تبیان، دستیار زندگی
همگمان تجربه استفاده از گجت های مختلف را داشته ایم، اما آیا شما از نرم افزار امنیتی مناسب برخوردارید؟ آیا از خطرات و تهدیداتی که در كمین گوشی هوشمندتان است، آگاهی دارید؟ با ما همراه باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امنیت در اسمارت فون

(قسمت دوم)


همگمان تجربه استفاده از گجت های مختلف را داشته ایم، اما آیا شما از نرم افزار امنیتی مناسب برخوردارید؟ آیا از خطرات و تهدیداتی که در كمین گوشی هوشمندتان است، آگاهی دارید؟ با ما همراه باشید.

امنیت در اسمارت فون

در قسمت قبل به این موضوع اشاره داشتیم كه تفاوت اصلی اسمارت فون ها با گوشی های معمولی در سیستم عامل آن ها است و همچنین چند مورد از تهدیدها را نیز معرفی كردیم، تهدیدهای فراوانی وجود دارند که باید از آنها برای حفاظت از اطلاعات خود آگاه باشیم.

این تهدیدها می توانند از طرق مختلفی همچون وای- فای، بلوتوث، پیامک، مکان یاب ها و... برای شما و اسمارت فونتان دردسرساز باشند.

به عنوان نمونه برنامه Android.Spyware.GoneSixty.Gen اطلاعات مهم شما را از گوشی تان به یک سرور راه دور می فرستد و در طول یک دقیقه خودش را حذف(uninstall)  می کند بدون آن كه شما از چیزی باخبر شوید و به راحتی اطلاعات شما هر چند محرمانه به سرقت می رود.

اگر با استفاده از گوشی خود به خریداری یا دانلود برنامه ای می پردازید به منبع آن دقت داشته باشید. گوگل پلی (Google Play) یک نمونه خوب برای تهیه برنامه است.

همچنین باید نشانی های وب  (URL)را نیز در نظر بگیرید زیرا به همان اندازه كه این موضوع بر روی رایانه ها مهم است بر روی اسمارت فون ها هم حائز اهمیت است و كدهای مخرب به راحتی می توانند در گوشی شما رخنه كنند.

اگر به بازی نیاز دارید توجه داشته باشید كه آن ها را از منابع معتبر دریافت کنید چراکه بعضی از این بازی ها می توانند شامل کد های مخربی باشند که باعث بروز مشکلاتی جدی می شوند.

در صورتی كه با اسمارت فون خود ایمیل هایتان را چك می كنید بهتر است پیام ها و یا ایمیل های ناشناس را مورد استفاده قرار ندهید، زیرا در اکثر مواقع مخربان با ارسال یک اکسپلوت و کد مخرب می توانند اسمارت فون و یا تبلت شما را تحت کنترل در آورند.

از هر نرم افزاری برای بازدید از حساب های بانكی خود استفاده نكنید و از نرم افزار مرتبط با بانك بهره ببرید. همچنین این موضوع را بدانید كه انجام امور بانکی با تلفن هوشمند توسط مرورگرها یک تهدید بزرگ برای شما به حساب می آید چرا که اطلاعات وارد شده از سمت شما در حافظه ذخیره شده و یا برای شرکت سازنده مرورگر ارسال می شود.

ارائه شدن امكاناتی همچون بلوتوث و Wi-Fi اگرچه مزایای فراوانی را برای كاربران به همراه دارد اما میتواند به عنوان كانون خطرات به شمار رود.

استفاده و به‌كارگیری ابزارها و فناوری‌هایی مانند نقشه و یا مكان‌یاب جهانی (GPS) در گوشی‌های هوشمند به طرز قابل توجهی می‌تواند مفید باشد اما نه برای كسانی كه می‌خواهند مكان فعلی آن‌ها مخفی بماند

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد كه به جایی بروید كه در آن امكان استفاده از Wi-Fi به صورت رایگان را داشته باشد، در این حالت هر كسی كه باشد وسوسه می شود تا كارهای مختلفی از جمله دانلود نرم افزارها، موسیقی و ... را انجام دهد اما به این موضوع توجه ندارند كه ممكن است كلاهبرداری در كمین باشند تا به اطلاعاتی همچون رمز عبور، اطلاعات كارت های اعتباری و بانكی و ... دست یابند. پس تا زمانی كه از ارائه دهنده (شركت، سازمان و ...) Wi-Fi اطلاعات كافی نداشتید از آن استفاده نكنید.

امنیت در اسمارت فون

چنانچه وای- فای رایگانی در یک مکان عمومی یافتید که به وسیله یک شرکت معتبر ارائه نشده است، از آن اجتناب کنید. به همین ترتیب، چنانچه از گوشی هوشمندتان به عنوان یک کانون ارائه دهنده اینترنت تلفن همراه استفاده می کنید، مطمئن شوید که یک گذرواژه ایمن را تعیین کرده اید.

همچنین بلوتوث و وای فای خود را در مراکز شلوغ خاموش نگه دارید و یا این كه از گزینه "عدم نمایش به دیگران" و یا "حالت امن" یا ... استفاده کنید. در ضمن می توانید برای بلوتوث خود یک رمز طولانی و امن‌ استفاده کنید.

استفاده و به كارگیری ابزارها و فناوری هایی مانند نقشه و یا مكان یاب جهانی (GPS) در گوشی های هوشمند به طرز قابل توجهی می تواند مفید باشد اما نه برای كسانی كه می خواهند مكان فعلی آن ها مخفی بماند.

 در اسمارت فون ها گزینه ای به نام برچسب گذاری جغرافیایی (Geotagging)، وجود دارد كه به طور پیش فرض فعال است در صورتی كه مایلید مکان کنونی تان مخفی بماند آن را غیر فعال كنید.

- استفاده از گوشی های همراه به عنوان قفلی برای درب های خودرو به تازگی رواج یافته است و به دلیل محبوبیت اخیر آن، خودروهای اندكی به این روش فعال می شوند.

امنیت در اسمارت فون

این روش پیام رسانی متنی جنگی (War Texting) نام دارد، که در سیستم های خودرو متصل به گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این روش می توان تمامی كدهای تاییدی كه از گوشی شما به خودرویتان منتقل می شود را هك كرد و می توان گفت كه بدترین نتیجه آن، این است که خودرو شما بدون کلید به سرقت می رود

-جیلبریك و یا روت كردن گوشی...

این امكان را به شما می دهد تا بتوانید تنوع برنامه های مورد استفاده خود را بالا ببرید اما برخلاف تمام مزایایی كه این كار به همراه دارد، این روش می تواند راهی مناسب را برای هكرها و مزاحمان باز كند و بتوانند از طریق برنامه ها یا به طور مستقیم از طریق اینترنت به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند.

- و در نهایت...

اگر مایل به عکاسی با تلفن هوشمند خود هستید و نمی خواهید که اطلاعاتی مانند موقعیت مكانی شما و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما توسط عکس گرفته شود، کافیست گزینه های مربوط به GPS Camera را غیر فعال کنید.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Tips to Improve your Smartphone Security

smallbusinesscomputing

Top 10 Security Tools for Your Smartphone"By Charnita France"