وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
باید به جنوب شرقی اردبیل بروید و از آنجا به سمت خلخال حرکت کنید تا بوی دریا جایی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا و در یکی از دره‌های کوهسـتانی باغیرو به مشام تان بخورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگین آبی اردبیل
دریاچه نِئور


باید به جنوب شرقی اردبیل بروید و از آنجا به سمت خلخال حرکت کنید تا بوی دریا جایی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا و در یکی از دره‌های کوهسـتانی باغیرو به مشام تان بخورد. این نشانی دریاچه نِئور است که در حدود 40 کیلومتری شرق شهر اردبیل و در مرز استان گیلان و اردبیل قرار دارد.

 

وسعت دریاچه بیش از 220 هکتار و مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل پر آب، به هم می‌پیوندند و دریاچه‌ای واحد را به وجود می‌آورند. بیش‌ترین عمق دریاچه 5/5 متر و میانگین عمق آن سه متر است. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو است.

دریاچه نِئور

نئور از دریاچه‌های آب شـیرین به حساب می آید و آب آن از چشمه‌های متعدد کف دریاچه و اطراف آن و همچنین از نزولات آسمانی تامین می‌‌شود. این دریاچه به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

دریاچه نئور، زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری است که برای مدتی کوتاه از دریاچه استفاده می‌کنند. آنقوت از عمده‌ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است که در این منطقه زادآوری می‌کند. این دریاچه محل مناسبی برای پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان است.

دریاچه نِئور

چطور برویم؟

بعد از طی چهل کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسید. بعد از آن باید جاده‌ای به طول سیزده کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده تا به دریاچه برسید. این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین کمان است و اگر دست به ماهیگیری دارید می توانید همین جا اتراق کنید و ماهی صید کنید.

ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند.

دریاچه نِئور

راه های دسترسی به دریاچه

1- هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ آباد و عباس آباد.

2- خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ آباد و عباس آباد.

3- اردبیل، هیر، شبلو و عباس آباد.

دریاچه نئور، زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری است که برای مدتی کوتاه از دریاچه استفاده می‌کنند. آنقوت از عمده‌ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است که در این منطقه زادآوری می‌کند. این دریاچه محل مناسبی برای پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان است

مسیر بکر دریاچه

مسیر دره گرگان‌رود را می توان به عنوان مسیر مناسب، بکر و زیبا برای صعود به بغروداغ ونئور از مسیرجنوبی، آن به شمار آورد. از هشتپرطالش توسط وسیله نقلیه با عبور از پل گرمان رود وسه راهی به سوی مسیر کوهستانی تالش درجاده ای مناسب وجنگلی حرکت می کنیم.

دریاچه نِئور

با پشت سر گذاردن آبادی های کوچک و بزرگ چون ریک، دشتیار، کیش دیبی، سه راهی سوباتان، دکاه خانی، اسب سرا وزره و عبور از امتداد قلل تیلار درسمت جنوب و کالو که پوشیده از درختان جنگلی است به پیرگری، لقمه کش، لوراهونی، اسنور و بالاخره به آخرین محل این مسیر کلنگلی بیل می رسیم درمیان مراتع عاری از جنگل آن ازوسیله نقلیه پیاده می شویم.

دریاچه نِئور

هوا صاف نسبتاً سردی از ما استقبال می کند. مسیر را به سمت شمال غربی از بالای چشمه کوچکی درارتفاع 2200متری ادامه می دهیم تابه دریاچه کوچک قره گل که در واقع برکه سیاه رنگی است می رسیم. در این نقطه چشمه آب بزرگ قراردارد. از این محل رشته کوه بغروداغ نمایان است.همچنین آبشار بزرگی مشاهده می شود که فصلی است و بر اثر آب شدن برف ها و یخ پدیدآمده است.

دریاچه نِئور

مسیر آبشار که ازکوه بغروبه پایین روان است با مسیر آب باتمان فرق می کند. با دیداری آبشار مجدداً مسیرمان را به سمت شمال غربی پی گیری کرده، با عبور ازدشت های سرسبز و مراتع زیبای منطقه که در میانشان گل های حسرت سفید روییده است به دشت بازی درپای قله بغرو می رسیم. اینجا محل مناسبی برای اتراق ماست.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: ایران، بیابان های ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین