سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران به دنبال شیوعی نوعی بیماری ویروسی خطرناک چشمی در تهران و شهرستان‌ها هشدار داد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیوع ویروس خطرناک چشمی در کشور


مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران به دنبال شیوعی نوعی بیماری ویروسی خطرناک چشمی در تهران و شهرستان‌ها هشدار داد: از آنجا که مراقبت‌های بهداشتی تا حد زیادی می‌تواند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کند، ضروری است، هموطنان مراقبت‌های بهداشتی را در این زمینه به شدت افزایش دهند.


ویروس چشمی

دکتر پرویز زرین بخش با اعلام این خبر گفت: بیماری ویروسی چشمی احتمالا از نوع «آدنو ویروس» است که در تهران و شهرستان ها فراگیر شده تا جایی که در برخی خانواده ها، تمامی اعضای خانواده به آن دچار شده اند.

 

وی با اشاره به اینکه این ویروس باعث قرمزی شدید ملتحمه چشم (غشا مخاطی نازک و شفافی که سطح داخلی پلک ها و جلوی کره چشم را می پوشاند) می شود و حالتی شبیه زنبورزدگی دارد، اظهار داشت: ورم زیاد، دردناک شدن پلک ها همراه با خروج چرک و ترشح، خونریزی زیر ملتحمه و در برخی موارد، کنده شدن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) از عوارض این بیماری است.

 

زرین بخش یادآور شد: ضروری است همه افراد به ویژه کودکان و کسانی که از لنز چشمی استفاده می کنند و نیز کسانی که تازه عمل چشمی انجام داده اند، توصیه های بهداشتی را در مورد شستشوی مداوم دست ها و صورت با صابون مایع و پلک ها با شامپوی بچه رقیق شده انجام دهند.

 

وی گفت: همچنین ضروری است پس از تماس با وسایل عمومی مانند دستگیره های درب های عمومی، پول و اسکناس، از ژل های استریل کننده استفاده شود.

به نظر می رسد این ویروس از دیگر کشورها وارد ایران شده باشد که رعایت بهداشت فردی تا حد زیادی می تواند مانعی در جهت شیوع آن باشد

وی به خانواده هایی که یکی از اعضای آنان به این ویروس مبتلا شده است، نیز توصیه کرد: لازم است کلیه وسایل شخصی فرد مبتلا از دیگران جدا شده، جوشانده و رعایت بهداشت در مورد این افراد به شدت انجام شود.

 

به گفته دکتر زرین بخش، در صورت ابتلای فرد به این بیماری سه تا چهار هفته طول می کشد تا بیمار بهبود یابد و در برخی افراد که بیماری شدت بیشتری دارد، قرنیه فرد نیز درگیر می شود که برای کاهش دید و بهبود سریع تر از لنزهای پانسمانی استفاده می شود.

 

وی به چشم پزشکان نیز توصیه کرد که در مواجهه با این بیماری، کلیه وسایل و دستگاه هایی را که با این بیماران در تماس است از قبیل دستگیره های در، اسلیت لمپ (دستگاهی که چشم پزشک چشم بیمار را از پشت آن معاینه می کند) و دیگر دستگاه های چشم پزشکی را با مواد گندزدا استریل کنند.

 

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: به نظر می رسد این ویروس از دیگر کشورها وارد ایران شده باشد که رعایت بهداشت فردی تا حد زیادی می تواند مانعی در جهت شیوع آن باشد.

بخش سلامت تبیان


منبع : ایسنا

 

مطالب مرتبط:

علل و علائم عفونت چشم چیست؟

علت قرمزی چشم ها چیست؟

دلایلی که باعث قرمزی چشم می‌شوند

علت قی کردن چشم‌ها چیست؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین