تبیان، دستیار زندگی
معمولا محیط کار محیطی است که بیشتر افراد بهترین رفتارها را از خود نشان می دهند و ظاهری آراسته و مرتب دارند! به همین دلیل باید دقت بیشتری در این زمینه داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصمیم دارید با همکارتان ازدواج کنید؟

پرسش: مدت یکسال است که به اداره ای منتقل شدم و در آنجا نسبت به دختر خانمی علاقه پیدا کرده ام و قصد ازدواج با ایشان را دارم می خواستم ببینم که آیا ازدواج با همکار لطمه ای به زندگی وارد نمی کند و می تواند ازدواج موفقی باشد؟

پاسخ: در حال حاضر بیشتر ساعت های عمر افراد در محیط کار سپری می شود و طبیعی است که ساعت های طولانی در

ازدواج با همکار

ارتباط بودن با هم باعث ایجاد علاقه و عشق شود.

معمولا محل کار محیطی است که بیشتر افراد بهترین رفتارها را از خود نشان می دهند و ظاهری آراسته و مرتب دارند! به همین دلیل باید دقت بیشتری در این زمینه داشت چون ممکن است رفتار همکارتان در بیرون از محیط کار کاملا برعکس آنچه در محل کار است، باشد. آدم ها در محیط کار لایه های ظاهری شخصیتشان را نشان می دهند، نه تمام لایه ها را. بنابراین باید دید همکار آقا یا خانمی که با او در ارتباط هستید و او را به عنوان همکاری با خصوصیات خوب می شناسید، در زندگی مشترک هم چنین خواهد بود؟

آدم ها در محیط کار لایه های ظاهری شخصیتشان را نشان می دهند، نه تمام لایه ها را.

1. همه جوانب را بسنجید

معمولا مراودات مستمر در یک محیط نوعی وابستگی ایجاد می کند. پس بهتر است از احساسی که به همکارتان دارید، مطمئن شوید؛ آیا واقعا این حس، به معنای عشق واقعی است یا اینکه به بودن او در کنارتان عادت کرده و به او وابسته شده اید و فکر می کنید عاشقش هستید؟ علاوه بر این، در برخی اداره ها و شرکت ها ازدواج همکاران ممنوع است و این قانون بیشتر در محیط های کاری کشورهای اروپایی دیده می شود زیرا مدیران معتقدند با این کار، کارایی فرد کاهش پیدا می کند. پس همه شرایط و جوانب را خوب بسنجید.

2. واقع بین باشید

ازدواج با همکار را نه می توان توصیه کرد، نه رد. در این نوع ازدواج هم باید تمام جوانب بررسی شود و صرفا به شناختی که از همکارتان در محیط کار دست پیدا کرده اید، بسنده نکنید چراکه ممکن است در محیط کار رفتاری مغایر با آنچه در خانه دارد، داشته باشد. پس واقع بینانه با این مساله برخورد کنید و مراقب رفتارتان هم باشید زیرا با برداشتن قدمی اشتباه، همکاران خیلی زود به این علاقه پی می برند و ممکن است این مساله در محیط دهان به دهان بچرخد و اگر در نهایت برای ازدواج به توافق نرسید، جو ایجاد شده برایتان مشکل ساز می شود.

3. معایب را هم ببینید

معمولا وقتی اطرافیان متوجه می شوند دو همکار قصد دارند با هم ازدواج کنند، مدام از فواید این نوع وصلت می گویند: «این طوری مدت زمان بیشتری کنار هم هستید حتی مسیر رفت و برگشت»، «راحت می تونید برنامه هاتون رو با هم هماهنگ کنید» یا «بالاخره تو محیط کار کسی هست که هواتو داشته باشه» و... شاید این مسایل از نظر دیگران جزو مزیت های ازدواج با همکار باشد و زوج همکار شرایط روانی و فکری یکدیگر را بهتر درک کنند اما اینها فقط ظاهر قضیه است. ازدواج با همکار هم مانند سایر ازدواج ها بی عیب نیست.

4. به درآمدهای تان فکر کنید

واقعیت دیگری که نمی توان آن را انکار کرد، مسایل مربوط به درآمد است که برای خیلی از زوج ها مشکل آفرین است. گاهی زن و شوهرهایی هم که محل کارشان یکی نیست، درباره میزان درآمد و نحوه خرج کردن آن از یکدیگر می پرسند و طرف مقابل را در مورد اینکه چرا پولش را خرج زندگی نمی کند، بازخواست می کنند، حالا اگر همسرتان همکار هم باشد و از چند و چون حقوق یکدیگر باخبر باشید، اوضاع سخت تر می شود. معمولا بیشتر مردان اصرار دارند خانم های شاغل درآمدشان را صرف زندگی کنند درحالی که هر فردی حق دارد در کنار تامین مایحتاج زندگی، بخشی از درآمدش را پس انداز کند.

معمولا محل کار محیطی است که بیشتر افراد بهترین رفتارها را از خود نشان می دهند و ظاهری آراسته و مرتب دارند! به همین دلیل باید دقت بیشتری در این زمینه داشت چون ممکن است رفتار همکارتان در بیرون از محیط کار کاملا برعکس آنچه در محل کار است، باشد.

5. مرزهای تان را مشخص کنید
زوج همکار

ازدواج با همکار می تواند تغییرات یا محدودیت هایی را در زندگی مشترک برای طرفین ایجاد کند و باعث بروز برخی ملاحظات شود که شاید تا پیش از ازدواج اصلا برای هیچ یک از طرفین مهم نبوده و حتی به آن توجه نمی کرده اند؛ مثلا وقتی خانم یا آقایی می بیند همسرش ارتباط با همکارش دارد و با او گرم صحبت است، ناراحت می شود حال آنکه همین فرد قبل از ازدواج درباره نحوه ارتباط با همکاران آقا یا خانم خود حساسیتی نداشته است. از سوی دیگر، گاهی ساعت های طولانی در کنار هم بودن باعث سردی و یکنواختی روابط می شود و نباید این مساله را نادیده گرفت. تفاهم نداشتن بر سر یک مساله و گاهی بحث کردن در مورد آن، در زندگی هر زوجی اتفاق می افتد و نمی توان آن را انکار کرد. در چنین شرایطی ممکن است زوج همکار اختلاف نظر و قهر و دعواهای خود را به محل کار بکشند و این یعنی باخبر شدن تمام همکاران از مسایل زندگی خصوصی آنها. با وجود این، نباید فراموش کرد زن و شوهرهای همکاری هم هستند که این گونه رفتار نمی کنند بنابراین قبل از ازدواج مرز مشخصی بین زندگی و کارتان تعیین کنید.

6. محیط کار را میدان رقابت نکنید

یکی از دلایلی که گاهی باعث می شود کار یک زوج همکار به دفتر مشاوره روان پزشکان بکشد، ارتقای شغلی یکی از طرفین در محیط کار است. مثلا ممکن است زنی که به دلیل تعدیل نیرو از شرکت بیرون آمده، عزمش را جزم کند که شوهرش هم از محیط کار بیرون بیاید. چون معتقد است محیط کار را به خوبی می شناسد و می داند چه کسانی در اطراف همسرش هستند و اینکه همسرش با زنان یا مردان شرکت ارتباط صمیمی ای دارد او را ناراحت می کند. قبل از هر اقدامی تمام جوانب را در نظر بگیرید و در خصوص این مسایل با طرف مقابلتان صحبت کنید.

7. مراقب نگاه دیگران باشید

آدم های کنجکاو همه جا هستند. وجود این افراد فقط محدود به آشنایان و اطرافیان نمی شود و ممکن است در محیط کار هم همکار کنجکاوی داشته باشید که بخواهد سر از زندگی تان دربیاورد. کنجکاوی هایی از این دست که «شوهرت به تنهایی مخارج خانه را تامین می کند یا اینکه تو هم مجبوری او را همراهی کنی»، «چرا اجازه می دهی همکاران خانم یا آقا همسرت را به اسم کوچک صدا کنند» و... پس مراقب رفتار و گفتارتان در محیط کار باشید و حساسیت های بی جا نشان ندهید زیرا از هر نظر زیر ذره بین نگاه دیگر همکاران هستید.

مشاوره روانشناسی

دکتر حامد محمدی کنگرانی

منبع: روزنامه سلامت / تنظیم: گل محمدی

مرکز مشاوره