تبیان، دستیار زندگی
این‌که سفر خارجی ما به قصد تفریح و خوشگذرانی است یا یک سفر کاملا رسمی و کاری، فرقی نمی‌کند. مهم این است که با یک سفر داخلی به دیگر شهرهای کشور که ممکن است سالی چند بار برایتان پیش بیاید، کاملا متفاوت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکاتی برای مسافران فرنگ


این‌که سفر خارجی ما به قصد تفریح و خوشگذرانی است یا یک سفر کاملا رسمی و کاری، فرقی نمی‌کند. مهم این است که با یک سفر داخلی به دیگر شهرهای کشور که ممکن است سالی چند بار برایتان پیش بیاید، کاملا متفاوت است.

مسافر خارج از کشور

این یک سفر مهم است که اگر قبل از شروع آن تمام مقدمات لازم را نچینید، برنامه‌ریزی‌ها را انجام ندهید و بایدها و نبایدهای آن را رعایت نکنید، ممکن است نادیده گرفتن حتی یک مورد بظاهر کم اهمیت، سفر را به کامتان تلخ کند و شرایطی را در طول اقامت در کشور مقصد برایتان به‌وجود بیاورد که به این راحتی‌ها امکان درست‌کردن اوضاع را نداشته باشید.

پیش از سفر

1.ناگهانی و بدون اطلاع سفر نکنید. بهتر است حداقل به یک نفر راجع به سفر و محل اقامت‌تان بگویید. شاید قبل از این که برگردید اتفاقی بیفتد که لازم باشد به شما اطلاع دهند یا درصورتی که خبری از شما نبود، بتوانند دنبال‌تان بگردند.

2.وقتی قرار است به یک کشور دیگر سفر ‌کنید، با فرهنگ و اجتماعی متفاوت با محل زندگی‌تان مواجه هستید. خوب است قبل از سفر با افرادی که پیش از شما به آن کشور سفر کرده‌اند صحبت کنید یا اطلاعاتی را در اینترنت جستجو کنید. این کار علاوه بر این که باعث می‌شود بهتر برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، چشم‌انداز بهتری از چیزهایی که در انتظارتان است، خواهید داشت. حتی اگر از سلامت خودتان مطمئن هستید، بد نیست چهار تا شش هفته قبل از سفر، یک معاینه‌ کامل پزشکی انجام دهید.

3.اگر قرار است به شهری کوهستانی در یک فصل سرد سفر کنید یا اگر مقصد سفرتان شهری گرم و ساحلی است، تغییرات آب و هوایی را تا زمان برگشت‌تان بررسی کنید. با این کار هم متوجه می‌شوید چه چیزهایی باید با خودتان ببرید و هم بهتر می‌توانید برای گشت‌وگذار و تفریح برنامه‌ریزی کنید.

4.اختلاف ساعت کشور خودتان با کشور مقصد را در نظر بگیرید و سعی کنید یکی دو روز قبل از رفتن، خواب‌تان را در شهر و خانه‌ خودتان تنظیم کنید. معمولا دو ساعتی دیر و زود خوابیدن یا بیدار شدن، تمرین خوبی است.

5.بد نیست در حد چند کلمه از زبان رایج کشور مقصد را بلد باشید. شاید در مواقع اضطراری یا برای کمک‌خواستن به‌دردتان خورد. اسم و آدرسی از خودتان روی چمدان بنویسید. معمولا ساک‌ها و چمدان‌ها جایی برای نوشتن این مشخصات دارند؛ ولی اگر هم نداشت، روی کاغذ کوچکی یادداشت کنید و بدنه‌ چمدان‌تان بچسبانید.

6.بلیت اینترنتی بگیرید. بزرگ‌ترین مزیت این بلیت این است که چون اطلاعات پرواز شما با تمامِ جزئیات، روی کامپیوترهای فرودگاه وجود دارد، اگر بلیت‌تان را جا بگذارید،‌ گم کنید یا از شما بدزدند برنامه سفرتان سرجایش است. حتی می‌توانید آن را تغییر دهید بدون این‌که به صدور مجدد بلیت پرینت‌شده روی کاغذ نیاز باشد.

حواستان به فصل سفر و آب و هوای مقصد باشد. احتمال شب‌های سرد را در نظر بگیرید و یک ژاکت با خودتان بردارید. اگر هوای مقصد گرم است یا نزدیک دریا هستید لباس‌های خنک و نازک بیشتر به دردتان می‌خورد

چه بپوشم؟ چه ببرم؟

1.چمدان مسافر باید آن‌قدر سبک باشد که حمل‌‌کردنش را سخت نکند و آن‌قدر کامل که چند روزی نیازهای مسافر را در شهری که خانه‌ او نیست، برآورده کند. مهم‌ترین اصل برای این‌که بدانیم چه چیزهایی ببریم و چه چیزهایی را از چمدان خارج کنیم، این است که نسبت به جایی که می‌رویم و مدلی که سفر می‌کنیم و امکاناتی که در مقصد خواهیم داشت، آگاهی داشته باشیم.

2.لباسی که در سفر می‌پوشید باید راحت و سبک باشد. کفش مناسب پیاده‌روی بردارید و عینک آفتابی را هم فراموش نکنید. جوراب و لباس‌های زیر را جدا از بقیه بگذارید نظم چیدن وسایل را در چمدان رعایت کنید.

3.حواستان به فصل سفر و آب و هوای مقصد باشد. احتمال شب‌های سرد را در نظر بگیرید و یک ژاکت با خودتان بردارید. اگر هوای مقصد گرم است یا نزدیک دریا هستید لباس‌های خنک و نازک بیشتر به دردتان می‌خورد.

4.لباس‌های غیرضروری با خودتان حمل نکنید. چند عددپیراهن یا تی‌شرت در فصل تابستان و چند پیراهن گرم و ژاکت برای زمستان کافی است.

5.اگر بیمار هستید، بهتر است بیشتر از نیازتان با خود دارو ببرید تا در حوادث پیش‌بینی نشده با مشکل مواجه نشوید. همه نسخه‌های دارویی خود را همراه ببرید.

6.داروها را به جای گذاشتن در ساک و چمدان، در کیف دستی خود بگذارید تا هم راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشید و هم اگر وسایل شما حین سفر مفقود شد، از داروهایتان محروم نشوید.

7.بهتر است تمام افراد با سابقه بیماری‌های قلبی یا کسانی که در معرض بیماری‌های قلبی هستند، در طول سفر پرونده پزشکی خود را که شامل اطلاعات زیر است، همراه داشته باشند: آخرین آزمایش‌ها و معاینات پزشکی، آخرین نوار قلبی، اعمال جراحی، آنژیوگرافی، فهرست داروهای مصرفی فعلی و شماره تلفن پزشک خانوادگی که در جریان بیماری فرد قرار دارد.

8.اگر از داروهای آرامبخش استفاده می‌کنید، قبل از سفر یک نامه از پزشک خود داشته باشید که در آن نوشته شده باشد به چه دلیل از این داروها استفاده می‌کنید.

9.اگر شما به تزریق نیاز دارید و برای همین سرنگ و سوزن را با خود حمل می‌کنید، به نامه پزشک نیاز دارید.

در راه فرودگاه

1.دست‌کم یک ساعت قبل از پرواز آنجا حاضر باشید، معمولا برای پروازهای داخلی یک ساعت و برای پروازهای بین‌المللی دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید بهتر است. به این ترتیب زمانی که برای کنترل بلیت، امنیت پرواز، مهاجرت و باقی صف‌های طولانی صرف می‌شود و حتی ترافیک و تاخیر در راه فرودگاه هم برایتان نگران‌کننده نیست.

2.اگر دیر شد و احساس کردید ممکن است پرواز را از دست بدهید، حتما با یکی از کارمندان گیت امنیت پرواز موضوع را در میان بگذارید تا کارتان را خارج از نوبت انجام دهد، یادتان نرود اگر موضوع را مطرح نکنید کسی متوجه شرایط اضطراری شما نمی‌شود و در این شرایط فقط خودتان مسئول عواقب جا ماندن‌ از سفر هستید. فراموش نکنید هواپیما برای هیچ مسافری معطل نخواهد شد، مگر این ‌که او یکی از 50 مسافری باشد که در راه تلفن کرده و در فهرست تاخیری‌ها قرار گرفته است، پس اگر هنوز در راه هستید به بخش مسافران جامانده زنگ بزنید.

اگر می‌توانید هتل خود را حدود دو سه ماه پیش از سفر رزرو کنید، معمولا تخفیف خوبی به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهید آن را کنسل کنید هزینه‌ ناچیزی از پرداخت شما کسر و بقیه به شما بازگردانده می‌شود. این کار ارزشش را دارد

و اما هتل ...

1.اگر می‌توانید هتل خود را حدود دو سه ماه پیش از سفر رزرو کنید، معمولا تخفیف خوبی به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهید آن را کنسل کنید هزینه‌ ناچیزی از پرداخت شما کسر و بقیه به شما بازگردانده می‌شود. این کار ارزشش را دارد.

2.اگر شهر مقصد، سرویس مترو یا اتوبوس درون‌شهری خوبی دارد، سعی کنید هتل خود را در نزدیکی ایستگاه بگیرید؛ حمل و نقل درون‌شهری بخصوص در یک کشور غریب می‌تواند معضلی باشد.

3.فهرست امکانات و شرایط اتاق را حتما پیش از رزرو، کامل و دقیق مطالعه کنید: شرایط تعریف شده برای فرزندتان و سن و سالش، وضعیت رزرو تخت برای او، شرایط کنسل کردن اتاق رزرو شده، ساعت ورود و خروج از هتل و هر شرایط ریز و درشتی از هتل که دانستن آن می‌تواند به شما کمک کند.

4.یکی از مواردی که لازم است به آن دقت کنید آن است که آیا قیمت اعلام شده برای هتل دربرگیرنده‌ مالیات‌ها و هزینه‌های جانبی نیز هست یا خیر؟ سایت‌ها یا مراکز رزرو گاهی از این شیوه برای بهتر نشان دادن قیمت‌های خود استفاده می‌کنند، اما زمانی که می‌خواهید هتل را رزرو کنید 1ظ  تا 2ظ  درصد هزینه‌ اضافه روی صورتحساب خود می‌بینید.

5.بررسی کنید که کدام‌ یک از امکانات هتل برای شما رایگان است و کدام یک هزینه دارد. مثلا در بسیاری از هتل‌ها استفاده از باشگاه ورزشی هتل رایگان است، اما در مقابل استفاده از وسایل داخل یخچال خود اتاق هزینه در بر دارد، آن هم بسیار بالاتر از قیمت همان خوردنی یا آشامیدنی اگر آن را از فروشگاه بخرید! فهرست این هزینه‌ها معمولا در پایان مدت اقامت شما و در زمان تسویه‌حساب و ترک هتل در قالب صورتحساب در اختیار شما قرار می‌گیرد و باید آن را بپردازید.

وقتی به مقصد رسیدید

1.سعی کنید در روشنایی روز به شهری که نمی‌شناسید برسید؛ چون پیدا کردن مسیرها در شب سخت‌تر می‌شود و نمی‌توانید خوب خیابان‌ها را ببینید؛ از طرفی شب‌ها بیشتر فروشگاه‌ها تعطیل است و اگر چیزی بخواهید، تهیه کردنش سخت است، یا حتی شاید نتوانید تاکسی هم براحتی پیدا کنید. سعی کنید شماره یا کد تاکسی را همان موقع که سوار می‌شوید در جایی یادداشت کنید یا در حافظه‌ تلفن همراهتان ذخیره کنید. به فرهنگ و قوانین کشوری که در آن مهمان شده احترام بگذارد، به ملیت و شخصیت‌هایی که برای مردم آن سرزمین مهم هستند توهین نکند و با افراد بومی درگیر نشود. مواظب وسایل شخصی‌تان باشید؛ برای پول و مدارک‌شخصی از کیف‌های کوچکی استفاده کنید که مطمئن باشید آنها را جا نمی‌گذارید یا امکان ربودنش نیست.

2.قبل از این‌ که خیلی خرید کنید، در مورد مقدار بار مجازی که می‌توانید با خودتان خارج کنید و همین ‌طور هزینه هر کیلو اضافه بار، اطلاعاتی داشته باشید.

3.همه پول‌هایتان را تمام نکنید و با جیب خالی به فرودگاه نیایید. همیشه مقداری برای هزینه‌های احتمالی مثل اضافه‌بار و امثال اینها نگه دارید.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم