تبیان، دستیار زندگی
سخنگوی کمیته 7 نفره اصلاح‌طلبان در انتخابات می‌گوید روحانی در فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان قرار نداشت و بعدها مورد حمایت این طیف قرار گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصلاح طلبان درباره اصلاح طلبی روحانی می گویند


سخنگوی کمیته 7 نفره اصلاح‌طلبان در انتخابات می‌گوید روحانی در فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان قرار نداشت و بعدها مورد حمایت این طیف قرار گرفت.

نجفی

روحانی جزو ٤نامزد شورای اصلاح طلبان نبود

محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با «آسمان» به شرح فعالیت‌های اصلاح‌طلبان از تشکیل تیم 30 نفره و 55 نفره مشاوران خاتمی در آبان سال گذشته سخن گفت و درباره برآیند نهایی نظر این تیم اظهار داشت: در آخرین جلسه قبل از ثبت‌نام تقریبا از اینکه آقای خاتمی یا هاشمی وارد صحنه شوند ناامید شدیم. به همین خاطر یک پیشنهادی شد که از 4 کاندیدای بالقوه که نهایتا می‌توانند نامزد اصلاح‌طلبان باشند بخواهیم تا ثبت‌نام کنند و نهایتا یکی از آنها را انتخاب کنیم. آقای روحانی در آن مرحله نبود. آقای مهرعلیزاده بود و آقای جهانگیری، محمد شریعتمداری، آقای عارف هم که عنوان کرده بود ثبت‌نام خواهد کرد.

وی درباره اینکه چرا با روحانی صحبت نشد، گفت جمعی از اصلاح‌طلبان اعتقاد داشتند که اگر ما فردی را که مواضع روشن‌تری در رابطه با گفتمان اصلاح‌طلبی داشته باشد انتخاب کنیم، بهتر است. لذا در آن مرحله توافقی درباره ایشان وجود نداشت.

وی درباره همراهی ناطق نوری با اصلاح‌طلبان می‌گوید: روشن بود که گرایش آقای ناطق نوری بین دو کاندیدا (عارف و روحانی) بیشتر به سمت آقای روحانی است اما در جلسه‌ای که داشتیم قول دادند اگر شما بتوانید این ائتلاف را تحقق ببخشید من از آن فرد ائتلافی حمایت می‌کنم ولو آقای عارف باشد.

نجفی همچنین درباره آخرین نظرسنجی اصلاح‌طلبان تصریح می‌کند که در آن نظرسنجی روحانی 12/8 درصد و عارف 8 درصد رأی داشته است.نجفی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: الان عده زیادی از اعضای شورای اصلاح‌طلبان در کارگروه‌ها و کمیته‌های مختلف ] تشکیل کابینه[ دخیل هستند. 3 کمیته سیاسی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی هستیم 12 تا 13 کارگروه داریم که هر یک از آنها مربوط به یکی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی این بخش است که بنده هم، مسئولیت کارگروه آموزش و پرورش را دارم. آقای دکتر توفیقی که رئیس‌ ستاد دکتر عارف بودند، مسئول کار گروه فرهنگ و آموزش عالی هستند.

گفت جمعی از اصلاح‌طلبان اعتقاد داشتند که اگر ما فردی را که مواضع روشن‌تری در رابطه با گفتمان اصلاح‌طلبی داشته باشد انتخاب کنیم، بهتر است. لذا در آن مرحله توافقی درباره ایشان وجود نداشت

آقای مسجد جامعی مسئول کار گروه فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و همین‌طور سایر دوستان اصلاح‌طلب مسئولیت‌های مختلفی را برعهده گرفته‌اند... البته در کنار ما، دوستان اصولگرا و افرادی که در ستاد اولیه آقای روحانی بودند و حتی افرادی که در ستاد دکتر روحانی نبودند و از نامزدهای دیگر حمایت کردند، مثل آقای نهاوندیان که حامی دکتر ولایتی بود، حضور دارند. الان آقای نهاوندیان مسئول کمیته اقتصادی دولت آینده هستند.وی می‌افزاید: مسئولیت کمیته سیاسی با آقای یونسی و کمیته فرهنگی-اجتماعی با دکتر صالحی است. روسای کار گروه‌ها هم، عضو کمیته هستند.

 در پیروزی روحانی خیلی نقش داشتیم

حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار گفته: بعد از حمایت‌های آقایان هاشمی و خاتمی، مهم‌ترین عاملی که در انتخاب آقای روحانی نقش داشت، حمایت‌های جامعه کارگری بود.

حسین کمالی در نشستی که از سوی شاخه جوانان این حزب برگزار شد، با بیان اینکه در روی کار آمدن دولت منتخب، حزب اسلامی کار و اصلاح‌طلبان نقش زیادی داشتند، گفته در این انتخابات خانه کارگر حدود سه میلیون رای تشکیلاتی خود را به حمایت از آقای روحانی اختصاص داد.

با بیان اینکه در روی کار آمدن دولت منتخب، حزب اسلامی کار و اصلاح‌طلبان نقش زیادی داشتند، گفته در این انتخابات خانه کارگر حدود سه میلیون رای تشکیلاتی خود را به حمایت از آقای روحانی اختصاص داد

وی با بیان اینکه ما به‌دنبال هیچ‌گونه سهم‌خواهی از دولت یازدهم نیستیم گفته: ما در روی کار آمدن آقای روحانی تاثیرگذاری بسیاری داشته‌ایم. حتی صداوسیما نیز اعلام کرد که بعد از تاثیرگذاری آقایان هاشمی و خاتمی مهم‌ترین عاملی که در انتخاب آقای روحانی نقش داشت حمایت‌هایی بود که از سوی جامعه کارگری شکل گرفت.

کمالی در مورد شایعه‌هایی مبنی بر وزارتش گفته: در این مورد صحبت‌هایی انجام شده است ولی من اسامی سه نفر دیگر را پیشنهاد کرده‌ام.

فرآوری : عطالله باباپور

بخش سیاست تبیان


منابع: تابناک/ ایسنا