تبیان، دستیار زندگی
گویا تابستان داغ امسال برای وزارت نیرویی ها سخت ترین روزهای سال است چراکه مصرف آب و برق در تهران افزایش یافته و زمزمه سهمیه بندی به گوش می رسد. به عبارت بهتر می توان گفت اگر در مصرف برق و آب صرفه جویی نشود، تهران تشنه تر شده و آمپر تهرانی ها بالا می رود!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهران بی آب می شود، آمپر تهرانی‌ها بالا می‌رود!


گویا تابستان داغ امسال برای وزارت نیرویی ها سخت ترین روزهای سال است چراکه مصرف آب و برق در تهران افزایش یافته و زمزمه سهمیه بندی به گوش می رسد. به عبارت بهتر می توان گفت اگر در مصرف برق و آب صرفه جویی نشود، تهران تشنه تر شده و آمپر تهرانی ها بالا می رود! البته غیر از مصرف بالای برق توسط تهرانی ها آمپراژ تهرانی ها نیز افزایش خواهد یافت یعنی باید مشترکین برای بهبود وضعیت برق خود پول هم بپردازند و این یعنی آمپر پایتخت نشینان بالاتر هم خواهد رفت.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از تغییر آمپراژ کلی فیوزهای 5 آمپر در شهر تهران خبر داد و گفت: برخی از فیوزهای 15 آمپر نیز در صورت نیاز با توجه به مصرف قدرت برق مشترک به 32 آمپر افزایش داده خواهد شد.

گرما

غلامرضا خوش خلق با بیان این‌که در میزان آمپراژ نمی توانیم تنوع زیادی داشته باشیم گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از انشعابات کنتورها دیجیتال هستند و برخی از فیوزهای کنتورهای قدیمی به صورت آنالوگ و مکانیکی هستند، پنج یا 15 آمپر است.

وی افزود: عملا در شهر تهران به ندرت از قدرت برق پنج آمپر استفاده می شود مگر این‌که کسی هنوز تجهیزات به روز نداشته باشد و با حداقل‌ها زندگی کند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با تاکید بر این‌که در تشخیص میزان آمپر مورد نیاز مشترک قانون دست ما را باز گذاشته است گفت: در این مورد باید تشخیص دهیم که از چه قدرت برقی باید استفاده شود؛ اگر تشخیص ما این باشد که نیاز به نصب فیوز 32 آمپر است، باید طبق قانون عمل کنیم.

خوش خلق با تاکید بر پیش بینی کنتورهای 25 تا 100 آمپر، گفت: با پیگیری‌های که در زمینه تامین درست برق مشترکین داشته‌ایم مشخص شد که مشترکین در حال حاضر 25 تا 32 آمپر برق مصرف می‌کنند بنابراین قرار بر این شد که در یک بازه زمانی کنتور مشترکینی که پنج آمپر هستند به طور کلی تغییر آمپراژ داده شود و بر روی کنتورهای 15 آمپر محدودکننده نصب شود.

همزمان با موج جدید گرما در پایتخت شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد: مصرف آب در تهران طی روزهای اخیر تا 3 میلیون و 200 هزار مترمکعب افزایش یافته که در صورت ادامه روند افزایش دما در روزهای آینده، نگرانی‌هایی در خصوص تامین آب در تهران به وجود خواهد آمد

وی تصریح کرد: هزینه تغییر آمپراژ مانند هزینه انشعاب است و فقط یکبار دریافت می شود؛ افزایش انشعاب روی هزینه برق نیز تاثیری ندارد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر توضیح داد: پول برق بسته به زمان مصرف برق محاسبه می‌شود در حالی که آمپر میزان جریان مجازی است که از سیستم عبور می‌کند.

پایتخت تشنه

شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلام موج جدید گرما در پایتخت و هشدار نسبت به افزایش مصرف آب و استفاده از حداکثر ظرفیت آبرسانی به شهروندان اعلام کرد: در صورت ادامه روند فعلی، نگرانی هایی در تامین آب تهران ایجاد می شود.

آب شیرین

همزمان با موج جدید گرما در پایتخت شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد: مصرف آب در تهران طی روزهای اخیر تا 3 میلیون و 200 هزار مترمکعب افزایش یافته که در صورت ادامه روند افزایش دما در روزهای آینده، نگرانی‌هایی در خصوص تامین آب در تهران به وجود خواهد آمد.

همزمان با موج جدید گرما، شرکت آب و فاضلاب استان تهران در اطلاعیه‌ای نسبت به تداوم افزایش مصرف آب در تهران ابراز نگرانی کرد. در این اطلاعیه آمده ‌است: گزارش‌های سازمان هواشناسی از تداوم افزایش دمای هوا در تهران تا 40 درجه سانتیگراد حکایت دارد که این مسئله افزایش مصرف آب را در پی خواهد داشت؛ این در حالی است که ظرفیت منابع سدها، شبکه توزیع و حجم مخازن آب تهران، توان این افزایش ناگهانی را ندارد.

این اطلاعیه می‌افزاید: شرکت آب و فاضلاب استان تهران ضمن اعلام اینکه تمامی امکانات خود را برای مدیریت این وضعیت به کار خواهد بست، از یکایک شهروندان تهرانی خواست تا با مسئولیت‌ پذیری و رعایت الگوی مصرف آب، خدمتگذاران خود را در طول روزهای گرم پیش رو در مقابله با کمبود آب یاری کنند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع:مهر ایسنا