سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انحصار طلبی در تمام جنبه های زندگی انسان نمود دارد. شاید چیزی از انحصار طلبی در دنیای فناوری نشنیده باشید اما دیر زمانی ست که انحصار طلبی در تکنولوژی وارد شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انحصار طلبی در تکنولوژی


انحصار طلبی در تمام جنبه های زندگی انسان نمود دارد. شاید چیزی از انحصار طلبی در دنیای فناوری نشنیده باشید اما دیر زمانی ست که انحصار طلبی در تکنولوژی وارد شده است.

انحصار طلبی در تکنولوژی

یکی از نمونه های بارز انحصار طلبی فناوری در کنسول های بازی نمایان است. پلی استیشن که محصول معروف و خاطره انگیز شرکت سونی است از زمانی که وارد رقابت با شرکت هایی مثل نینتندو و مایکروسافت شد انحصار طلبی را بین کنسول های بازی به وجود آورد. البته از آنجایی که نینتندو با محصولات متفاوتش مثل Wii کلا در دنیای دیگری به سر می برد کمتر درگیر این پدیده شده و می توان گفت اصلا خودش را از این موضوع کنار کشیده و این تصمیم برایش موفقیت های زیادی هم به همراه داشته است.

اما در بین سونی و مایکروسافت این موضوع بیشتر به چشم می خورد چون پلی استیشن و ایکس باکس هر دو تقریبا در یک سطح در حال رقابت هستند و به همین خاطر سعی می کنند به هر ترتیبی شده از هم پیش بیافتند. همین مساله منجر به این شده که این دو شرکت حداقل در این زمینه انحصار طلب شوند و فناوری هایی را عرضه کنند که فقط منحصر به محصول خودشان باشد، مثل کینکت برای ایکس باکس یا Move برای پلی استیشن.

درست است که انحصار طلبی شرکت های فعال در عرصه فناوری می تواند به خلق ایده های نو منجر شود اما شرکت هایی که توانایی ایجاد این ایده های نو را ندارند در نهایت به شکست محکوم می شوند و از گردونه رقابت خارج می شوند

علاوه بر این بازی ها هم از این انحصار طلبی بی نسیب نماندند و این دو شرکت با صرف هزینه های بسیار بازی هایی را تحت انحصار محصولات خود درآوردند که از آن نمونه می توان به سری بازی Uncharted برای پلی استیشن اشاره کرد که نقش به سزایی در موفقیت سونی ایفا کرد. بنابراین شرکت های بازی سازی هم به ناچار وارد بازی انحصار سازی این دو شرکت شدند.

به عنوان مثالی دیگر، می توان به انحصاری بودن سیستم عامل iOS اشاره کرد که بر خلاف سیستم عاملی مثل اندروید که تقریبا روی هر دیوایسی می توان نشانی از آن یافت، این سیستم عامل فقط منحصر به آیدیوایس های مخصوص خود شرکت اپل است.

انحصار طلبی در تکنولوژی

البته ذکر همه نمونه های انحصار طلبی در تکنولوژی از حوصله این بحث خارج است اما به طور کلی انحصار طلبی در این عرصه را می توان اینگونه تعریف کرد: اختصاص یافتن یک ایده، طرح، محصول یا فناوری به یک شرکت یا فرد خاص به طوری که دیگر افراد یا شرکت ها اجازه استفاده از آن را نداشته باشند. اما این انحصار طلبی چه نتایجی به دنبال خواهد داشت. در واقع این پدیده هم نتایج مثبت دارد و هم نتایج منفی که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم:

نتایج مثبت:

در رابطه با نتایج مثبت این پدیده می توان گفت در واقع انحصار طلبی فواید بسیاری دارد. یکی از این فواید آن است که باعث فروش بیشتر محصولات یک شرکت و در نتیجه موفقیت آن شرکت می شود. وقتی یک شرکت بتواند خدمات، محصولات یا ایده های برتر را تحت انحصار خود در آورد در واقع آینده خود را تضمین کرده چون مشتریان برای به دست آوردن آن ویژگی های برتر چه بخواهند و چه نخواهند مجبور به خریدن محصولات آن شرکت می شوند.

انحصار طلبی در تکنولوژی

از سوی دیگر با وجود منحصر شدن برخی ویژگی ها، شرکت های دیگر هم تلاش می کنند تا ایده ها و خدمات جدیدتری را تحت انحصار خود در آورند تا از رقبای خود پیش بیافتند. برای همین این روند باعث می شود تا دنیای فناوری پیشرفت کند و ایده ها و محصولات جدیدتر و جالب تر خلق شوند.

تاثیرات منفی:

انحصار طلبی در تکنولوژی همان طور که جنبه های مثبت دارد، تاثیرات منفی قابل توجهی هم با خود به همراه دارد. از جمله این تاثیرات منفی ایجاد چند دستگی در میان کاربران است.

گرچه نمی توان این مورد را به طور کامل یک جنبه منفی تلقی کرد اما کاربران با توجه به نیازهای خود هر کدام طرفدار محصولات یکی از شرکت های سازنده می شوند و در برابر طرفداران محصولات دیگر شرکت ها جبهه گیری می کنند و سعی می کنند از شرکت محبوب خود دفاع کنند که متاسفانه همین مساله باعث به وجود آمدن فن بوی ها و البته بحث و جدل های اکثرا بی معنی و غیر منطقی بین آنها شده است، در حالی که سود اصلی از این جر و بحث های بی هدف را شرکت های سازنده به دست می آورند.

پلی استیشن که محصول معروف و خاطره انگیز شرکت سونی است از زمانی که وارد رقابت با شرکت هایی مثل نینتندو و مایکروسافت شد انحصار طلبی را بین کنسول های بازی به وجود آورد

علاوه بر این، منحصر شدن یک ایده یا طرح منجر به این می شود که دیگر شرکت ها صدمات جبران ناپذیری را متحمل شوند. درست است که انحصار طلبی شرکت های فعال در عرصه فناوری می تواند به خلق ایده های نو منجر شود اما شرکت هایی که توانایی ایجاد این ایده های نو را ندارند در نهایت به شکست محکوم می شوند و از گردونه رقابت خارج می شوند، حال چه این شرکت در گذشته واقعا موفق بوده باشد، چه یک شرکت تازه تاسیس و بی تجربه. در همین راستا نیز سرمایه های هنگفتی به باد می روند.

ضرر بزرگ دیگری که انحصار طلبی با خود به همراه می آورد این است که کاربران برای دسترسی به فناوری مورد نظر خود مجبور به خرید محصول شرکتی می شوند که آن فناوری را تحت انحصار خود دارد. در این مورد می توان به مثال کنسول های بازی رجوع کرد و اینکه اگر می خواهید همه بازی های خوب را تجربه کنید مجبور هستید هم یک ایکس باکس داشته باشید و هم یک پلی استیشن. چون برخی بازی ها فقط برای ایکس باکس منتشر می شوند و برخی دیگر فقط برای پلی استیشن.

 

ترجمه: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از makeofuse

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین