تبیان، دستیار زندگی
حدود یک سال است که نرخ طلا در کشور نوسان بسیاری را تجربه کرده است. سال گذشته در همین روز (24 تیر 1391) سکه تمام بهار آزادی 716 هزار تومان فروخته می‌شد و 7 ماه بعد از آن به نرخ 1.500.000 تومان رسید و الان 1.080.000 تومان خریداری می‌شود. شاید نوسان نرخ هیچ
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکه بخریم یا بفروشیم؟


حدود یک سال است که نرخ طلا در کشور نوسان بسیاری را تجربه کرده است. سال گذشته در همین روز (24 تیر 1391) سکه تمام بهار آزادی 716 هزار تومان فروخته می‌شد و 7 ماه بعد از آن به نرخ 1.500.000 تومان رسید و الان 1.080.000 تومان خریداری می‌شود. شاید نوسان نرخ هیچ کالایی به اندازه سکه و طلا نبوده باشد. خیلی‌ها دوست دارند بدانند در کدام حالت سود بیشتری نصیبشان می‌شود: سکه بخرند یا بفروشند؟

سکه

سکه بخرید اگر...

مطمئن باشید اگر کسی بتواند آینده را پیش‌بینی کند، پولدارترین آدم روی زمین خواهد بود. پیش‌بینی آینده بازار سکه و طلا نیز کاری غیرممکن است اما کارشناسان همواره فرمولی دارند که حداقل می‌توان دل را به آن خوش کرد! در حالت کلی باید دید نرخ‌گذاری طلا و سکه به چه عواملی بستگی دارد. همان‌طور که در یادداشت‌های قبلی نوشتیم عوامل اصلی و فرعی بسیاری هستند که نرخ طلا را مشخص می‌کند. به طور طبیعی قیمت بازار داخلی متاثر از نرخ جهانی است و به همین علت زمانی که خبر افزایش قیمت نرخ جهانی شنیده می‌شود باید منتظر تاثیر آن در بازارداخلی هم بود. در بازار ایران نرخ طلا وابستگی بسیار زیادی به نرخ ارز بازار آزاد دارد چراکه قیمت جهانی طلا در فرمولی ضربدر نرخ دلار بازار آزاد می‌شود. به همین علت در بسیاری از مواقع شنیده می‌شود نرخ طلا در بازار جهانی سقوط کرد اما در بازار داخلی صعود می‌کند و این مساله هیچ علتی جز افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ندارد.

حال باید دید نرخ جهانی طلا چگونه محاسبه می‌شود. نرخ طلا در جهان هم نوسان بسیاری داشته است. شاید برایتان جالب باشد که نرخ جهانی طلا در هر اونس (حدود 32 گرم) در دو سال پیش حدود 700 دلار بوده اما امروز حدود 1300 دلار است. اولین علت این افزایش ناگهانی کاهش ارزش دلار در جهان بوده است اما علل گوناگون دیگر هم در نرخ‌گذاری جهانی دخیل هستند که مهمترین آن عرضه و تقاضاست. در جهان اگر خبر عرضه گسترده طلا توسط یک کشور منتشر شود حتی آن خبر در حد یک شایعه باشد نرخ جهانی سقوط می‌کند و در مقابل اگر خبری شنیده شود تقاضای طلا توسط کشورهای بزرگ افزایش یافته نرخ آن هم بالا می‌رود.

در بازار ایران نرخ طلا وابستگی بسیار زیادی به نرخ ارز بازار آزاد دارد چراکه قیمت جهانی طلا در فرمولی ضربدر نرخ دلار بازار آزاد می‌شود. به همین علت در بسیاری از مواقع شنیده می‌شود نرخ طلا در بازار جهانی سقوط کرد اما در بازار داخلی صعود می‌کند و این مساله هیچ علتی جز افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ندارد

همچنین انتشار گزارش‌های رسمی اقتصادی کشورهای بزرگ تاثیر بسیاری در نرخ طلا دارد. به عنوان مثال چند روز پیش در پی برگزاری کنفرانس خبری مسوولان فدرال ریزرو آمریکا (همان بانک مرکزی خودمان) و اعلام کاهش نگرانی سرمایه گذاران در خصوص اجرای برنامه پولی ایالات متحده، قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کرد. اینکه گزارش اقتصادی آمریکا چه ربطی دارد به قیمت طلا دارد بحث مفصلی می‌طلبد اما فقط این را بدانید گزارش‌های مثبت اقتصادی کشورهای بزرگ یعنی افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و در ادامه افزایش سرمایه‌گذاری در بورس و جاهای دیگر که یکی از موارد طلاست. شاید مبهوت شوید اگر بدانید اگر همین گزارش بانک مرکزی آمریکا بسیار منفی بود قیمت طلا شاید چند ده دلار گران‌تر می‌شد!

سکه

اگر هنوز گیج نشده‌اید علت آن را هم بخوانید: کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران موجب می‌شود سرمایه‌گذاران به جای خریدن سهام بورس‌ها به خرید طلا روی بیاورند و این افزایش تقاضا، افزایش قیمت را هم در پی خواهد شد. بله نمی‌توان به راحتی نسخه پیچید که اگر گزارش اقتصادی فلان کشور مثبت شود طلا گران یا ارزان خواهد شد چون عوامل دیگری هم در کنار آن وجود داردکه موجب بالا و پایین شدن نرخ‌ها می‌شود. مثلا اگر در فصل تابستان باشیم تقاضا برای خرید نفت هم کم می‌شود و تقریبا بهای نفت راکد می‌ماند و این یعنی طلا به راحتی می‌تواند کالای اصلی خرید و فروش سرمایه‌گذاران شود.

همه این مواردی که گفته شد فقط از علل سطحی نرخ‌گذاری طلا در جهان است اما در حالت کلی سرمایه‌گذاری در طلا در بلند مدت ریسک کمتری دارد. یعنی اگر ارزش پول ملی را ثابت بگیریم در بلند مدت سرمایه کسی که سکه و طلا خریده افزایش پیدا می‌کند. در ایران هم می‌توان از این فرمول استفاده کرد؛ با توجه به تورم و کاهش ارزش پول ملی که معمولا رخ می‌دهد و افزایش نرخ ارز در کشور می‌توان گفت که خرید سکه و طلا در بلند مدت سودآور خواهد بود اما اگر کسی می‌خواهد یک شبه ره 100 ساله برود و 100 میلیون خود را در مدت کوتاهی به 200 میلیون تومان تبدیل کند اصلا نباید طرف طلا و سکه بیاید چون ریسک خرید طلا در کوتاه مدت بسیار زیاد است. همین 2 ماه گذشته نرخ سکه حداقل 1.400.000 تومان بود و اگر کسی به نیت سودآوری در آن زمان سکه خریده باشد همین امروزحداقل 300.000 تومان ضرر کرده است! تازه این در حالی است که فرد مذکور فقط یک سکه خریده باشد.

در حالت کلی سرمایه‌گذاری در طلا در بلند مدت ریسک کمتری دارد. یعنی اگر ارزش پول ملی را ثابت بگیریم در بلند مدت سرمایه کسی که سکه و طلا خریده افزایش پیدا می‌کند. در ایران هم می‌توان از این فرمول استفاده کرد

سکه بفروشید اگر...

اگر الان سکه‌های‌مان را بفروشیم بهتر است یا چند روز دیگر؟ این سوال کسانی است که با پول سرگردان خود به امید سود قابل توجه، سکه خریده‌اند. برای پاسخ به این سوال باید چند سوال پرسید: آیا قرار است پول سکه‌ها صرف چیزی ضروری شود؟ مثلا آیا قرار است با پول سکه‌ها مبلغ رهن خانه‌ای اجاره‌ای داده شود یا آیا قرار است خانه‌ای یا خودرویی خریداری شود؟ یا اینکه قرار است این سرمایه در جای دیگر مانند بورس و بانک هزینه شود؟ به کسانی که قصد دارند کاری ضروری کنند توصیه می‌شود سکه و طلاهای خود را در هر حالتی بفروشند چون نگه داشتن طلا در کوتاه‌مدت ریسک بالایی دارد اما اگر تفاوتی نمی‌کند امسال این سکه‌ها تبدیل به پول شود یا سال دیگر توصیه می‌کنیم طلا را نگهداری کنید چون حداقلش این است که سرمایه اولیه شما بازخواهد گشت و ضرر نمی‌کنید. البته کسانی که اخبار بورس را دنبال می‌کنند و ترغیب شده‌اند به جای خرید و فروش سکه در بورس تهران (بهترین بورس جهان در حال حاضر) سرمایه‌گذاری کنند در آینده مطالب مهمی را منتشر خواهیم کرد. در پایان یکی از گزارش‌های بین‌المللی که در مورد پیش‌بینی نرخ طلا در آینده‌ای نه چندان دور منتشر شده را مشاهده خواهید کرد تا متوجه شوید که پیش‌بینی قیمت طلا غیرممکن‌ترین کار دنیاست.

مهریه-سکه

اختلاف نظر کارشناسان

تازه ترین نظرسنجی کیتکو (سایت معتبر اقتصادی) نشان می دهد که کارشناسان اقتصادی در خصوص روند تحولات قیمت طلا در روزهای آینده هیچ گونه اتفاق نظری ندارند! به گزارش پایگاه اینترنتی فوربس، گرچه تعداد کارشناسان اقتصادی که در نظرسنجی اخیر کیتکو نیوز به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند بیشتر از کارشناسانی است که معتقدند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد ولی این مساله با هیچ اکثریتی روبرو نیست.بر اساس این گزارش از 36 کارشناس ارشد اقتصادی 25 نفر در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز شرکت کرده اند. از این 25 نفر نیز 12 کارشناس به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند و 7 نفر نیز معتقدند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد. 6 کارشناس برجسته اقتصادی نیز معتقدند قیمت طلا در هفته جاری تغییر چندانی نخواهد داشت.از ماه می 2011 میلادی تاکنون فقط 44 درصد نظرسنجی های کیتکو نیوز در خصوص قیمت جهانی طلا صحیح بوده است. برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اظهارات اخیر رئیس فدرال رزرو آمریکا در خصوص لزوم اجرای سیاست های محرک پولی در ماه های آینده تاثیر زیادی بر ادامه روند صعودی قیمت طلا خواهد داشت.به نظر می رسد در صورت شکسته شدن سطح مقاومتی 1300 دلاری برای هر اونس طلا قیمت این فلز گرانبها بار دیگر افزایش خواهد یافت.

محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان