سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرنگ‌های خارجی که در برخی داروخانه‌ها یا مراکز درمانی موجود است، به قبل از سه ماه پیش، زمانی که مجوزهای متعددی برای واردات سرنگ به کشور صادر شده بود، تعلق دارد. بدین ترتیب ورود سرنگ‌های آلوده چینی به کشور کذب محض است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرنگ‌های آلوده،واقعیت یا شایعه!


"سرنگ‌های خارجی که در برخی داروخانه‌ها یا مراکز درمانی موجود است، به قبل از سه ماه پیش، زمانی که مجوزهای متعددی برای واردات سرنگ به کشور صادر شده بود، تعلق دارد. بدین ترتیب ورود سرنگ‌های آلوده چینی به کشور کذب محض است.
سرنگ

مدعیان آلودگی سرنگ‌ها، نمونه ارائه کنند." این جملات بخشی از سخنان مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت درباره شایعه ورود سرنگ‌های آلوده چینی است. این مسوول اعتقاد دارد همه دنیا دنبال سرنگ ارزان چینی است!حسین کیوانی گفت: واردات این سرنگها  مربوط به سال 91 بوده و در سال 92 هیچگونه مجوزی تاکنون برای واردات سرنگ به کسی و جایی داده نشده است.وی افزود: حال ممکن است این سرنگ هایی که امسال از گمرک ترخیص شده‌اند همان سرنگ های وارداتی در سال 91 باشند، آنچه برخلاف اظهارات برخی از افراد و رسانه ها مبنی بر ورود این سرنگ ها در سه ماهه نخست امسال قطعی است این است که در سال 92 هنوز به هیچ کس اجازه واردات سرنگ به کشور داده نشده است.ضمن آنکه بخش زیادی از سرنگ های وارداتی نیز سرنگ های انسولین هستند که در داخل تولید نمی‌شوند.در کل در سال 91 بالغ بر 5 میلیون دلار سرنگ انسولین و 2 میلیون دلار بقیه سرنگ ها از چین وارد کشور شده است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: این سرنگ ها کاملاً استاندارد تولید شده و اصولاً تولید سرنگ در جهان استانداردهای اجباری و بین‌المللی خاص خود را دارد که هیچ کشوری نمی‌تواند از آن تخطی کند.

وی افزود: علاوه بر این استاندارد این نوع سرنگها توسط آزمایشگاه های موسسه استاندارد کشور در گمرک نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

چین سرنگهای استاندارد ولی ارزان تولید و عرضه می‌کند و تمام دنیا از جمله ایران هم مشتری این سرنگها هستند. وقتی سرنگ انسولین تولید داخل، کفاف مصرف داخلی را نمی‌دهد باید چه کار کرد؟ آیا نباید برای رفع نیاز بیماران سرنگ انسولین وارد کنیم؟

مدعیان آلودگی سرنگ ها نمونه و شاهد ارائه کنند

کیوانی با بی پایه و اساس دانستن ادعای کسانی که این سرنگها را آلوده می‌دانند، خاطرنشان کرد: کسانی که ادعا می‌کنند این سرنگ ها آلوده اند باید نمونه و شاهد بیاورند و گر نه من هم می‌توانم ادعا کنم مطب فلان پزشکی که این ادعا را کرده آلوده است ولی کسی از بیماران این آلودگی را عنوان نمی‌کند!اینکه ادعا شده است 20 هزار بیمار تالاسمی و هموفیلی از این سرنگها آلوده شده‌اند نیز کاملاً غیرعلمی، بی پایه و بی اساس است.

سرنگ

تمام دنیا مشتری سرنگهای ارزان چینی هستند

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در خصوص چرایی ورود این سرنگ ها از کشور چین، توضیح داد: چین سرنگهای استاندارد ولی ارزان تولید و عرضه می‌کند و تمام دنیا از جمله ایران هم مشتری این سرنگها هستند. وقتی سرنگ انسولین تولید داخل، کفاف مصرف داخلی را نمی‌دهد باید چه کار کرد؟ آیا نباید برای رفع نیاز بیماران سرنگ انسولین وارد کنیم؟

وی در خصوص دلایل عدم تولید این نوع سرنگ ها در کشور گفت: بزرگترین تولید کننده انواع سرنگ ها در کشور سازمان هلال احمر است که احتمالاً به دلیل اینکه تولید سرنگ های انسولین از لحاظ اقتصادی برایشان مقدور به صرفه نیست تولید نمی‌کنند.

بخش اجتماعی تبیان


منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین