تبیان، دستیار زندگی
برای روزهای ماه مبارک رمضان که جند سالی می‌شود مهمان تابستان شده است، باید نسخه‌ای در دست داشته باشید تا شاید بتوانید از تشنگی آن فرار کنید. این نسخه می‌تواند بدن را در مقابل مسائلی مانند تشنگی بیمه کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین نوشیدنی‌های ماه رمضان


برای روزهای ماه مبارک رمضان که جند سالی می‌شود مهمان تابستان شده است، باید نسخه‌ای در دست داشته باشید تا شاید بتوانید از تشنگی آن فرار کنید. این نسخه می‌تواند بدن را در مقابل مسائلی مانند تشنگی بیمه کند.


8 لیوان آب

ماه رمضان چند روزی است که آغاز شده است و اکثریت مردم روزه دار هستند، اما روزه داری مسائلی را نیز به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها تشنگی است و با توجه به طولانی بودن روز، در بسیاری از روزه داران به وجود می‌آید. بهترین راه برای جلوگیری از تشنگی در طول روزه داری، این است که هنگام سحر و افطار از نوشیدنی‌های مناسب استفاده کنید.

نوشیدنی‌های خوب برای سحری

* سحر زمانی است که باید بدن را آماده برای 17 ساعت روزه داری کنید، به همین علت باید از بهترین و مقوی‌ترین مواد غذایی و البته نوشیدنی‌های مناسب استفاده کنید تا در طول روز، به هیچ عنوان تشنه یا گرسنه نشوید.

* آب، همیشه به عنوان بهترین نوشیدنی در هر زمانی شناخته می‌شود و در هنگام سحر نیز سعی کنید بیشتر آب استفاده کنید. البته دقت داشته باشید آبی که می‌نوشید، نباید خیلی خنک یا گرم باشد و آبی با دمای اتاق برای رفع تشنگی، بهترین گزینه است.

* برای آنکه در طول روز از تشنگی فرار کنید، می‌توانید چند قطره لیموترش در آب بچکانید. این محلول، معجزه‌ای برای روزهای گرم تابستان و فرار از تشنگی در هنگام روزه داری است.

* یکی از بهترین جایگزین‌های آب برای افرادی که در طول روز بسیار تشنه می‌شوند، عرق کاسنی است. اگر در طول روز تشنه می‌شوید، می‌توانید هنگام سحر به جای آب، از عرق کاسنی استفاده کنید.

* در کنار نوشیدنی‌های مناسب، برخی از نوشیدنی‌ها نیز ممنوعه هستند و باید از مصرف آن‌ها جداً پرهیز کنید. یکی از نوشیدنی‌های ممنوعه هنگام سحر، چای پر رنگ است که باعث می‌شود آب بدن در طول روز کاسته شده و تشنگی به سراغ روزه دار آید.

آب، همیشه به عنوان بهترین نوشیدنی در هر زمانی شناخته می‌شود و در هنگام سحر نیز سعی کنید بیشتر آب استفاده کنید.

نوشیدنی‌های مخصوص افطار

* پس از 17 ساعت عبادت و روزه داری، افطار زمانی است که باید قوای از دست رفته بدن را به آن بازگردانید، به همین علت استفاده از نوشیدنی‌های مقوی و سرشار از ویتامین لازم است. البته دقت داشته باشید كه شما می‌توانید از این نوشیدنی‌ها در زمانی بین افطار تا سحر استفاده کنید.

* سعی کنید همیشه روزه خود را با یک نوشیدنی افطار کنید و بهترین گزینه‌ها برای باز کردن روزه، چای، شیر گرم و آب جوش هستند. مایعات سریعاً قوای بدن را به آن باز می‌گردانند، همچنین دستگاه گوارش را آماده برای دریافت مواد غذایی می‌کنند.

آب نوشیدنی

* به هیچ عنوان از نوشیدنی‌های سرد استفاده نکنید. تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که نوشیدنی‌های سرد بعد از مدت طولانی که هیچ چیزی نخورده‌اید، می‌توانند دستگاه گوارش و اندام‌های داخلی بدن را دچار مشکلات گوناگون کنند.

* برای زمان میان افطار و سحر، از آب میوه‌های طبیعی استفاده کنید تا هم عطش شما برطرف شود، و هم ویتامین‌های لازم وارد بدن شوند. استفاده از آب هندوانه بهترین گزینه برای روزه دارانی است که احساس تشنگی آن‌ها بعد از افطار همچنان باقی مانده است.

* سعی کنید در طول ماه مبارک رمضان، نوشابه و تمامی نوشیدنی‌های گازدار را فراموش کنید. این نوشیدنی‌ها، نیاز به معده‌ای فعال برای هضم شدن دارند، اما زمانی که معده شما به خاطر روزه داری کم کار شده، دیگر توانی برای هضم نوشابه باقی نمی‌ماند.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_hadi47

برگرفته از گروه: رمضان

مطالب مرتبط:

ضیافت رمضان در باشگاه كاربران

آداب و رسوم تهران قدیم در ماه رمضان

استقبال از رمضان در کشورهای اسلامی

آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان

مزه واقعی ماه رمضان را درک کنیم

رمضان ؛ فصلی برای آغاز

رمضان؛ ماه تربیت دینی کودکان

دوباره ماه خدا و بهار قرآن شد

آغاز رمضان، شبیه آغاز باران...