تبیان، دستیار زندگی
عادل بزدوده که هم در پروژه شهر موش‌ها ساخت عروسک‌های آن فیلم و سریال پرطرفدار را برعهده داشت و هم این روزها مشغول طراحی و ساخت عروسک‌های شهر موش‌ها 2 است، از ساخت 200 عروسک برای این فیلم می‌گوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دویست عروسک جدید در شهر موش‌ها


عادل بزدوده که هم در پروژه "شهر موش‌ها" ساخت عروسک‌های آن فیلم و سریال پرطرفدار را برعهده داشت و هم این روزها مشغول طراحی و ساخت عروسک‌های "شهر موش‌ها 2" است، از ساخت 200 عروسک برای این فیلم می‌گوید.

شهر موش ها

عادل بزدوده طراح عروسک در گفتگو یی با بیان این مطلب که 30 سال از ساخت اولین فیلم سینمایی "شهر موش‌ها" گذشته است، گفت: سن عروسک‌ها و شخصیت‌های این فیلم سینمایی بالا رفته و دارای فرزند شده‌اند. در فیلم سینمایی "شهر موش‌ها 2" مجموعه عروسک‌های قدیمی بزرگ شده و شخصیت‌هایی هم به داستان اضافه شده‌اند که فرزندان شاگردان مدرسه "شهر موش‌ها" هستند.

وی که طراحی و ساخت عروسک‌های "شهر موش‌ها" را هم برعهده داشته است، توضیح داد: در طراحی و ساخت عروسک‌های جدید سعی کرده‌ایم جز افزایش سن آنها تغییر خاصی در شخصیت‌ها ایجاد نکنیم. مهمترین تفاوت عروسک‌های جدید نسبت به عروسک‌های قدیمی این است که هرچند ماده اصلی عروسک‌ها مثل گذشته از اسفنج است اما فرآیند جدیدی در ساخت این عروسک ها طراحی شده که برای اولین بار در تاریخ عروسک سازی سینمای ایران تجربه می شود، به طوری که عروسک های جدید نه تنها از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار خواهند بود بلکه نسبت به گذشته کارایی بیشتری جلوی دوربین دارند.

کارگردان نمایش "آهای تو دیگه کی هستی" ادامه داد: امیدوارم این تجربه با موفقیت همراه باشد تا شاهد طول عمر بیشتر عروسک‌هایی باشیم که طی سال‌های گذشته رابطه خوب و ماندگاری با مخاطبان خود برقرار کرده‌اند و در نهایت سرنوشت این گروه از عروسک‌ها شبیه عروسک‌های قبلی "شهر موش‌ها" نشود. اگر از عروسک های مجموعه های تلویزیونی ایران به خوبی نگهداری می‌شد، امروز می توانستیم این عروسک‌ها را نه تنها در موزه های داخلی بلکه در نمایشگاه های خارجی نیز به نمایش گذاریم.

عروسک‌های "شهر موش‌ها" دیگر زنده نیستند

بزدوده در توضیح این نکته مهر که مسئولان بنیاد سینمایی فارابی، سیما فیلم و صدا و سیما عدم ماندگاری این عروسک ها را کیفیت پایین آن دانسته‌اند، بیان کرد: با تمام احترامی که برای این دوستان قائلم، اما باید بگویم که این گروه از دوستان اطلاعات دقیقی از ساخت عروسک و چگونگی نگهداری از آن ندارند و نمی توانند در رابطه با مسئله ای که نسبت به آن اطلاعات ندارند، اظهارنظر کنند. چطور عروسک "کپل" را بعد از 30 سال که شخصا آن را نگهداری کردم، سالم و دست نخورده به موزه سینما هدیه دادم؟ آن وقت جنس دیگر شخصیت های "شهر موش ها" نامناسب بوده و سالم باقی نمانده است؟ مطمئن هستم که اگر "کپل" دست بنیاد سینمایی فارابی و یا صدا و سیما بود تا الان از بین رفته بود.

مهمترین تفاوت عروسک‌های جدید نسبت به عروسک‌های قدیمی این است که هرچند ماده اصلی عروسک‌ها مثل گذشته از اسفنج است اما فرآیند جدیدی در ساخت این عروسک ها طراحی شده که برای اولین بار در تاریخ عروسک سازی سینمای ایران تجربه می شود

خالق عروسک "مخمل" گفت: حفظ و نگهداری از عروسک ها شرایط بسیار سختی را می طلبد و باید در دما و رطوبت مناسب نگهداری شود. در "شهر موش ها" 200 عروسک ساخته شده بود که هیچ کدام از آنها زنده نیستند و تنها عکس آنها باقی مانده است. این مسئله برای عروسک های "خونه مادربزرگه" نیز رخ داده است و اگر بخواهیم روزی دوباره این عروسک ها را بازسازی کنیم تنها عکس عروسک ها برای بازسازی در دسترس است.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد هر بار که بخواهیم فیلم جدیدی بسازیم، شخصیت های عروسکی نیز دوباره طراحی و ساخته شوند، هزینه بالایی را باید برای این کار در نظر بگیریم. به عنوان مثال برای "شهر موش‌ها 2" 60 شخصیت عروسکی جدید و 140 عروسک فرعی طراحی و ساخته خواهد شد، من از همین حالا نگران آن هستم که این عروسک ها بعد از پایان فیلمبرداری چه سرنوشتی خواهند داشت.

شهر موش ها

"کپل" یک موش 45 ساله است

بزدوده گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته حفظ و نگهداری از عروسک‌ها در مدیریت صدا و سیما تعریف نشده است، این درحالی است که عروسک ها تنها یک تکه اسفنج نیستند بلکه شخصیت های جذابی هستند که رابطه خوبی با مخاطبان خود برقرار کرده‌اند.

سازنده عروسک فیلم "اتل متل توتوله" با اشاره به اینکه اگر به این عروسک ها بال و پر داده شود، به راحتی می توانند در بازار اسباب بازی نیز تاثیرگذار باشند و کودکان و نوجوانان از این عروسک‌ها استقبال خواهند کرد، توضیح داد: مگر ما شخصیت ها و عروسک های ایرانی کم داریم که تمام بازار اسباب بازی ما از "باربی" و "بتمن" پر شده است. البته من نمی گویم این عروسک ها بد هستند و نباید کودکان از آن استفاده کنند بلکه معتقدم هر چیز جای خود را دارد.

وی ادامه داد: تیم طراح و سازنده عرسک های "شهر موش ها 2" شامل هشت نفر هستند که از جمله این هنرمندان می توان به مرضیه محبوب، بنفشه بدیعی و محمد اعلمی اشاره کرد که در کنار این دوستان چهار نفر از شاگردان جوان ما نیز برای طراحی و ساخت این 200 عروسک همکاری می کنند.

بزدوده در پایان و در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه عروسک‌های جدید خاطره عروسک های قدیمی را برای مخاطبان زنده خواهد کرد، گفت: عروسک های جدید بی شک حال و هوای عروسک های قدیمی را دارند، اما باید بدانیم که عروسک های جدید مطابق با سنشان تغییر کرده اند، به عنوان مثال "کپل" یک موش 45 ساله است که دارای فرزند است. البته در کنار شخصیت های قدیمی، شخصیت های جدید نیز طراحی شده که به جذابیت فیلم اضافه خواهد کرد.

قسمت اول فیلم سینمایی "شهرموش ها" به کارگردانی مرضیه برومند و محمد علی طالبی، سال 1364 اکران شد. فیلم سینمایی "شهر موش‌ها 2" به کارگردانی مرضیه برومند و تهیه کنندگی منیژه حکمت و علی سرتیپی به زودی جلوی دوربین می رود. این فیلم سینمایی در حال حاضر در مرحله طراحی و ساخت عروسک است.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: مهر