سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از آن جا که شهر مقدس قم از شهرهای قدیمی و تاریخی و مذهبی می‌باشد، از اماکن و بناهای مقدس و تاریخی بسیاری برخوردار است که این اماکن را به پنج دسته تقسیم‌بندی کرده و آن‌ها را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اماكن مقدس و دیدنی شهر قم


از آن جا که شهر مقدس قم از شهرهای قدیمی و تاریخی و مذهبی می‌باشد، از اماکن و بناهای مقدس و تاریخی بسیاری برخوردار است که این اماکن را به پنج دسته تقسیم‌بندی کرده و آن‌ها را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.


قم

1. امامزادگان و مقبره‌های تاریخی و دیدنی

2. مدارس علمی و قدیمی

3. مساجد بزرگ و معروف

4. آرامگاه‌ها و مقبره‌های بزرگان علمی و حکومتی

5. محلات و خانه‌های قدیمی

 

امامزادگان و زیارتگاه‌ها

آستان مقدس حضرت معصومه (سلام‌الله علیها)

مجموعه حرم حضرت معصومه(سلام‌الله علیها)، دختر بلافصل امام موسی بن جعفر(ع)، در مرکز شهر قم، یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین آثار معماری اسلامی ایرانی است که یادگارهای گرانبهایی از قرون مختلف را در بر دارد.

امامزاده اسماعیل

این امامزاده از زیارتگاه‌های قدیمی استان قم است که در دامنه کوه بیدقان در 18 کیلومتری قم واقع شده است. در این بقعه، سه تن به اسامی شاهزاده اسماعیل و فرزندش حمزه (از اولاد علی‌بن جعفر عریض) و شاهزاده محمد (از اولاد امام کاظم(ع)) مدفون‌اند. این امامزاده از بناهای تاریخی قم و دارای درهای نفیس و کاشی‌های عالی و صندوقی منبت بر روی مرقد است. این بنا مشتمل بر بقعه گنبدی، رواق، صحن و مسجد است و بنای آن از ابنیه قرن هفتم هجری است.

امامزاده موسی مبرقع

این امامزاده فرزند امام محمد تقی(ع) جد سادات رضوی است. ایشان اولین کسی از سادات رضوی است که در سال 256 ه.ق در قم اقامت گزیده است. موسی مبرقع در 296 ه.ق از دنیا رفت و در مکانی که اکنون مزار اوست دفن شد و در کنارش یکی از فرزندانش به نام شاهزاده احمد، فرزند‌ محمد بن موسی مدفون گردید.

امام‌ زاده شاه حمزه

این امام زاده از فرزندان موسی بن جعفر(ع) و برادر امام رضا(ع) است. این امام زاده که در میدان کهنه قم واقع شده مورد احترام ویژه مردم است.

امامزاده علی بن جعفر

این امامزاده مشهور به «در بهشت» می‌باشد که گنبد آن متعلق به اوایل قرن هشتم ه.ق است که در دوران قاجار، ایوان و بیوتاتی بر آن اضافه گردیده است.

امامزاده سید سربخش

این امامزاده در خیابان آذر مقابل چهل اختران قرار گرفته و شخص مدفون در آن، از نوادگان امام جعفر صادق(ع) می‌باشد. بر اساس نوشته گچ‌بری پایانی کتیبه، تاریخ احداث بنا، محرم الحرام 774 ه.ق ثبت شده است.

امامزاده احمد بن اسحاق

این بنا در میدان کهنه قم یا میدان زکریا بن آدم در جوار امامزاده شاه حمزه قرار گرفته و مدفون در آن، احمد بن اسحاق عسکری از نوادگان امام هفتم(ع) است. حرم اصلی امامزاده، از بناهای باستانی قبل از صفویه است که به دستور شاه طهماسب، تعمیر و تزیین شده است.

مجموعه حرم حضرت معصومه(سلام‌الله علیها)، دختر بلافصل امام موسی بن جعفر(ع)، در مرکز شهر قم، یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین آثار معماری اسلامی ایرانی است که یادگارهای گرانبهایی از قرون مختلف را در بر دارد.

امامزاده ابو العباس احمد

این آرامگاه در مجاورت امامزاده «در بهشت» قم واقع شده است و از آثار قرن هشتم هجری است و درباره شخصیت مدفون در آن نقل شده که از سادات حسنی سجادی بوده و جدش، ابوالفضل حسین، از صحابه امام عسکری(ع) است.

امام زاده به اوره

این آرامگاه در مزرعه به اوره، در 6 کیلومتری روستای فردو از توابع قهستان واقع شده است. در این آرامگاه دو امامزاده به نام‌های شاهزاده محمد و حسین، حلیمه خاتون و زینب خاتون از احفاد امام موسی کاظم(ع) مدفون‌اند.

امامزاده حلیمه خاتون

این آرامگاه در روستای لنجرود و در 12 کیلومتری جنوب شهر قم واقع شده است. امامزاده مدفون در این بقعه را از احفاد امام کاظم(ع) ذکر کرده‌اند.

امام زاده سکینه خاتون

در 30 کیلومتری شرق قم و نزدیک روستای زالون آباد، آرامگاه سیده سکینه خاتون از احفاد امام کاظم(ع) واقع شده است. که از آثار قبل از صفوی یا دوره آغازین صفوی می‌باشد.

امامزاده سلطان محمود

این امامزاده در جهت شمال غربی روستای صرم درجنوب قم واقع شده و مدفون در آن سه تن به اسامی سلطان محمود، شاهزاده سلیمان از احفاد امام سجاد(ع) و یک زن به نام ستی زینب از احفاد امام کاظم(ع) است.

امامزاده سلیمان

این آرامگاه در 26 کیلومتری جنوب شرقی قم واقع شده است. به نظر می‌رسد بنای اولیه امامزاده به دوره ایلخانی مربوط باشد. امامزاده مدفون، از سادات حسینی سجادی است.

قم

امامزاده شاه ابراهیم

این بنا در 24 کیلومتری قم واقع شده و بنای کنونی آن مزاری از دوره صفویه است.

امامزاه شاهزاده ابو احمد

این بنا در بیرون دروازه ری در شمال شرقی قم واقع شده و مدفون آن ابواحمد محمد بن حنفیه از احفاد علی(ع) است. این بنا از آثار بسیار قدیمی شهر قم است که در سال 932 ه.ق تجدید بنا شده است.

امامزاده شاهزاده احمد و علی حارث

این بنا در شرق شهر قم (در خاکفرج) واقع شده که در آن، دو قبر مشهود است که بر روی یکی از آن‌ها لوحی قرار دارد و به نام حارث ثبت شده بود و اینک در موزه ملی نگهداری می‌شود و به قرن هفتم هجری تعلق دارد.

امامزاده شاهزاده جعفر غریب

این آرامگاه در 6 کیلومتری شهر قم واقع شده و مدفون در آن یکی از نوادگان امام کاظم(ع) می‌باشد.

و امامزاده‌های دیگر مانند: شاهزاده جعفر از فرزندان امام کاظم(ع)، امامزاده زکریا، امامزاده سید علی، امامزاده طاهر در 30 کیلومتری شمال غربی قم، امامزاده عباس از اولاد امام موسی کاظم(ع)، امامزاده عباس، هفت امامزاده، که مدفن هفت امامزاده به نام‌های عباس، ابراهیم، صالح، فیروز، حسن، جعفر، ابوالقاسم اسماعیل، از احفاد امام کاظم(ع) هستند. امامزاده محسن، امامزاده صفورا از اولاد علی(ع) ، امامزاده عبدالله از نوادگان امام سجاد(ع)، امامزاده فاضل، امامزاده معصومه و... در قم و اطراف آن مدفون هستند. که جمعاً به 41 امامزاده می‌رسد، که بزرگ‌ترین و معتبرترین و پررونق‌ترین آن‌ها، آستانه مقدس حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) دختر امام موسی بن جعفر(ع)، در مرکز شهر با ارزشمندترین معماری اسلامی ایران می‌باشد.

منبع: اندیشه قم


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: شهر قم، دارالعلم شیعیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین