تبیان، دستیار زندگی
محمد مرسی رئیس جمهور بركنار شده مصر در حال حاضر در یكی از اردوگاههای به ارتش در نزدیكی قاهره به سر می برد، و این همان محلی است كه وی در روز سی ام ژانویه 2012، طی مراسمی قدرت را از شورای نظامی تحویل گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرسی کجاست و چه می کند؟!


محمد مرسی رئیس جمهور بركنار شده مصر در حال حاضر در یكی از اردوگاههای به ارتش در نزدیكی قاهره به سر می برد، و این همان محلی است كه وی در روز سی ام ژانویه 2012، طی مراسمی قدرت را از شورای نظامی تحویل گرفت.


مرسی

ناپیدا بودن مرسی همچنان سوال برانگیز است، اما برخی منابع آگاه فاش كردند كه وی در همان اردوگاهی به سر می برد كه در سال 2012 قدرت را از ژنرال حسین طنطاوی تحویل گرفت.

** انتقال مرسی با بالگرد

به گفته این منابع مرسی دو روز قبل از كشتار مقابل گارد ریاست جمهوری (كه منتهی به قتل 53 و جراحت 480 نفر از طرفداران مرسی گردید) توسط یك بالگرد نظامی به این مقر منتقل شده است و اكنون در بازداشت انفرادی به سر می برد. برخی از چهره های وابسته به دولت مرسی نیز در همان مكان و تعدادی هم در مكان های دیگر وابسته به ارتش مصر در بازداشت هستند.

** ناپدید شدن تیم رئیس جمهور

تیم ریاست جمهوری مصر نیز همزمان با برکناری محمد مرسی از صحنه ناپدید شدند. اعضای ناپدیده شده تیم عبارتند از: محمد رفاعه الطهطاوی، رئیس دیوان ریاست جمهوری، باكینام الشرقاوی، مشاور دفتر رئیس جمهور كه از هیچ یك از آنان اخباری در دست نیست و به گفته منابع مطلع در اماكن وابسته به ارتش در بازداشت به سر می برند.

محمد مرسی هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته و آن چنان كه شایسته یك رئیس جمهور برکنارشده است با وی رفتار می شود و با آن كه دچار حالت افسردگی شده، اما روحیه اش را نباخته و آن چه بر سرش آمده را آزمایش الهی می داند و "مطمئن است كه خداوند او را یاری كرده و به حكومت بازخواهد گرداند

** آزمایش الهی!

به گفته منابع آگاه، محمد مرسی هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته و آن چنان كه شایسته یك رئیس جمهور برکنارشده است با وی رفتار می شود و با آن كه دچار حالت افسردگی شده، اما روحیه اش را نباخته و آن چه بر سرش آمده را آزمایش الهی می داند و "مطمئن است كه خداوند او را یاری كرده و به حكومت بازخواهد گرداند".

** از خانواده مرسی حفاظت نمی شود

خانواده رئیس جمهور بركنار شده مصر هنوز در همان آپارتمان اجاره ای سابق زندگی می كنند و به گفته خودشان از روز پس از كشتار مقابل گارد ریاست جمهوری، امنیت منزلشان تامین نشده است.

اسامه فرزند محمد مرسی در گفتگوی مطبوعاتی گفته که از جای پدرش اطلاعی ندارد و احتمال می دهد در یكی از اماكن وابسته به ارتش بازداشت شده باشد و آخرین دیدار با پدرش را به قبل از "كودتای نظامی" نسبت می دهد.

مرسی

** آخرین مطلب مرسی در توئیتر

ظاهرا مرسی اجازه دسترسی به وسایل ارتباطی به خصوص اینترنت را ندارد. آخرین مطلبی كه توسط وی در صفحه شخصی اش در توئیتر ثبت شده، مربوط به دوم جولای (11 تیر) است كه در آن ازعزم خود بر ادامه ریاست جمهوری سخن گفته و نوشته است:"محمد مرسی بر تمسك خود به مشروعیت قانونی تاكید دارد و هرگونه تلاشی علیه آن را رد می كند و از نیروهای مسلح می خواهد كه از هشدار خود منصرف شوند. ضمنا هیچ طرح دیكته شده ای را از داخل و خارج كشور نخواهم پذیرفت."

** رفتار محترمانه با مرسی

"محمد كامل عمرو" وزیرخارجه مصر می گوید که محمد مرسی در مكانی امن به سر می برد و با او به خوبی رفتار می شود. او در اظهارات خویش افزوده كه از جای مرسی بی خبر است، ولی می داند كه با او خوش رفتاری می شود.

بخش سیاست تبیان


منبع: العالم