سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شاید تصمیم به ساخت «لون رنجر» به لحاظ اقتصادی تصمیم درستی نبوده باشد و به همین خاطر هم هست كه این فیلم در قیاس با هزینه فراوان ساختش فروشی اندك داشته و بسیار ضرررسان بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جانی دپ در لون رنجر

درباره همكاری تازه وربینسكی و جانی دپ


شاید تصمیم به ساخت «لون رنجر» به لحاظ اقتصادی تصمیم درستی نبوده باشد و به همین خاطر هم هست كه این فیلم در قیاس با هزینه فراوان ساختش فروشی اندك داشته و بسیار ضرررسان بوده است.

لون رنجر

لون رنجر كه 215 میلیون دلار برای تهیه آن خرج شده به رغم گذشت 5 هفته از اكرانش در امریكا و كانادا هنوز به رقم 100 میلیون دلار فروش نرسیده و در اروپا و آسیا نیز بعید است در نهایت به رقمی برسد كه برایش خالق سودی قابل ذكر باشد.

 این در حالی است كه تجدید همكاری گوروربینسكی در مقام كارگردان و جانی دپ در مقام یكی از بازیگران اصلی و خاطرات همكاری بسیار پرثمر آن‌ها روی سه قسمت اول از چهارگانه «دزدهای دریایی كاراییب» این باور و توقع را به وجود آورده بود كه تجربه مشابهی در مورد لون رنجر هم شكل گیرد، ولی تكیه روی یك نمایش رادیویی قدیمی كه شاید هواداران اولیه آن اینك 80سال سن را هم رد كرده باشند و تلاش برای شناساندن آن به نسل جدید جواب نداده است.

 

به رغم این نقصان «لون رنجر» به خودی خود فیلم بدی نیست و از برخی دیدگاه‌ها و در بعضی صحنه‌های خود تماشاگران را تكان هم می‌دهد. وربینسكی بسیار كوشیده مناظری هم كه در فیلم می‌گیرد جان فورد وار و تكراری از فیلم‌های كلاسیك وسترن وی در دهه‌های 1940 و 50 باشد اما موجودات و آدم‌هایی كه به انتخاب وی در طول قصه اینجا و آنجا می‌لولند بیشتر آدم‌هایی سرجیو لئونه‌وار و یادآور وسترن‌های اسپاگتی این هنرمند فقید ایتالیایی و خلق شده در دهه 1960 هستند.

آرمی همر، بازیگری كه در فیلم «شبكه اجتماعی» دیوید فینچر رل هر دو برادر دوقلوی وینكل ووس را بازی كرده بود اینجا جان رید است. او با لباسی شیك و كتاب‌های قانون وارد شهر كولبی در ایالت تگزاس امریكا می‌شود و همه‌جا تبلیغ قانون را می‌كند تا این‌كه روزی یاغی‌ای به نام بوچ كاوندیش (ویلیام فیشتنر) در حضور وی یكی از عزیزان او را هلاك می‌كند و قلب وی را از سینه بیرون می‌كشد و می‌خورد!

به رغم این نقصان «لون رنجر» به خودی خود فیلم بدی نیست و از برخی دیدگاه‌ها و در بعضی صحنه‌های خود تماشاگران را تكان هم می‌دهد. وربینسكی بسیار كوشیده مناظری هم كه در فیلم می‌گیرد جان فورد وار و تكراری از فیلم‌های كلاسیك وسترن وی در دهه‌های 1940 و 50 باشد ....

كاوندیش، رید را هم در حالی در صحرا تنها می‌گذارد و می‌رود كه به نظر می‌رسد كلك وی نیز كنده شده اما تونتو (با بازی جانی دپ) كه یك سرخپوست كومانچی همراه با یك كلاغ مرده روی سرش است از راه می‌رسد و وی را نجات می‌دهد. رید و تونتو به این تفاهم و توافق می‌رسند كه برای رساندن بوچ كاوندیش به سزای اعمالش دست به همكاری بزنند، هرچند این كوشش مشترك آن‌ها را روبه‌روی یك سلطان زیاده‌خواه خطوط راه‌آهن به نام كول (تام ویلکین سون) كه قصد كشورگشایی و سپس بسط این خطوط به كل قاره امریكا را دارد قرار می‌دهد و در این راه اصلاً به سرنوشت سرخپوستان و بومیان منطقه هم بها نمی‌دهد و معتقد است آن‌ها جز ضرر و خطر چیزی برای مردم ندارند.

لون رنجر

 كول در یك صحنه كمپانی راه‌آهن دولتی را تسخیر و در این راه یك گلوله هم از پشت به یك سرمایه‌دار دولتی می‌زند. در همین حال مردم موضعی دیگر اتخاذ می‌كنند و سرشان را به سمتی دیگر می‌گیرند، زیرا یا این قضایا برای آن‌ها جالب نیست و چیزی در بر ندارد یا ترجیح می‌دهند به كاسبی‌های كوچك‌تر خود مشغول باشند.

با این اوصاف لون رنجر نوعی انتقاد آشكار از سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی حاكم بر امریكا در گذشته دور و نزدیك هم هست و از عامل خلاقیت هم كه رهاورد مستقیم وربینسكی به این پروژه است بی‌بهره نمانده است و حتی می‌توان مدعی شد كه این كارگردان ماجراجو در این زمینه خاص از كل سه قسمت اول «دزدهای دریایی كاراییب» فراتر می‌رود. وی ایده‌ها و صحنه‌هایی را از جان فورد و سرجیو لئونه وام می‌گیرد و همین‌طور از باستر كیتون كمدین صورت سنگی دهه 1920 و بخصوص فیلم كلاسیك «ژنرال» او كه در سكانس پایانی لون رنجر با وسعت مورد اشاره مستقیم و تقلید قرار می‌گیرد. این‌كه این‌گونه ریفرنس‌ها هم به یاری وربینسكی و فیلمش به‌طور اساسی نمی‌آید لابد از بد‌اقبالی آن‌ها است.

 

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: ایران / وصال روحانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین