تبیان، دستیار زندگی
با این‌که آستیگماتیسم نقصی خفیف و قابل درمان در چشم محسوب می‌شود، اما در صورت درمان نشدن، عوارضی به همراه خواهد داشت. اما این عوارض چیست؟...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آستیگماتیسم؛ نقصی‌که باید درمان شود


با این‌که آستیگماتیسم نقصی خفیف و قابل درمان در چشم محسوب می‌شود، اما در صورت درمان نشدن، عوارضی به همراه خواهد داشت. اما این عوارض چیست؟


چشم آستیگمات

دکتر سید رفیع حسینی، متخصص چشم در پاسخ به این پرسش می‌گوید: در صورت درمان نشدن آستیگماتیسم، مشکلات متعددی برای فرد، مانند خستگی چشم، سردرد‌های مداوم و تاری‌دید ایجاد می‌شود.

آستیگماتیسم نوعی اختلال شایع انکساری چشم است و زمانی به وجود می آید که سطح قرنیه یا عدسی چشم، شکل نامنظمی پیدا کند.

هنگامی که این ناهنجاری و انحنای غیرطبیعی در سطح قرنیه و عدسی چشم رخ دهد، چشم دیگر قادر به تمرکز صحیح نور بر روی شبکیه نیست، در نتیجه تصویر واضحی از اشیا و افراد دیده نمی شود.

به همین علت تاری دید و نداشتن وضوح بینایی از مشکلات شایع در افراد مبتلا به آستیگماتیسم محسوب می شود.

چرا دچار آستیگماتیسم می شویم؟

آستیگماتیسم هنگامی به وجود می آید که انحنای لایه خارجی و شفاف جلوی چشم، یعنی انحنای قرنیه یا عدسی چشم در دو طرف آن با هم متفاوت است. به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسی در بعضی نواحی مسطح تر یا منحنی تر از نواحی دیگر است که تاری دید ایجاد می کند.

دکتر حسینی تاکید می کند: اگر درجه آستیگماتیسم چشم فردی بالا باشد و در کاری که انجام دهد، اختلال ایجاد کند یا اگر کیفیت بینایی اش رضایت بخش نباشد، باید برای معاینه به متخصص چشم مراجعه کند.

نکته مهمی که متخصصان چشم بر آن تاکید می کنند آن است که مبتلایان به آستیگماتیسم معمولا از مشکل نزدیک بینی یا دوربینی چشم هم رنج می برند

نقصی که به ارث می رسد

اما چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به آستیگماتیسم چشمی هستند؟ طبق تحقیقات مشخص شده است بیشتر افراد مبتلا به آستیگماتیسم، این مشکل را به ارث برده اند. یعنی چشم پزشکان معتقدند در اغلب موارد، آستیگماتیسم ریشه ارثی داشته و معمولا از هنگام تولد وجود دارد. علاوه بر آن صدمات وارده بر قرنیه نیز می تواند به آستیگماتیسم بویژه از نوع نامنظم منجر شود.

دکتر حسینی در این ارتباط توضیح می دهد: افراد دارای نمره های بالای آستیگماتیسم، اغلب از تاری دید و تغییرشکل یافتگی تصویر اشیا شکایت دارند؛ هر چند مبتلایان به درجات خفیف آستیگماتیسم اغلب مشکل بینایی نداشته و ممکن است تنها از خستگی و احساس ناراحتی در چشم ها و سردرد شکایت داشته باشند، اما نکته مهم اینجاست که در افراد مبتلا به آستیگماتیسم، سطح قرنیه مانند توپ بسکتبال است، یعنی به عبارت دیگر دارای سطحی ناصاف است.

در حالی که قرنیه افراد با بینایی طبیعی مانند توپ فوتبال، صاف است. بر اثر این ناصافی ها، عدسی چشم و قرنیه قادر به تمرکز نور روی یک نقطه مشخص از شبکیه چشم نیست و در نتیجه تصاویر، تار دیده می شود.

قوز قرنیه

این متخصص چشم اضافه می کند: البته اگر فردی دچار آسیب چشمی شود، یا تحت عمل جراحی چشم قرار گیرد نیز ممکن است دچار آستیگماتیسم شود.

همچنین ممکن است همراه با بیماری قوز قرنیه، دوبینی و آستیگماتیسم نیز به وجود آید. در قوز قرنیه، قرنیه فرد نازک تر می شود و حالت مخروطی شکل پیدا می کند.

خوشبختانه بروز این بیماری در افراد بسیار کم است. البته مشکل بینایی بیمار مبتلا به قوزقرنیه با استفاده از عینک بر طرف نخواهد شد و در این حالت، استفاده از لنزهای تماسی برای این فرد بسیار مناسب است، اما باید در نظر گرفت که در آینده این بیمار نیاز به عمل جراحی پیوند قرنیه خواهد داشت.

نزدیک بینی و دوربینی

نکته مهمی که متخصصان چشم بر آن تاکید می کنند آن است که مبتلایان به آستیگماتیسم معمولا از مشکل نزدیک بینی یا دوربینی چشم هم رنج می برند.

در بیماری نزدیک بینی و دوربینی، نوعی عیب انکساری چشم وجود دارد که طی آن، چشم فرد قادر به تمرکز نورهای بازتاب شده از اشیای مختلف نیست.

در نتیجه فردی که مبتلا به آستیگماتیسم و نزدیک بینی یا دوربینی است، می تواند با مراجعه به اپتومتریست، از عینک و لنز مخصوص برای رفع عیوب انکساری چشم خود استفاده کند.

به چشم هایتان زیاد فشار نیاورید

دکتر حسینی تاکید می کند: با توجه به این که هنوز محققان به علت قطعی مشکل آستیگماتیسم پی نبرده اند، مواردی که در ابتلا موثر تشخیص داده شده است، فقط شانس ابتلا به آن را بالا می برد.

آنچه قطعی و مسلم است این که مشکل آستیگماتیسم با گذشت زمان بدتر می شود و فرد مبتلا باید بر اساس تجویز پزشک، از عینک مخصوص یا لنز تماسی استفاده کند.از سوی دیگر افرادی که دچار مشکل آستیگماتیسم هستند، از فشار بیش از حد به چشم های خود باید به طور جدی خودداری کنند، مثلا برای مدت زمان طولانی با رایانه کار نکنند.

در هوای آلوده کمتر از لنز استفاده کنید، زیرا لنز، آلودگی های هوا را جذب می کند و بیماری ها و ناراحتی های چشمی را به وجود می آورد

معاینه چشم؛ هر سه تا پنج سال

متخصصان چشم تاکید می کنند که انجام معاینات منظم چشم، راه مناسبی برای شناسایی تغییرات سطح بینایی است تا در صورت لزوم، عینک یا لنز تماسی برای شخص تجویز شود یا شماره آن تصحیح شود.

یک فرد بزرگسال سالم باید تا پنجاه سالگی هر سه تا پنج سال یک بار معاینه چشم انجام دهد و پس از پنجاه سالگی، فواصل معاینات کمتر شود.

اگر شخصی دچار مشکلات انکساری مانند آستیگماتیسم باشد، هر دو سال یک بار یا به هر تعدادی که اپتومتریست (کارشناس بینایی سنجی) توصیه می کند، باید مراجعه داشته باشد.

در صورت لزوم برای درمان آستیگماتیسم، روش جراحی، استفاده از عینک و لنز تماسی پیشنهاد می شود. حتی آستیگماتیسم در برخی شرایط با لیزیک قابل اصلاح است و درمان های جدیدی نیز به وسیله لنزهای جدید و دستگاه های لیزیک برای اصلاح آستیگمات بالا وجود دارد.

نکاتی که نباید فراموش کنید

دکتر حسینی توصیه می کند: در صورتی که آستیگماتیسم دارید و برای درمان آن از لنزهای تماسی استفاده می کنید، حتما دستورالعمل های لازم را برای تمیز نگه داشتن و نگهداری صحیح از لنزها رعایت کنید و بیش از حد مجاز از لنز استفاده نکنید.

در هوای آلوده کمتر از لنز استفاده کنید، زیرا لنز، آلودگی های هوا را جذب می کند و بیماری ها و ناراحتی های چشمی را به وجود می آورد.

بخش سلامت تبیان


منبع : جام جم - پونه شیرازی

مطالب مرتبط:

چشم‌تان دچار آستیگماتیسم است؟

آستیگماتیسم؛ انحنای غیرطبیعی عدسی یا قرنیه چشم

آستیگمات‌ها هم می‌توانند لیزیک کنند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.