داد: گروه دوم افرادی هستند که 25 سال متناوب در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت داشته‌اند و این گروه نیز بدون داشتن شرط سنی بازنشسته می‌شوند به طور مثال این افراد کسانی هستند که به طور دائم 25 سال سابقه کاری‌شان را در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت نداشته به گونه‌ای که یک سال فرد فعالیت سخت و زیان آور داشته پس از آن دو ماه کار نکرده و مجددا فعالیت خود را ادامه داده است.

فیروزی در مورد گروه سوم نیز خاطر نشان کرد: این گروه شامل افرادی است که در طول دوره اشتغالشان بخشی از شغلشان در مشاغل سخت و زیان آور بوده است، مثلا فردی چند سال در یک شغل سخت و زیان آور فعالیت داشته، اما پس از آن این فعالیت را رها کرده و به شغل عادی روی آورده است.

وظیفه تایید و تطبیق مشاغل با مشاغل سخت و زیان آورو بر عهده کمیته قانون مشاغل سخت و زیان آوراست که این کمیته خود زیر مجموعه شورای حفاظت فنی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است

وی ادامه داد: برای گروه سوم هر سال فعالیت در مشاغل سخت و زیان آور به مثابه یک سال و نیم سابقه کاری محاسبه می‌شود و این موضوع بنا بر اصلاحیه‌ای است که 2 سال پیش در قانون انجام گرفت که هر مدت اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور به عنوان یک و نیم سال سابقه کاری محاسبه شود.

شروط سازمان تامین اجتماعی برای برقراری بازنشستگی عادی

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه شرط بازنشستگی عادی در سازمان تامین اجتماعی 60 سال سن با حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه است، گفت: کسی که 30 سال حق بیمه خود را پرداخت کرده است می‌تواند با 55 سال سن بازنشسته شود، اما کسانی که از 20 تا قبل از 30 سال را حق بیمه پرداخت کرده‌اند باید 60 سال سن داشته باشند.

فیروزی یادآور شد: کسانی که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده باشند 5 سال شرط سنی‌شان پایین می‌آید.

وی همچنین به مورد دیگری در ارتباط با پرداخت حق بیمه و بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر اساس این شرط کسانی که 35 سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند بدون داشتن شرط سنی و با 35 روز حقوق بازنشسته می‌شوند.

فرآوری: عطالله باباپور

بخش ارتباطات تبیان


منبع: ایتنا/ همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین