تبیان، دستیار زندگی
انواع ویروس‌های آنفلوآنزا که در بدن حیوانات تولید و تکثیر می‌شوند، می‌توانند انسان‌ها را با خطر مواجه کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

3 بیماری که از حیوانات به ما می رسند


انواع ویروس‌های آنفلوآنزا که در بدن حیوانات تولید و تکثیر می‌شوند، می‌توانند انسان‌ها را با خطر مواجه کنند.


حیوانات و بیماری

تب مالت

تب مالت یک بیماری باکتریایی است. گروهی از باکتری های گرم منفی کوچک، غیرمتحرک، هوازی و فاقد هاگ به نام بروسلاها در انتقال این بیماری نقش دارند.

بروسلاهای مولد تب مالت انواع گوناگونی دارند و می توانند به راحتی گاو، خوک، بز، گوسفند و حتی سگ ها را آلوده کنند.

حیواناتی که به هر شکل به این بیماری مبتلا شوند، به شدت از شیرشان کاسته می شود یا در صورت بارداری، جنین خود را از دست می دهند.

نازایی و عقیم شدن دام نیز از سایر عواقب این بیماری است. انسان ها به واسطه تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا از طریق خوردن و آشامیدن محصولات غذایی تولیدی آنها می توانند به تب مالت مبتلا شوند.

تنها راه پیشگیری از تب مالت در انسان ها کنترل بیماری در دام و پرهیز از مصرف مواد لبنی آلوده است.

مصرف مواد لبنی غیرپاستوریزه بدون تردید یکی از عمده ترین روش های انتقال این بیماری به بدن انسان محسوب می شود.

پنیرهای گوسفندی و بستنی های محلی غیرپاستوریزه می توانند به آسانی تب مالت را به بدن انسان منتقل کنند.

این بیماری که در مردان شایع تر از زنان است، گاهی دوره کمون طولانی نزدیک به چند ماه دارد.

احتمال انتقال تب مالت از شخص به شخص نادر است، اما نزدیکان فرد باید حتما به پزشک مراجعه کنند، چرا که احتمال دارد آنها نیز همان عامل بیماری زا را دریافت کرده باشند

کبد، طحال و مغز استخوان از آسیب پذیرترین اندام های بدن نسبت به این بیماری است.

علائم تب مالت شبیه آنفلوآنزاست و به همین دلیل گاهی از آن غفلت می شود.

تب، ضعف، کسالت و احساس بیقراری، کاهش وزن، خستگی، ناتوانی، یبوست، دردهای عضلانی و ماهیچه ای و ورم غدد لنفاوی از جمله شاخص ترین نشانه های این بیماری است.

احتمال انتقال تب مالت از شخص به شخص نادر است، اما نزدیکان فرد باید حتما به پزشک مراجعه کنند، چرا که احتمال دارد آنها نیز همان عامل بیماری زا را دریافت کرده باشند.

تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و دوره درمان آن نیز حدود چهار هفته است.

مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای تسکین دهنده دردهای عضلانی معمولا برای درمان رایج است.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز

این بیماری نوعی عفونت انگلی است. توکسوپلاسماگوندی یک انگل میکروسکوپی درون سلولی است که میزبان عمده آن گربه و برخی از انواع حیوانات مزرعه است.

مدفوع گربه امکان انتقال و انتشار این عفونت تک یاخته ای را در محیط فراهم می کند.

بسیاری از گونه های پستانداران و پرندگان نسبت به این انگل آسیب پذیر هستند.

اغلب افرادی که به این انگل مبتلا می شوند، خود از وجود آن آگاه نیستند، چرا که این بیماری نشانه های آشکاری آن طور که در مورد سایر بیماری ها شایع است، ندارد.

گربه ها معمولا از طریق خوردن جوندگان کوچک و پرندگان به این انگل مبتلا می شوند و هر گونه تماس با مدفوع آنها می تواند انسان را نیز آلوده کند.

در طبیعت، گربه سانان عادت به پنهان کردن مدفوع خود دارند و این امر تا حد قابل توجهی از انتقال بیماری به دیگر پستانداران جلوگیری می کند، اما نگهداری گربه در منازل یکی از مواردی است که احتمال ابتلا را در انسان ها افزایش می دهد.

بسیاری از گربه هایی که به این انگل مبتلا هستند، حتی کوچک ترین نشانه ای از بیماری از خود بروز نمی دهند.

گربه سانان تنها راه انتقال این بیماری نیستند. خوردن گوشت خام، نیمه پخته و آبدار آلوده هم می تواند انسان را به توکسوپلاسموز مبتلا کند. حتی برخی از انواع کودهای حیوانی نیز حاوی این انگل هستند و می توانند میوه ها و سبزیجات را آلوده کنند. لذا سبزیجات خام و نشسته نیز می توانند ناقل این انگل به بدن باشند.

مادران بارداری که به توکسوپلاسموز مبتلا می شوند، می توانند این بیماری را به نوزاد خود منتقل کنند.

توصیه می شود زنانی که به این عفونت مبتلا شده اند، حداقل شش ماه پس از ابتلا به این بیماری باردار نشوند.

تحقیقات نشان داده درمان بموقع مادر باردار می تواند از شدت عوارض بیماری توکسوپلاسموز بکاهد، اما از انتقال آن به جنین جلوگیری نخواهد کرد

در 90 درصد موارد، کودکانی که با این بیماری متولد می شوند، هیچ نشانه ای از بیماری ندارند، اما در ماه ها و سال های بعد، علائمی نظیر تب های شدید، تورم غدد، تغییر رنگ پوست و چشم به رنگ زرد به واسطه ترشح غیرعادی بیلی روبین از کبد، کم خونی، جوش های زیرپوستی و خونریزی های سطحی و زیر پوستی، بزرگ شدن کبد و طحال، عقب افتادگی ذهنی، کاهش شنوایی و بینایی، مشکل در بلع و لنگ زدن های غیرعادی در کودکان بروز می کند. متاسفانه در برخی شرایط دیده شده که سر نوزادان از حد متعارف بزرگ تر یا کوچک تر بوده است.

انتقال این بیماری از یک فرد بیمار به فرد سالم معمولا شایع نیست، اما در صورت اهدای بافت یا خون آلوده شخص مقابل نیز به این بیماری مبتلا خواهد شد.

پزشکان اغلب می توانند این بیماری را از طریق آزمایش خون یا بررسی مایع نخاعی، غدد لنفاوی، جفت، مغز استخوان و حتی آزمایش روی سایر بافت های بدن تشخیص دهند.

اما تشخیص توکسوپلاسموز در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است به نسبت راحت تر است.

در مورد کودکان همیشه باید غدد لنفاوی چک شود، زیرا به جز این بیماری احتمال مشکلات دیگری نیز وجود دارد.

تحقیقات نشان داده درمان بموقع مادر باردار می تواند از شدت عوارض بیماری توکسوپلاسموز بکاهد، اما از انتقال آن به جنین جلوگیری نخواهد کرد.

در مورد کودکان با سیستم ایمنی قوی، درمان این بیماری بین چهار تا شش هفته طول می کشد و گاهی هم به بستری شدن در بیمارستان نیاز است.

تخم مرغ

سالمونلا

سالمونلوز یک بیماری باکتریایی است که باعث ایجاد نوعی مسمومیت شایع در بدن می شود. جوجه ها و تخم مرغ می توانند براحتی به باکتری سالمونلا آلوده شوند؛ به همین سبب خوردن تخم مرغ خام و مصرف گوشت نپخته یکی از راه های انتقال این باکتری به بدن است.

معمولا فقط پوسته تخم مرغ به این باکتری آلوده می شود، اما این قاعده همیشگی نیست. در مجموع جوجه، گاو و خزندگانی نظیر لاک پشت ها، مارمولک ها و آفتاب پرست ها می توانند سالمونلا را به بدن انسان منتقل کنند. باکتری مولد این بیماری حتی می تواند در آب و خاک هم وجود داشته باشد.

بیماری سالمونلا روده ها را تحت تاثیر قرار می دهد، اما همه افرادی که به نوعی این باکتری را می بلعند، به سالمونلا مبتلا نخواهند شد.

بسیاری از کودکانی که خزندگانی نظیر لاک پشت یا آفتاب پرست را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند، در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

معمولا کودکان و نوزادانی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است، راحت تر به باکتری سالمونلا مجال خودنمایی می دهند

شستن مداوم دست و صورت یکی از راه های مقابله با این بیماری است. عوارضی همچون حالت تهوع و تب از پیامدهای این بیماری محسوب می شود.

معمولا کودکان و نوزادانی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است، راحت تر به این باکتری مجال خودنمایی می دهند.

علائم ابتلا به سالمونلا طی سه روز در بدن ظاهر می شود و گاهی در صورت عدم درمان دارویی، مرتفع خواهد شد.

انواع گوناگونی از سالمونلا شناخته شده است. در یک نوع از این بیماری که از طریق تماس با مدفوع فرد آلوده ایجاد می شود، کبد و طحال به شدت متورم شده و فرد باید دوره درمان دشواری را پشت سر بگذارد.

بخش سلامت تبیان


منبع: جام جم - فرناز حیدری

مطالب مرتبط:

مروری بر بیماری تب مالت

شیر محلی تب مالت می ‌آورد؟

خانم‌های باردار از گربه دوری کنند

گربه بیماری توکسوپلاسموز می‌آورد

بیماری‌ای که از گربه بوجود می‌آید

مسمومیت غذایی با سالمونلا

اثرات مادام‌العمر مسمومیت‌های غذایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.