سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
باورهای نادرست زیادی در مورد نوشیدن آب سرد بعد از غذا بین عموم مردم شایع است. در گذشته گفته شده بود که نوشیدن آب سرد بعد از غذا می‌تواند به هضم و گوارش غذا کمک کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات نوشیدن آب سرد بعد از غذا


باورهای نادرست زیادی در مورد نوشیدن آب سرد بعد از غذا بین عموم مردم شایع است. در گذشته گفته شده بود که نوشیدن آب سرد بعد از غذا می‌تواند به هضم و گوارش غذا کمک کند.


آب یخ

باورهای نادرست زیادی در مورد نوشیدن آب سرد بعد از غذا بین عموم مردم شایع است. امروز می‌خواهیم به این باورها بپردازیم، باورهایی مثل سرطان‌زا بودن آن که هیچ سند و مدرک علمی پشت آن وجود ندارد. در گذشته گفته شده بود که نوشیدن آب سرد بعد از غذا می‌تواند به هضم و گوارش غذا کمک کند. علم جدید، هیچ تفاوت عمده‌ای در تأثیرات یک لیوان آب سرد بعد از شام یا هر زمان دیگر از روز نمی‌یابد.

آب و گوارش

یکی از این باورهای نادرست می‌گوید كه آب سرد می‌تواند روغن غذا را در پوشش سخت درون دستگاه گوارشتان جامد کند. این هیچ پشتوانه علمی ندارد. کلینیک مایو و دانشگاه کلمبیا تأیید می‌کنند که این باور نادرست است. از طرف دیگر، نوشیدن بلافاصله آب بعد از غذا، معمولاً به هضم غذا کمک می‌کند. آب و سایر مایعات به شکستن غذاهای جامد کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید گوارشتان را تقویت کنید، سوپ و سایر غذاهای آبکی مثل سبزیجات و میوه‌ها را انتخاب کنید.

مصرف روزانه آب

اگر از نوشیدن یک لیوان آب خنک بعد از غذا لذت می‌برید، آن را جزئی از مصرف روزانه آب خود قرار دهید. بر اساس تحقیقات کلینیک مایو، اکثر بزرگ‌سالان باید روزانه هشت تا نه لیوان آب بنوشند.

اصولاً با فرض اینکه 20 درصد آب مورد نیاز شما از آب غذاها تأمین شود، این بیشتر از دو لیتر می‌شود. اگر دوست دارید آب‌میوه‌ها یا نوشیدنی‌هایی به جز آب مصرف کنید، این میزان را به 9 تا 13 فنجان در روز برسانید. نوشیدنی‌های کافئین‌دار را از آن حذف کنید، زیرا خود موجب کم‌آب شدن بدن می‌شوند.

آب خنک برای پایین آوردن درجه حرارت بدن

بر اساس تحقیقات دانشگاه کلمبیا، نوشیدن آب سرد در بعضی نقاط به بدن کمک می‌کند. اگر ورزش کرده باشید، ممکن است برای خنک شدن، شدیداً هوس آب خنک کنید. نوشیدن آن بسیار به شما کمک می‌کند. وقتی درجه حرارت بدن به بالاتر از 98.6 درجه فارنهایت می‌رسد، بدن برای پایین آوردن دوباره درجه حرارت خود به حالت عادی، عرق می‌کند.

اگر از نوشیدن یک لیوان آب خنک بعد از غذا لذت می‌برید، آن را جزئی از مصرف روزانه آب خود قرار دهید. بر اساس تحقیقات، اکثر بزرگ‌سالان باید روزانه هشت تا نه لیوان آب بنوشند.

نوشیدن آب 41 درجه فارنهایت به تنظیم دمای بدن شما کمک کرده و احتمال کم‌آب شدن آن را پایین می‌آورد. اگر آب خنک در دسترستان نبود، نوشیدن آب گرم بهتر از هیچ است.

آب سرد و سردرد

اگر سابقه میگرن یا سردرد دارید، نوشیدن آب با دمای اتاق توصیه می‌شود. در یک تحقیق که در سال 2001 انجام گرفت، مشخص شد که نوشیدن آب یخ با نی، موجب بروز سردرد در میان خانم‌ها، به ویژه آن‌هایی که علائم سردرد را در آن سال تجربه کرده بودند می‌شود. اگر مستعد میگرن هستید، بهتر است آب ولرم‌تر بنوشید.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: شهرستان گرمه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین