وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ممنونیم از جوانانی که تا روز قبل از ماه رمضان صدای ضبطشان سکوت شهر را بر هم می-زند ولی با فرا رسیدن ماه خدا و به ویژه شب¬های قدر، صدای ضبط¬هایشان آرام¬تر گشت و یا مناجات و مداحی جایگزین آن گشت. سپاس از بانیانی که در این ماه چراغ مساجد و هیئات مذهبی را چون
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاش هر روز رمضان باشد!

عید فطر


از قدیم بین ما ایرانی‌ها مشهور بوده است که «سخن چون که از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند». ما نیز اینبار می‌خواهیم حرف‌هایی از ته دل، ساده و بی هیچ آلایشی بزنیم. می‌خواهیم ساده و بی‌تکلف تشکر کنیم. تشکرهایی که برخی را بارها و بارها شنیده‌ایم اما تکرارشان بی‌لطف نیست و تقدیرهایی که شاید کمتر به گوشمان خورده باشند.

ماه رمضان به اتمام رسید. روزهای خوش مهمانی خدا به سر آمدند. لحظه‌های خوش مناجات و دعا و قرآن خواندن‌ها تمام شدند. عده بسیاری از ما تنها همین یک ماه و شاید دهه اول ماه محرم را با خوبان هم‌نوا هستیم و مابقی سال مشغله‌های دنیا چشم‌ها و گوش‌هایمان را به دیدن آنچه باید دید و شنیدن آنچه باید شنید می‌بندیم. به همین خاطر در این روزها بسیار می‌شنویم که مردم می‌گویند: «کاش همیشه ماه رمضان بود».

چرا که رمضان طعم خوش خوب بودن و خوب زیستن را در کام بسیاری از ما گذاشته است. کاش نگهبان خوبی برای آن باشیم و در روز عید فطر با خالقمان عهد بندیم پاسدار خوبی برای آنچه به ما ارزانی داشته است خواهیم بود و با نوایی که از عمق جان برمی‌خیزد به او خواهیم گفت: «اللّه اکبر، اللّه اکبر، لا اله الا اللّه و اللّه اکبر، اللّه اکبر و للّه الحمد، اللّه اکبر على ما هدانا». پس در ابتدا بر خود لازم می‌دانیم تشکر کنیم از خالق خوبی‌ها. کسی که فرصت با خود بودن را به ما داد. کسی که به ما آموخت شیرینی با خدا بودن بسیار لذت‌بخش‌تر است از تمام شیرینی‌های دنیا. او وعده داده است که اگر کسی شکرش را به جا آورد نعمت را بر او مضاعف می‌سازد. امید است با این شکر، نعمت با او بودن را بر ما فزون سازد.

تشکر دیگر از بنده‌های خداست.

ممنونیم از جوانانی که تا روز قبل از ماه رمضان صدای ضبطشان سکوت شهر را بر هم می‌زند ولی با فرا رسیدن ماه خدا و به ویژه شب‌های قدر، صدای ضبحهایشان آرام‌تر گشت و یا مناجات و مداحی جایگزین آن گشت. سپاس از بانیانی که در این ماه چراغ مساجد و هیئات مذهبی را چون سال‌های قبل بی‌فروغ نگذاشتند و خیل عظیم مناجاتیان را همراهی نمودند

سپاس از کسانی که به طرق مختلف حرمت ماه مبارک را نگاه داشتند و اگر به دلائل مختلف روزه‌دار نبودند اما به احترام دیگر روزه‌داران ـ با وجود گرمای هوا و طولانی بودن روز ـ تشنگی و گرسنگی را تحمل کردند و در ملأ عام روزه‌خواری نکردند. سپاسگزاریم از بانوانی که با وجود عدم اعتقاد به حجاب، با پوشاندن موها و کم کردن آرایش صورت حرمتدار ماه خدا شدند.

ممنونیم از جوانانی که تا روز قبل از ماه رمضان صدای ضبطشان سکوت شهر را بر هم می‌زند ولی با فرا رسیدن ماه خدا و به ویژه شب‌های قدر، صدای ضبحهایشان آرام‌تر گشت و یا مناجات و مداحی جایگزین آن گشت. سپاس از بانیانی که در این ماه چراغ مساجد و هیئات مذهبی را چون سال‌های قبل بی‌فروغ نگذاشتند و خیل عظیم مناجاتیان را همراهی نمودند.

کمک

سپاسگزاریم از مردمان گمنامی که چراغ منازل را با یاد مولایشان علی (علیه السلام) روشن نمودند و طعم خوش غذا را به گام مساکین، یتیمان و فقیران بازگرداندند. تشکری دیگر از کسانی که گره از کار دیگران باز نمودند، اسیری را که بی‌گناه در زندان گرفتار بود به آغوش خانواده‌اش بازگرداندند، قرض‌های بدهکاران را تقبل نمودند، سرپرستی کودک یا خانواده‌ای را قبول کردند، ساختن مسجد، مدرسه یا خانه‌ای را آغاز نمودند، با اهدای خون خود جان بیمارانی را نجات بخشیدند، هزینه‌های درمان افراد بی‌بضاعت را تقبل نمودند و ... . ممنونیم از کسانی که با گذشت و ایثار، به تقلید از مولا و مقتدایشان علی (علیه السلام) از حق مسلم خود در قصاص یا دیه گذشتند و بزرگوارانه راه نزدیک‌تر به تقوا را در پیش گرفتند. سپاس از تمام آنان که در این ماه قدمی برداشتند در راه خدا، در راه خدایی شدن و خدایی ماندن. شکر آنان که از گناه چشم پوشیدند و سپاس آنان را که نیکی نمودند.

اینجاست که شاید ما نیز با صدای بلند بگوییم «کاش هر روز ماه رمضان بود». ماهی که در آن خوبی‌ها رنگ می‌گیرند و بدی‌ها فرسنگ‌ها دور می‌شوند. کاش فراموش نکنیم این خوشی‌ها را. کاش به یاد داشته باشیم این با هم بودن‌ها و به یاد هم بودن‌ها را. کاش همدلی و هم‌رنگی همیشه در میانمان جاوید باشد. کاش بدانیم با وجود تمام تفاوت‌ها، همه از یک خاکیم و همه باز به همان خاک بازخواهیم گشت. کاش قدردان فرصت‌ها باشیم و این فرصت‌ها را نقطه‌ای برای شروع راهی نو قرار دهیم. راهی برای با خدا بودن و از خدا خواندن. راهی برای خدایی شدن و خدایی ماندن. راهی برای رسیدن به خدا.

زینب مجلسی راد               

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین