تبیان، دستیار زندگی
گمان نمی كرد با پیشنهادش موافقت كنم مدیریتم در كشتی وقت خاص خودش را داشت مانع اتلاف انرژی و توانایی شدم رسول خادم با اشاره به شائبه های مطرح شده پیرامون كناره گیریش از فدراسیون كشتی گفت: این كناره گیری هیچ ارتباطی با فعالیت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسول خادم:

طالقانی گمان نمی كرد با پیشنهادش موافقت كنم

مدیریتم در كشتی وقت خاص خودش را داشت

مانع اتلاف انرژی و توانایی شدم

رسول خادم با اشاره به شائبه های مطرح شده پیرامون كناره گیریش از فدراسیون كشتی گفت: این كناره گیری هیچ ارتباطی با فعالیت در شورای اسلامی شهر تهران ندارد و مدیریت من در فدراسیون كشتی اوقات جداگانه ای را به خود اختصاص داده بود.

مسؤول مستعفی حوزه های علمی، فرهنگی و فنی فدراسیون كشتی، درگفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)، اظهار داشت: به طور كلی حجم كار فدراسیون كشتی اصلا به اندازه ای نبود كه بخواهد مزاحمتی به لحاظ كاری و مشغله ای برای من داشته باشد، شاید نیم نگاهی با لحاظ ظرفیت توانایی تشكیلاتی كشتی، جهت ارایه برخی از طرحهای اصلاحی و برنامه های اصولی برای این فدراسیون كفایت می كرد. با این حال باید مشكلات كشتی را در خود كشتی جستجو كرد و دردهای نهانی كه با ورود افراد كوچك و ناجور به درون خانواده كشتی اهداف ویژه ای را در آینده جستجو می كند، شناخت.

وی با یادآوری چگونگی حضورش در فدراسیون كشتی گفت: من به اصرار شخص طالقانی كه شاید گمان نمی كرد كه مورد موافقت من نیز واقع شود به فدراسیون راه یافتم. حتی وی با اسرار مكرر خود در آذرماه و دیماه سال گذشته از باب صمیمیت و اعتقاد به دنبال این بود كه با قبول عضویت در هیات رییسه مكاتباتی را از فدراسیون كشتی جهت برنامه ریزی های داخلی انجام دهم.

خادم همچنین اظهار داشت: به هر حال درآن زمان مشكلات كشتی و آشفتگی های ناشی از تحول مدیریتی در فدراسیون به همراه نتایج ضعیف مسابقات آسیایی بوسان، را به حدی دیدم كه براساس وظیفه شخصی و نه بخاطر فردی خاص و جریانی ویژه، حمایت هایی را ازفدراسیون كشتی به عمل آورم. در این راستا به آقای طالقانی گفتم كه باید تلاش كند به لحاظ اجرایی شرایط اصلاح وبهبود وضعیت فعلی را فراهم سازد و گرنه قصد ندارم با فشارهای جانبی، برخی از تحولات را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: بارها متذكر شدم كه من برای كمك به كشتی آمده ام و به اندازه ظرفیت و جنبه اصلاح پذیری كشتی تلاش خود را خواهم كرد، اما اگر قرار باشد تمام جریانهای منفی موجود را كه در تشكیلات كشتی وجود دارد فردی به اتفاق مجموعه ای زحمتكش در قالب كسب افتخارات و عنوان های قهرمانی پوشش دهد و پنهان سازد، این امر نه تنها خدمت نخواهد بود ، بلكه استمرار آن، توسعه پنهان مفسده های موجود را مهیا می سازد و من نیامده ام كه این جریانهای منفی به منفعت طلبی و مخرب گرایی خود ادامه داده و حتی بعضاً در سكوت جریان اجرایی فدراسیون به نوعی حمایت شوند. خادم با تاكید مجدد بر جداسازی افراد چسبیده به كشتی تصریح كرد: باید كشتی را از كوچكی های آدم های چسبیده بدان دور كرد تا افراد اصلی خانواده آن بتوانند به راحتی نفس بكشند و خدمتگزاری كنند. در این راستا طالقانی تا حدی كه توان داشت این مهم را انجام داد كه گام اول دستاورد این حركت ساماندهی اولیه برای حضور كلیه  نفرات در مسابقات انتخابی و یا قهرمانی آسیا در دو رشته آزاد و فرنگی بود كه امیدوارم در آینده نیزادامه یابد.

رسول خادم همچنین نقش مسائل حاشیه ای  را در كناره گیری از حوزه های علمی، فرهنگی و فنی فدراسیون كشتی كمرنگ دانست و گفت: انتقادات و موضوعات حاشیه ای مشكل خاصی برایم ایجاد نكرده بود و به عقیده من فدراسیون كشتی می تواند با ادامه دادن همین تفكر و مدیریت تشكیلاتی، بسیاری از نداشته های دیگر خود را از سرمایه های عظیم موجود در كشتی استخراج كرده و در نهایت موفق شود.

مسؤول مستعفی حوزه های علمی، فرهنگی و فنی فدراسیون كشتی در ادامه گفت و گو با خبرنگار كشتی ایسنا، به بررسی عملكرد این حوزه پرداخت و گفت: اولین دستاورد این حوزه ایجاد نظام سلسله مراتب در كشتی و نگاه تشكیلاتی به امور فنی، جلوگیری از اتلاف انرژی و توانایی هایی است كه همگی باید درجهت خدمت به تیم های ملی قرار گیرد. همچنین قرار گرفتن كشتی گیر، مربی، مسؤول فنی، سرپرست كمیته، ناظری و مدیر فنی هر كدام در جای خود با شرح وظایفی مشخص سبب گردید تا هر فردی در چارچوب مسؤولیت خود، با نهایت توان و دقت عمل كند.

وی تصریح كرد: تقسیم وظایف و مدیریت تشكیلاتی حوزه فنی، در كشتی فرنگی سریع تر و مطلوب تر از كشتی آزاد پیش می رود چرا كه مدیریت فنی با برنامه ریزی كلان، تنها چارچوب ها را مشخص كرده است وبر نحوه اعمال صحیح آنها، نظارت می كند.

خادم در خصوص دستاوردهای موفقیت در مسابقات آسیایی و اعتماد به جوانان اظهار داشت: یكی از این دستاوردها مهر تایید به اطمینان و اعتماد به جوانان و تیم های دوم و سوم كشتی در رشته آزاد بود كه این با درصد نسبتاً كمتری در كشتی فرنگی اعمال شد، این خود باوری و حضور موفق از آنجا نشات می گیرد كه فدراسیون با قانونی كردن مسابقات انتخابی ، رقابت پرشوری را میان جوانان با انگیزه و قهرمانان اصلی اوزان مختلف ایجاد كرد و جوانان با اعتماد بر فدراسیون، با تمامی توان به رقابت با مدعیان بزرگ می پردازند.

وی ادامه داد: از دیگر دستاوردهای این مسابقات این بود كه جوانان اگر مدیریتی جدی و هوشمند را بر خود احساس نمایند كه بر آنها مسلط باشد، فراتر از حد و اندازه های خود ظاهر خواهند شد. به طوری كه درمسابقات جهانی 1998، 2002 و آسیایی 2003 هندوستان مشاهده شد كه هر گاه تیم ایران از انسجام روحی و روانی خوبی برخوردار بود، كاستی های فنی و بدنی خود را با تیمی هماهنگ و قدرتمند جبران كرد.

مسئول حوزه های علمی، فنی و فرهنگی فدراسیون كشتی درخصوص فواید سرمایه گذاری بر تیم های دوم به بعد گفت: اگر سرمایه گذاری بر روی تیمهای دوم به بعد را مدبرانه و مدون ادامه دهیم، نتیجه آن خواهد شد كه در سالهای نه چندان دور برای كسب عنوان قهرمانی در آسیا، حضور تیم های سوم به بعد كفایت خواهد كرد.

قهرمان سابق جهان و المپیك، در پایان گفت و گو با خبرنگار كشتی ایسنا، اعتماد به مریبان جوان و دلسوز را ضروری دانست و خاطر نشان كرد: كشتی ایران سالها نگاه محدود خود را تنها به مربیانی خاص معطوف كرده بود بطوریكه چند نسل قبراق و توانا در امر مربیگری، در دام همین نگاه تنگ نظرانه قرار داشتند و از حضور و ارایه استعداد درجایگاه مربیگری تیم های ملی محروم گردیدند. بنابراین باید شرایط ظهور و بروز استعدادهای این مربیان را فراهم كرد. چرا كه اگر این ظهور توام با مدیریتی حسابگر و همراه باشد، موفقیت برای تیم های رده های مختلف حاصل خواهد شد.